۰۹ تیر ۱۴۰۳

بیمه سرقت منزل: حامی امنیت خانه و خاطر شما در برابر دزدی!

حفظ امنیت منزل و خانه‌های مسکونی یکی از مهمترین مواردی است که خانواده‌ها به آن اهمیت می‌دهند. با توجه به افزایش میزان سرقت در سال‌های اخیر و همچنین افزایش قیمت و ارزش اثاثیه منزل، افراد به یک پشتوانه مالی برای جبران خسارات ناشی از سرقت نیاز دارند. بیمه سرقت منزل بهترین گزینه برای کاهش خسارات مالی ناشی از سرقت است.

استفاده از وسایل ایمنی برای جلوگیری از سرقت مانند: دوربین مدار بسته، درب ضد سرقت یا نگهبان می‌تواند تا حدودی خسارت‌های احتمالی را کاهش دهد، اما گاهی با وجود این امکانات هم سرقت از منازل اتفاق می‌افتد. چرا که همزمان با پیشرفت ابزارهای ضد سرقت، مهارت و تجربه سارقان نیز افزایش می‌یابد. بنابراین باید قبل از هر کاری بیمه سرقت منزل را تهیه کرد. در این مقاله قصد داریم در مورد بیمه سرقت منزل، پوشش‌ها و مزایای آن با شما صحبت کنیم. پس تا انتهای این مقاله از مجله بیمه با ما همراه باشید.

سرقت منزل

در حقوق کیفری، گرفتن غیر قانونی اموال دیگران بدون اجازه آن‌ها دزدی یا سرقت محسوب می‌شود. به فردی هم که سرقت یا دزدی را انجام دهد، دزد می‌گویند. از زمانی که مفهوم مالکیت در جوامع بشری به وجود آمده است، به جرائم مرتبط با سرقت رسیدگی می‌شود و مجازات‌های مختلفی برای مجرمین در نظر گرفته شده است. با خرید بیمه‌نامه سرقت از منازل، شرکت بیمه‌گر مسئولیت جبران هزینه وسایل و اشیای دزدیده شده را تا سقف تعهداتش به عهده می‌گیرد.

بیمه سرقت منزل چیست؟

انواع بیمه‌نامه سرقت

انواع بیمه‌نامه سرقت

بیمه سرقت در حقیقت بیمه‌ای است که خسارت‌های دزدی و سرقت را جبران می‌کند، همچنین هزینه‌های مفقود شدن اموال و اشیایی که تحت پوشش بیمه‌گر باشد را نیز پرداخت خواهد کرد. بیمه سرقت منزل در دسته بیمه‌نامه‌های اموال قرار می‌گیرد. این بیمه‌نامه یکی از پوشش‌های فرعی در بیمه آتش سوزی است. شما با خرید بیمه آتش‌سوزی می‌توانید بیمه سرقت را به عنوان یکی از پوشش‌های اضافی انتخاب کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد شرایط این بیمه‌نامه می‌توانید مقاله بیمه آتش سوزی چیست؟ را مطالعه نمایید.

بیمه دزدی از منزل پوشش‌ها و خدمات مختلفی دارد که به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شود:

 1. بیمه سرقت منزل مسکونی
 2. سرقت واحدهای تجاری و صنعتی
 3. سرقت بانک‌ها

در بیمه‌نامه سرقت، خطر دزدی و خسارت‌هایی که بر اثر سرقت به بیمه‌گزار وارد می‌شود، تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

پوشش‌های بیمه سرقت منزل و مغازه

با انتخاب پوشش بیمه سرقت در بیمه‌نامه آتش‌سوزی از مزایای زیر برخوردار می‌شوید:

پوشش های بیمه سرقت

پوشش های بیمه سرقت

۱. خسارت اشیا به سرقت رفته

با توجه به شرایط بیمه‌نامه و لیست اموالی که در بیمه‌نامه تحت پوشش قرار گرفته‌اند، در صورت سرقت یا دزدی، پرونده تشکیل می‌شود و بعد از بررسی‌های مربوطه میزان خسارت سرقت از منزل توسط کارشناس بیمه تایید می‌شود. سپس بیمه‌گر با توجه به سقف تعهدات بیمه‌نامه خسارت اموال را به بیمه‌گزار پرداخت خواهد کرد.

۲. پرداخت خسارت اشیای آسیب دیده

اگر در زمان ورود و خروج در حین سرقت، سارق به قسمتی از منزل آسیب وارد کند، بیمه خسارات را به اندازه ارزش اشیا تا سقف تعهدات پرداخت می‌کند.

۳. کم شدن ارزش اشیای باقی مانده

اگر اشیایی که سارق به آن‌ها خسارت وارد می‌کند، قابل تعمیر باشند، شرکت در بیمه‌نامه دزدی منزل آن را تحت پوشش قرار می‌دهد و خسارت آن را پرداخت می‌کند.

بیمه سرقت منزل با شکست حرز

بیمه سرقت با شکست حرز

بیمه سرقت با شکست حرز

در سرقت با شکست حرز، سارق باید هنگام ورود مانعی را از پیش روی خود بردارد، بنابراین اگر سارق بدون برخورد با مانع و محافظ وارد منزل شود و سرقت انجام دهد، این سرقت شکست حرز محسوب نمی‌شود و تحت پوشش‌های این بیمه‌نامه قرار نمی‌گیرد. بیمه سرقت با شکست حرز به طور کلی شامل یکی از موارد زیر می‌شود:

 • اگر سارق هنگام ورود به منزل از راه‌های غیر عادی وارد منزل شده باشد. استفاده از طناب، نردبان یا شکستن شیشه جزو مواردی است که شرکت بیمه آن‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد.
 • دزد درب‌های ساختمان را با کلید‌های تقلبی یا هر وسیله دیگری باز کرده باشد.
 • سارق با تهدید افراد ساختمان، وارد محل و منزل بیمه‌گزار شود.
 • سارق از روی دیوار‌ها یا پشت بام وارد ساختمان شود.
 • ورود سارق در شب هم جزو پوشش‌های بیمه سرقت قرار می‌گیرد و متناسب با تعهدات شرکت بیمه، هزینه خسارت‌ها پرداخت می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت خسارت سرقت منزل

هنگام دریافت خسارت سرقت خانه و مغازه باید مدارکی را به شرکت بیمه خود تحویل دهید. این مدارک را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

مدارک مورد نیاز برای دریافت خسارت منزل

گزارش نیروی انتظامی‌ مبنی بر سرقتگزارش کتبی مبنی بر سرقت و نحوه انجام سرقت
ارائه اصل بیمه‌نامه شرکت بیمهبازدید کارشناس بیمه از میزان خسارت
بررسی خسارت و محاسبه مبلغ قابل پرداخت خسارتپرداخت خسارت به بیمه‌گزار

استثنائات بیمه سرقت منزل

در بیمه‌نامه‌های سرقت و آتش سوزی، استثنائاتی وجود دارد که برای تحت پوشش قرار دادن این موارد، بیمه‌گزار باید با بیمه‌گر توافق کرده و حق بیمه بیشتری را پرداخت نماید. این موارد را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

استثنائات بیمه سرقت منزل

خسارتات وارد شده به وجه نقد، ارز‌های خارجی، سفته و انواع اوراق بهادرخسارات ناشی از اشعه یون زا، رادیواکتیو، تشعشات و سوخت‌های هسته‌ای
خسارات ناشی از جنگ داخلی و خارجی، غارت و اقدامات خصمانه دشمن خارجیخسارت وارد شده به طلا، جواهرات و اشیای عتیقه
خسارات ناشی از شورش، بلوا و یا قیامخسارات وارد شده به آثار هنری و تابلو فرش‌ها
اثبات عمدی بودن سرقتاشتباهات‌ دفتری، حسابداری و کامپیوتری (عمدی‌ یا سهوی) در زمان ثبت بیمه‌نامه یا سرقت

اگر می‌خواهید در مورد بیمه جنگ اطلاعاتی را به دست آورید، مقاله مرتبط با آن را مطالعه کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیمه خانه و پوشش‌های آن، مطالعه مقاله مربوط به آن را از دست ندهید.

قیمت بیمه سرقت منزل چقدر است؟

هزینه بیمه سرقت منزل چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟  لازم است بدانید که بیمه سرقت منزل بیمه‌ای جداگانه نیست و یکی از زیرمجموعه‌های بیمه آتش‌سوزی محسوب می‌شود. بنابراین موارد زیر در تعیین قیمت بیمه سرقت منزل نیز تاثیرگذار هستند:

 • ارزش و قیمت وسایل خانه
 • سال ساخت
 • متراژ ساختمان

از آنجایی که بیمه سرقت و آتش سوزی منزل همراه هم هستند، حتما بیمه‌ای را انتخاب کنید که دارای پوشش‌های بسیار بالایی است. بنابراین هنگام خرید بیمه‌نامه، بیمه آتش سوزی را با پوشش شکست حرز انتخاب کنید. برای اطلاع بیشتر در مورد قیمت بیمه آتش‌سوزی مطالعه مقاله محاسبه قیمت بیمه آتش سوزی را از دست ندهید.

بیمه سرقت منزل آسیا، بیمه سرقت منزل کوثر، بیمه سرقت منزل شرکت بیمه پاسارگاد و بیمه سرقت منزل بیمه ایران از بهترین بیمه‌ها برای افزایش امنیت منزل و وسایل آن هستند. در صورتی که قصد خرید بیمه سرقت منزل (بیمه دزدی خانه) را دارید و نمی‌دانید چه بیمه‌ای را انتخاب کنید، پیشنهاد ما این است که ابتدا استعلام بیمه سرقت منزل را از شرکت‌های مختلف بگیرید و بعد از میان گزینه‌های موجود بهترین بیمه سرقت منزل را انتخاب نمایید.

وظایف بیمه‌گزار در بیمه سرقت و دزدی منزل

بیمه‌گزار علاوه بر این‌که برای محافظت از سرقت اموال خود موظف به پرداخت حق بیمه است، باید برای دریافت خسارت نیز اقداماتی به شرح زیر را انجام دهد:

 • بیمه‌‌شده باید بعد از سرقت بلافاصله به اداره آگاهی و کلانتری اطلاع دهد و با مقامات مربوطه نهایت همکاری را داشته باشد.
 • بیمه‌گزار باید به صورت شفاهی و یا به صورت تلفنی مبلغ تقریبی را به بیمه‌گر خود اعلام کند.
 • بیمه‌گزار باید ظرف مدت ۲ روز پس از اعلام خسارت فهرست کامل موارد مسروقه را به صورت کتبی اعلام کند.
 • اگر بیمه‌گزار بعد از وقوع حادثه اطلاعاتی در مورد سرقت به دست آورد، باید به سرعت بیمه‌گر خود را مطلع کند تا اقدامات مربوطه صورت گیرد.

خرید بیمه سرقت منزل

در این مطلب با بیمه سرقت منزل و شرایط آن آشنایی پیدا کردید، برای خرید اینترنتی بیمه سرقت منزل می‌توانید از طریق وب سایت بیمه دات کام، اقدام به خرید بیمه آتش سوزی کنید و پوشش بیمه سرقت منزل را در بیمه خود لحاظ کنید. بیمه دات کام یک پلتفرم خرید آنلاین انواع بیمه‌نامه است که امکان استعلام بیمه سرقت منزل، مقایسه و خرید از میان بیش از ۲۰ شرکت بیمه را در دسترس شما قرار داده است.

در صورتی که بعد از مطالعه این مقاله در مورد بیمه سرقت منزل و پوشش‌های آن سوال یا ابهامی دارید، از قسمت نظرات همین مقاله با کارشناسان ما در ارتباط باشید. همچنین برای دریافت پاسخ سوالات خود می‌توانید با شماره ۰۲۱۴۳۷۲ تماس بگیرید. کارشناسان ما در واحد مشاوره و پشتیبانی به صورت شبانه روزی و در تمام ایام هفته، آماده پاسخگویی به شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ / بیمه آتش سوزی و زلزله

پوشش‌های بیمه آتش سوزی ‌فروشگاه یا مغازه در سال ۱۴۰۳

بیمه آتش سوزی فروشگاه برای محل‌های کسب و کار بهترین شرایط را ایجاد می‌کند تا در صورت بروز حادثه آتش سوزی نگرانی برای جبران هزینه‌های به رخ داده نداشته باشید. آتش سوزی یک فرآیندی است که با یک جرقه کوچک آغاز شده و ممکن است تا روزها ادامه داشته باشد. هر چه مدت زمان آتش سوزی بیشتر باشد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
امیر
۱۴ دی ۱۴۰۲

سلام و خسته نباشید برای بیمه سرقت و آتشسوزی و وسایل منزل کدوم بیمه رو پیشنهاد میدید که علاف نشیم بهانه تراشی نکنه ساپورتش خوب باشه و زمانبر هم نباشه

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۶ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  شرکت بیمه ای را که توانگری مالی بالایی دارد انتخاب نمایید.

person
علی هوشیار
۰۷ آذر ۱۴۰۱

در صورت دزدی از خانه بیمه آتش سوزی هزینه رو پرداخت میکنه؟ من چند روز بعد از دزدی خانه میتونم اقدام کنم تا از بیمه دزدی خسارت بگیرم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۷ آذر ۱۴۰۱

  سلام اگر پوشش آن را خریداری کرده باشید، پوشش می دهد. حداکثر ۵ روز کاری است.

person
فریدون شادمان
۰۷ آذر ۱۴۰۱

بیمه دزدی منزل آیا همون بیمه آتش سوزیه یا فرق میکنن؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۷ آذر ۱۴۰۱

  سلام خیر یکسان است.

person
حسن
۱۳ مهر ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر یک آپارتمان در طبقه اول شمالی خریده ام که بالکن آن حفاظ ندارد و چندمدت پیش دزد از بالکن وارد خانه صاحبخانه شده و دزدی کرده است.مالکین آپارتمان مخالف زدن حفاظ به بالکن هستند و می گویند حفاظ را بر روی پنجره و درب بالکن بزنید چون نمای ساختمان حراب می شودولی اگر دزد وارد بالکن شود و در جان پناه پنهان شده و در موقعیت مناسب نردا را بریده ویا با جک و .. موفق به ورود شود آن وقت چه کسی پاسخگو است؟ سوال بنده این است که آیا می توانم با توجه به اینکه بالکن در سند جزو ملک بنده است نرده بزنم ؟ البته هماهنگ با درب ورودی که به نما هم زیاد باعث خرابی نشود؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۴ مهر ۱۴۰۱

  سلام والا این را شما باید از یک وکیل آشنا به این حوزه بپرسید.

person
حسن هوشیار
۲۱ مرداد ۱۴۰۱

دیشب زدن گاو صندق منو دزدین بیمه سرقت خونه دارم، الان میدن اینو؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۱ مرداد ۱۴۰۱

  سلام باید از مرکز واحد خسارت دی بپرسید.

person
شایان وکیلی
۰۸ مرداد ۱۴۰۱

ببخشید بیمه سرقت منزل شامل طلا و مسکوکات هم میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۹ مرداد ۱۴۰۱

  سلام خیر.

person
صدیقه مستغیثی
۲۴ تیر ۱۴۰۱

با سلام و عرض ارادت از خونه من دزدی شده نزدیک ۸۰میلیون‌به من خسارت وارد شده . طلاهام هم خونه بوده آیا بیمه تبصره ای نداره که طلاها رو قبول کنن

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۴ تیر ۱۴۰۱

  سلام خیر

person
وحید مرادی
۲۹ خرداد ۱۴۰۱

بیمه دزدی از منزل چند درصد خسارتو میده؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۳۰ خرداد ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، بستگی به شرکت بیمه دارد.

person
مشهدی
۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

با سلام، منزل ما در هفته گذشته مورد سرقت قرار گرفت اما دزد نتوانست وارد منزل شود و فقط درب ضد سرقت را تخریب کرده است.
تمام مراحل و مدارک از نظر بیمه را تکمیل کرده ام.
خسارت درب ضد سرقت را بیمه می دهد ؟
ممنو میشم اگه راهنماییم کنین

  person
  کارشناس بیمه
  ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، در این خصوص بیمه ها استراتژی متفاوتی دارند.

person
گلاویزی
۲۳ دی ۱۴۰۰

سلام برای پوشش ارز و سکه در خانه باید چه بیمه ای خریداری کرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۳ دی ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، شم می توانید از صندوق های بانکی استفاده کنید. البته بعضی شرکت ها ممکن است که چنین پوششی را داشته باشند.

person
ارمین ارام
۰۶ آذر ۱۴۰۰

سلام.به خاطر کارم که خرید وفروش گل زعفرانه
ما در منزل زعفران نگه داری میکنیم.ایا در صورت سرقت منزل.
زعفران خشک هم جز تعهدات بیمه میباشد ایا درصورت سرقت بیمه خسارت وارده رو پرداخت میکند. واینکه چون قیما گل زعفران باهم متفااوته با پوشالم قیمتش فرق داره ایا بیمه خسارت پرداخت میکنه

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۴ اسفند ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، پوشش سرقت منزل فقط برای پوشش وسایل خانه است. برای این مورد بهتر است که بیمه دیگری خریداری کنید.

person
رضوی
۱۸ آبان ۱۴۰۰

سلام برای خرید بیمه سرقت منزل، داشتن دوربین مداربسته الزامی است؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۸ آبان ۱۴۰۰

  با سلام دوست عزیز، خیر نیازی به داشتن دوربین مداربسته نیست

person
اکبر زمانی
۱۰ آبان ۱۴۰۰

سلام برای ساختمونمون که ۲۰ واحده میتونیم بیمه سرقت کلی بگیریم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۰ آبان ۱۴۰۰

  با سلام برای مشاوره و دریافت اطلاعات دقیق با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

person
مامانی
۱۰ آبان ۱۴۰۰

سلام ما یک تابلو عتیقه داشتیم که دزدیده شد؛ قیمتش را نمی دانیم برای اینکه هدیه بود. الان جزو بیمه سرقت قرار می گیرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۰ آبان ۱۴۰۰

  با سلام دوست عزیز، وسایل عتیقه به دلیل اینکه قابل قیمت گذاری نیستند، تحت پوشش بیمه سرقت قرار نمی گیرند.

person
بابک عزیزی
۱۰ آبان ۱۴۰۰

سلام چند روز پیش دزد به ما خانه زد. به پلیس هم زنگ زدم نیومد، الان من برای بیمه سرقت باید چه کار کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۰ آبان ۱۴۰۰

  با سلام برای دریافت خسارت نیاز به گزارش پلیس است. شما باید خودتان به کلانتری محل رفته و در آنجا شکایت خود را ثبت کنید و راهنمایی بگیرید.

   person
   سرقت منزل چه وسایلی را شامل می‌شود کولر گازی
   ۲۶ بهمن ۱۴۰۲

   سلام کولر گازی که خریدی جز وسایل منزل هستند ولی ولر گازی نصب نشده نو داخل کارتن گذاشته بوده تا وقتی هوا گرم شد آن را نصب کنم

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید