۱۷ خرداد ۱۴۰۲

شرایط سنی، بازنشستگی و مبلغ حق بیمه اختیاری کارگران در سال ۱۴۰۲

آمار بیکاری تا حدی بالا است که این روزها اگر جوانی موفق به یافتن شغلی هم بشود به‌دلیل نبودن امنیت شغلی از بسیاری مشکلات چشم‌پوشی می‌کند. این چشم‌پوشی موجب برخی سودجویی‌ها از سوی کارفرما شده است، طوری که شاید شما هم یکی از افرادی باشید که حق و حقوق مربوط به کار خود را نگرفته باشید. در این مقاله قصد داریم  بیمه اختیاری کارگران و حق بیمه را برای شما شرح دهیم. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

بیمه امری ضروری برای افراد

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، چندین سال است که بسیاری از شرکت‌های خصوصی بعد از استخدام نیرو در شرکتشان، قرارداد کتبی با فرد نمی‌بندند و تنها شرایط کاری و میزان حقوق پرداختی را به‌صورت شفاهی تعیین می‌کنند. یا اگر قراردادی بین استخدام کننده و استخدام شونده به‌صورت کتبی بسته شود، یک‌طرفه بوده و نزد کارفرما باقی می‌ماند!

در واقع نیروی کار با علم بر اینکه حق و حقوقش پایمال می‌شود اما به‌خاطر دریافت درآمدی هرچند اندک سکوت می‌کند تا از کار بیکار نشود. بروز قراردادهایی مانند سفیدامضا، مخدوش، یک‌طرفه، مبهم و مشابه آن ناشی از چشم‌پوشی‌های نیروی کار بر مشکلات است.

کنار قراردادهای نوظهور در بازار کار در بسیاری از موارد شاهد هستیم. نیروی کار پس از اشتغال بدون داشتن بیمه مشغول به فعالیت می‌شود. در حالی که طبق ماده ۱۴۸  قانون کار (کارفرمایان کارگاه‌های مشمول این قانون مکلفند بر اساس قانون بیمه تامین اجتماعی، نسبت به بیمه نمودن کارگران واحد خود اقدام نمایند). اما مشاهده می‌کنیم که تعداد زیادی از کارگران پس از آنکه چندین ماه بابت بیمه نشدن از سوی کارفرما معطل هستند، به‌سمت بیمه‌پردازی اختیاری رجوع می‌کنند. همچنین هستند کارگرانی که بعد از تعدیل از یک واحد تولیدی، یا کارگاهی که بیمه بوده‌اند، در کارگاه جدید بیمه نیستند و می‌خواهند به بیمه‌پردازی اختیاری ادامه دهند.

اگر می‌خواهید در خصوص تفاوت سابقه کار با سابقه بیمه اطلاعاتی کسب کنید، به اینجا مراجعه نمایید.

شرایط سنی و سابقه کار لازم برای درخواســت ادامه بیمه‌پردازی اختیاری

برای متقاضیان بیمه اختیاری زیر ۵۰ ســال زن و مرد کــه حداقــل ۳۰ روز ســابقه پرداخت حق بیمــه قبلی نزد سازمان تأمین اجتماعی داشته یا دارای کارت پایان خدمت نظام وظیفه انجام‌شــده نه معافیت و… باشند حتی با نداشــتن ۳۰ روز ســابقه قبلی امکان درخواست شروع یا ادامه بیمه‌پردازی به‌طور اختیاری فراهم است.

همچنین افراد بالای ۵۰ ســال به‌شرطی می‌توانند تقاضای بیمه اختیاری کنند که معادل مازاد ۵۰ سال سن خود، سابقه فردی قبلی در تأمین اجتماعی داشـته باشــند.

مثــلاً فردی که ۵۴ ســال دارد، در صورت داشتن حداقل ۴ سال سابقه قبلی می‌تواند درخواســت بیمه اختیاری کند. متقاضیانی که حداقل ۱۰سـال سابقه قبلی داشته باشند، با هر سنی می‌توانند بیمه اختیاری شوند. در ضمن چنانچه فردی قبلاً یک بار طبق مقررات، بیمه اختیاری شده و مدتی حق بیمه پرداخت کرده باشد به هر میزان ولی بیمه‌پردازی اختیاری وی به هر دلیل متوقف شـده باشد. تا سه مرتبه دیگر بدون نیاز به احراز شرایط سن و سابقه، با هر سنی می‌تواند بیمه اختیاری شود.

سوابق بیمه

همچنین هر نوع سابقه پرداخت حق بیمه که به‌لحاظ بازنشستگی معتبر باشد به‌جز سابقه پرداخت حق بیمه با نرخ جزئی و نیز تمامی ســوابق منتقله از سایر صندوق‌ها به تأمین اجتماعی پس از پرداخت مابه‌التفاوت مربوطه، در احراز شرایط سن و سابقه مقرر به‌منظور انعقاد قرارداد بیمه اختیاری ملاک عمل است.

همچنین سوابق قالیبافان عادی با نرخ ۱۴ درصد در صورت تبدیل نشدن به ســوابق با نرخ کامل و با پرداخت مابه‌التفاوت حق بیمه مربوط به آن معادل نصف مدت سابقه پرداخت حق بیمه ملاک عمل است.

بیمه اختیاری و بیمه اجباری چه تفاوت‌هایی با هم دارد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره مقاله تفاوت بیمه اختیاری و اجباری را مطالعه کنید.

 

جدول درصد حق بیمه تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۲

در زیر جدول در صد حق بیمه تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۲ را مشاهده می‌کنید:

نوع بیمه

درصد سهم بیمه شده

ضریب دستمزد

مبلغ ماهیانه (تومان)

درصد سایر

۳۱ روز

۳۰ روز

اجباری (بدون احتساب مزایای انگیزشی)

۷%

۵۰۶

۴۴۹

۲۰% کارفرما

۱.۴۴۷ (۳۱ روز)

۱.۴۱۲ (۳۰ روز)

مشاغل آزاد (۱۴%)

۱۲%

بر اساس حداقل دستمزد سال بین حداقل و ۱.۲ حداقل است.

۶۵۸

۶۳۷

۲% دولت

مشاغل آزاد (۱۶%)

۱۴%

۷۶۸

۷۴۳

۲% دولت

مشاغل آزاد (۲۰%)

۱۸%

۹۸۷

۹۵۵

۲% دولت

اختیاری

۲۷%

۱.۲

۱.۷۷۷

۱.۷۲۰

کارگران ساختمانی بر اساس درجه و ضریب

درجه یک

۷%

۱.۲

۵۳۷

۵۲۰

۲۰% دولت

درجه دو

۷%

۱.۳

۵۰۰

۴۸۳

درجه سه

۷%

۱.۴

۴۶۱

۴۴۶

قالیبافان (فعال و بیمه پرداز)

۷%

۳۸۴

۳۷۱

۲۰% دولت

رانندگان درون شهری (فعال و بیمه پرداز)

۱۳.۵%

۱.۱

۸۱۴

۷۷۸

۱۳.۵% دولت

رانندگان بین شهری (اتوبوس و کامیون)

۱۳.۵%

۱.۵

۱.۱۱۱

۱.۰۷۵

۱۳.۵% دولت

رانندگان بین شهری (مینی بوس و سواری)

۱۳.۵%

۱.۲

۸۸۹

۸۶۰

۱۳.۵% دولت

هنرمندان / نویسندگان مشمول یارانه

۸%

۴۳۹

۴۲۵

۱۰% دستگاه

هنرمندان / نویسندگان غیرمشمول یارانه

۸%

۱.۲

۴۳۹

۴۲۵

۱۰% دستگاه

مداحان

بنیاد دعبل

۷%

۴۶۱

۴۴۶

۲% بنیاد

ارشاد

۸%

۱۰% دستگاه

مددجویان مشمول یارانه (۱۴%)

کمیته امداد

۲۷/۱۰ از محل هدفمندی یارانه ها و مابقی توسط کمیته امداد

بهزیستی

۲%

۱۱۰

۱۰۶

 

مددجویان مشمول یارانه (۱۶%)

کمیته امداد

۲۷/۱۰ از محل هدفمندی یارانه ها و مابقی توسط کمیته امداد

بهزیستی

۴%

۲۱۹

۲۱۲

هدفمندی یارانه ها

مددجویان مشمول یارانه (۲۰%)

کمیته امداد

۲۷/۱۰ از محل هدفمندی یارانه ها و مابقی توسط کمیته امداد

بهزیستی

۸%

۴۳۹

۴۲۵

هدفمندی یارانه ها

خادمان مسجد (فعال و بیمه پرداز)

۷%

۳۸۴

۳۷۱

۲۰% دولت

خادمان مسجد (فاقد کمک دولت)

۲۷%

۱.۴۸۱

۱.۴۳۳

کلیه رانندگان درون شهری (فاقد کمک دولت)

۲۷%

۱.۱

۱.۶۲۹

۱.۵۷۶

کلیه رانندگان برون شهری سبک (فاقد کمک دولت)

۲۷%

۱.۲

۱.۷۷۷

۱.۷۲۰

کلیه رانندگان برون شهری سنگین (فاقد کمک دولت)

۲۷%

۱.۵

۲.۲۲۱

۲.۱۵۰

 

تعهدات بیمه اختیاری

تعهدات کوتاه‌مدت بیمه اختیاری شامل دفترچه بیمه درمانی برای بیمه‌شده و تمامی افراد تحت تکفل وی بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه اضافه دیگــری از جمله ســرانه درمان، پرداخت کمک‌هزینه انواع پروتز و اروتز به بیمه‌شــده و افراد تحت تکفل او، پرداخت کمک‌هزینه کفن‌ودفن بابت فوت بیمه‌شده و همسر یا همسران وی برابر مقررات. در ضمن به این نوع بیمه، غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری و نیز مقــرری بیمه بیکاری و کمک‌هزینه ازدواج تعلق نمی‌گیرد.

اما تعهدات بلندمدت بیمه اختیاری کارگران عبارت‌اند از: مستمری بازنشسـتگی، برقراری مسـتمری ازکارافتادگی کلی و مســتمری بازماندگان قبل و بعد از بازنشسـتگی در صورت احراز شرایط مستمری‌های مذکور.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب
عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید