۲۴ تیر ۱۴۰۳

تمام آنچه باید در مورد ماشین های قدیمی و الحاقیه بیمه شخص ثالث بدانید!

همان‌طور که رابطه‌ی ماشین‌ها و بیمه شخص ثالث یک رابطه‌ی جدانشدنی است، رابطه‌ی ماشین های قدیمی و الحاقیه نیز همیشگی است. بدین صورت که چون بیمه‌نامه ثالث اجباری است، تمام خودرو‌ها باید آن را خریداری کنند؛ در صورت عدم تهیه یا تمدید بیمه شخص ثالث با عواقب مختلفی روبه رو خواهید بود. ماشین‌های قدیمی و الحاقیه بیمه شخص ثالث موضوعی است که در این مقاله به آن می‌پردازیم؛ اگر ماشین شما هم دیگر قدیمی شده و نمی‌دانید الحاقیه ماشین‌های قدیمی چیست، این مقاله را از دست ندهید.

بهتر است بدانید که الحاقیه یک راه حل برای جبران هزینه‌های ایجاد شده ناشی از خطرات احتمالی است که برای خودرو‌ها صادر می‌شود. همچنین ممکن است هنگام صدور بیمه‌نامه یکسری اشتباهات رخ دهد که نیاز به اصلاح داشته باشند. به طور مثال، اگر یک عدد از کد ملی بیمه‌گزار جابه‌جا شده یا اشتباه وارد شود، می‌توان از طریق الحاقیه اصلاحات لازم را انجام داد تا مشکلات احتمالی برای بیمه‌گزار رخ ندهد. روش دیگری که از الحاقیه استفاده می‌شود، برای بیشتر کردن سقف تعهدات مالی در بیمه‌نامه است که در ادامه متن درباره آن توضیح خواهیم داد تا انتهای متن همراه ما باشید.

بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه‌نامه شخص ثالث یکی از بیمه‌های اجباری است که تمام وسایل نقلیه زمینی باید آن را تهیه کنند. این بیمه‌نامه دو نوع پوشش مالی و جانی برای اشخاص ثالث در نظر گرفته است تا در صورت وقوع حادثه‌های رانندگی و تصادف، خسارت‌های ایجاد شده تا سقف تعهدات بیمه‌گر جبران شود. در سال ۱۴۰۳ مبلغ سقف تعهدات برای بیمه شخص ثالث و پوشش جانی در ماه‌های حرام مبلغ ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و در ماه‌های عادی سال ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. همچنین می‌توانید برای خودروهای خود حداقل ۴۰ میلیون تومان و حداکثر ۸۰۰ میلیون تومان سقف خسارت بیمه شخص ثالث خریداری کنید.

برای آشنایی بیشتر با این رشته بیمه، پیشنهاد می‌کنیم راهنمای بیمه شخص ثالث را مطالعه کنید.

دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث برای ماشین های قدیمی

خودروی قدیمی و الحاقیه بیمه شخص ثالث

انواع الحاقیه در بیمه‌نامه

قبل از اینکه درباره انواع الحاقیه اطلاعاتی کسب کنید بهتر است که با مفهوم خود الحاقیه بیشتر آشنا شوید. طبق قوانین بیمه مرکزی، الحاقیه همان سند مکملی است که در بیمه از آن استفاده می‌شود تا تغییراتی در بیمه‌نامه صورت گیرد. به طور مثال: ممکن است اطلاعات بیمه‌گزار تغییراتی داشته باشد که به بیمه‌گر خود اعلام کرده است، در این شرایط شرکت بیمه اطلاعات اصلاح شده بیمه‌گزار را در قالب الحاقیه به بیمه اعلام می‌کند. به طور کلی دلایل متنوعی که باعث ایجاد الحاقیه می‌شود عبارتند از:

  • افزایش حق بیمه
  • اصلاح مشخصات فرد
  • تغییر مشخصات خودرو مانند تغییر پلاک
  • فسخ یا ابطال قرارداد بیمه بدنه
  • اشتباه انسانی شرکت بیمه در درج اطلاعات بیمه‌گزار

ماشین‌های قدیمی و الحاقیه

اگر شما هم جزء افرادی باشید که خودروی قدیمی‌ دارد و برای بیمه کردن ماشین به شرکت‌های بیمه‌ای مراجعه کرده، به طور حتم می‌دانید رابطه‌ی ماشین های قدیمی و الحاقیه چیست؛ اگر سن ماشین بیش از ۱۰ سال باشد باید مبلغی بیشتر برای پرداخت حق بیمه شخص ثالث پرداخت کنید. حتی برای خرید بیمه بدنه هم نیاز است که حق بیمه بیشتری پرداخت کرد تا تحت پوشش این بیمه‌نامه بود.

استعلام بیمه شخص ثالث

در صورت ایجاد شدن سوال چه ماشین هایی بیمه بدنه نمی‌شوند، می‌توانید مقاله بیمه بدنه ماشین مدل پایین را مطالعه کنید. از این رو ممکن است که الحاقیه‌ای برای ماشین‌های قدیمی ‌نیاز باشد. الحاقیه بیمه شخص ثالث برای ماشین‌های سال ۹۲ به قبل یکی از مواردی است که باید شرایط آن را بدانید.

انتقال بیمه شخص ثالث خودروهای قدیمی

همان‌طور که در ابتدای متن توضیح داده شد، رابطه مستقیمی‌ بین تغییرات ماشین های قدیمی و الحاقیه وجود دارد. از طرف دیگر هم با توجه به قانون جدید انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث می‌توان شرایط انتقال بیمه‌نامه از خودروی قدیمی‌ به خودروی جدید را هم فراهم کرد. در حقیقت قانون بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۳ بدین گونه است که با توجه به راننده محور شدن بیمه شخص ثالث، فروشنده خودرو می‌تواند تخفیف بیمه شخص ثالث را به خودروی دیگر خود انتقال دهد یا آن را تا زمان خرید خودرو برای خود حفظ کند. نکته مهم این است که به طور متوسط تا یکسال می‌توانید این تخفیف را حفظ کنید.

همچنین می‌توان برای انتقال این تخفیف شرایط را برای انتقال تخفیف بیمه‌نامه برای اعضای درجه یک که شامل: والدین، همسر و فرزندان است استفاده کرد. نکته دیگر این است که می‌توان از طریق الحاقیه، امکان انتقال تخفیف را بین دو خودرو که به نام یک فرد است هم فراهم کرد.

دقت داشته باشید که هنگام انتقال تخفیف باید کاربری خودرو‌ها یکسان باشد، به طور مثال اگر تخفیف بیمه‌نامه برای خودروی سواری است باید، خودرویی که انتقال بیمه‌نامه برای آن انجام می‌شود هم کاربری سواری داشته باشد.

خرید بیمه شخص ثالث

اگر برای خودرو الحاقیه نگیریم چه اتفاقی می‌افتد؟

فرقی ندارد که شما خودروی جدید دارید یا از ماشین‌های قدیم خود استفاده می‌کنید، اگر بیمه‌نامه شخص ثالث یا بیمه بدنه را تهیه کرده باشید باید بدانید که در برخی از شرایط ممکن است برای شرایط ویژه‌ای نیاز به الحاقیه داشته باشید. از این رو الحاقیه برای خودروهای سال ۹۵ به قبل به یک ضرورت تبدیل شده است.

دقت کنید ممکن است که بیمه‌گزار نیاز داشته باشد که سقف تعهدات بیمه‌گر خود را بیشتر کند تا بتواند هنگام بروز حادثه خسارت بیشتری دریافت کند، در این شرایط نیاز است که از الحاقیه استفاده شود، به خصوص اگر خودروی شما قدیمی‌ باشد. حال سوالی که بیشتر افراد می‌پرسند این است که اگر ماشین های قدیمی و الحاقیه بررسی نشوند چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ اگر برای خودروهای قدیمی‌ و حتی خودروهای جدید خود الحاقیه نگیرید، در صورت وقوع حادثه و تصادف رانندگی مابه‌ التفاوت هزینه‌های پوشش‌های بیمه‌نامه‌ها را باید خود بیمه‌گزار پرداخت کند.

ماشین های قدیمی و الحاقیه

الحاقیه بیمه ثالث برای ماشین های قدیمی

چگونه برای ماشین‌های قدیمی ‌الحاقیه دریافت کنیم؟

بهتر است بدانید که شرایط استفاده از الحاقیه در تمام بیمه‌نامه‌ها وجود دارد. از این رو ماشین های قدیمی و الحاقیه هم شرایطی خواهند داشت که در بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث می‌توان از آن بهره برد. با توجه به توضیحاتی که در طول متن ارائه شد، مهم‌ترین شرایطی که نیاز به دریافت الحاقیه دارد، افزایش پوشش مالی و انتقال تخفیف بیمه‌نامه است. اینکه چگونه می‌توان الحاقیه دریافت کرد هم خیلی ساده است.

ماشین‌های قدیمی و الحاقیه همیشه در قانون بیمه ما وجود داشته و خواهد داشت. در این مطلب سعی کرده‌ایم که درباره الحاقیه خودرو توضیحاتی ارائه کنیم اما اگر سوال یا ابهامی‌ دارید که در این متن به آن اشاره نشده است کافی است که در انتهای همین مطلب و در قالب کامنت با کارشناس‌های بیمه دات کام در ارتباط باشید تا در زمان کوتاهی پاسخ شما عزیزان داده شود.بیمه دات کام یک سامانه استعلام، مقایسه و خرید انواع بیمه‌نامه است که شرایط خرید بیمه‌نامه به صورت آنلاین را برای کاربر‌ان فراهم می‌کند. کافی است برای درج درخواست الحاقیه، وارد سایت بیمه دات کام شوید و بعد تماس با پشتیبانی، درخواست خود را مطرح کنید.

  • + چه مدارکی برای انتقال بیمه شخص ثالث نیاز است؟
  • + الحاقیه بیمه بدنه چیست؟
  • + منظور از الحاقیه اصلاحی چیست؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
دریافت سریع خلافی خودرو
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ / بدهی خودرو / کارشناسی و معامله / مقالات بیمه شخص ثالث

نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو در ۱۴۰۳

برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید بهتر است قبل از نوشتن قولنامه، وضعیت جرائم رانندگی مالک را بررسی کنید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ / مقالات بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به پلاک جدید (قانون انتقال بیمه ثالث ۱۴۰۳)

تخفیفات عدم خسارت هنگام انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین دغدغه رانندگان خودرو است. چون اگر فرد از درصد بالایی تخفیفات به دلیل رانندگی ایمن خود برخوردار باشد، در هنگام خرید بر کاهش قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر چشمگیری دارد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید