01 آذر 1400

7 نکته طلایی برای فسخ معامله ماشین: آخرین قوانین لغو خرید و فروش خودرو

در مقاله­‌های پیشین در رابطه با خرید و فروش خودرو صحبت کردیم و راهکارهایی برای خرید خودروی دست دوم پیشنهاد دادیم. وقتی می‌­خواهید خودروی دست دوم بخرید، در صورتی‌­که پول نقد نداشته باشید و بخواهید در قالب چک و یا در تاریخی دیگر مثلاً زمان سند زدن مابقی هزینه را بپردازید، لازم است مبایعه­‌نامه تنظیم کنید. همانطور که در مقاله­‌ی قولنامه ماشین توضیح دادیم، در متن مبایعه­‌نامه بهتر است شرایط فسخ معامله ماشین و هزینه فسخ را ذکر کنید.

در متن مبایعه‌­نامه اصطلاحات قانونی برای فسخ معامله وجود دارد که تحت عنوان خیارات مختلف بیان می­‌شوند. از خیار غبن تا خیار تبلیس و … . اما این خیارات به چه معنی هستند و چگونه بر اساس این خیارات معامله خودرو فسخ می‌­شود. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این اصطلاحات قانونی برای فسخ معامله بدانیم.

خیارات قانونی برای فسخ معامله ماشین

در متون حقوقی از لغات و اصطلاحات عربی بسیاری استفاده می‌شود که وقتی می­‌خواهید معامله­‌ای انجام دهید باید نسبت به آن­ها آگاه باشید تا متضرر نشوید.

لغت خیار که در متن قولنامه‌­ها ذکر می­‌شود به معنی اختیار است و بر طبق این اختیارات طرفین معامله در صورتی­که شرایط را داشته باشند می­‌توانند قرارداد را فسخ کنند. در صورتی­که در قولنامه ذکر شود که “کلیه خیارات ساقط گردید”، به این معنی است که هیچ کدام از طرفین حق فسخ قرارداد را ندارند.

خیارات شامل مواردی می‌شود که به شرح زیر است:

 • خیار مجلس: فسخ در محل انجام معامله
 • خیار غبن: فسخ به شرط ضرر مالی
 • اختیار رویت و تخلف از وصف: فسخ به شرط توصیف دروغین
 • خیار عیب: فسخ به شرط معیوب بودن
 • خیار تدلیس: فسخ به شرط فریبکاری
 • اختیار تعذر تسلیم: فسخ به شرط عدم وجود مورد معامله
 • خیار شرط: فسخ تا مدت زمان از پیش تعیین شده
 • اختیار تخلف از شرط: فسخ به شرط عدم تعهد به شروط معامله
 • خیار تأخیر: فسخ به شرط عدم پرداخت به موقع

  فسخ معامله خودرو

  شرایط فسخ معامله خودرو

در ادامه به شرح این 9 مورد از خیارات که در فسخ معامله ماشین از آن­ها یاد می‌­شود می‌­پردازیم.

خیار مجلس

در نظر بگیریم شما برای انجام معامله به بنگاه مراجعه کرده‌­اید تا مبایعه‌­نامه تنظیم کنید. پس از امضاء و یا حین نوشتن مبایعه‌­نامه خودرو، در حالی که هنوز در آن­جا حضور دارید، متوجه می­‌شوید که بنا به دلایلی مانند نداشتن بودجه کافی و یا توقیف خودرو و … نمی‌­توانید و یا نمی­‌خواهید معامله را انجام دهید و منصرف می‌­شوید، در این صورت می‌­توانید همان­جا فسخ معامله خودرو را انجام دهید.

 خیار غبن

فرض کنید شما خودرویی را می‌­خرید و بعد از خرید متوجه می­‌شوید که فروشنده خودرو را به قیمت بالاتری از ارزش واقعی آن به شما فروخته است و یا خودروی خود را می­‌فروشید و بعد متوجه می‌­شوید که ارزش آن بالاتر از چیزی است که شما معامله کردید و به اصطلاح سرتان کلاه رفته است، در این صورت چه در نقش خریدار و چه در نقش فروشنده، با آگاهی از ضرر مالی که متوجه شما شده است می‌­توانید معامله ماشین را فسخ کنید.

خیار رویت و تخلف از وصف

این شرط وقتی برقرار است که شما خودرویی را که در زمان تنظیم مبایعه‌­نامه ندیده­‌اید بر اساس گفته‌­های فروشنده خریداری می­‌کنید و یا فروشنده خودروی خود را در ازای دریافت خودروی شما می‌­فروشد یعنی تعویض می‌­کنید و فروشنده خودروی شما را ندیده است و بر حسب گفته­‌های شما معامله را انجام می­دهد. در این صورت اگر بعداً  خلاف توصیفات ثابت شود، می­توان معامله را فسخ کرد.

 خیار عیب

اگر این شرط در زمان معامله برقرار باشد و در متن مبایعه‌­نامه باشد، خریدار می‌­تواند بعد از اطلاع از معیوب بودن خودرو و به استناد این شرط، معامله را فسخ کند. مثلاً بفهمد که خودرو رنگ­‌شده بوده و یا موتور خودرو ایراد داشته است. هر چند که همانطور که در مقاله راهنمای خرید خودروی دست دوم گفتیم خریدار باید خودرو را نزد کارشناس ببرید و یا با یک فرد متخصص برای خرید مراجعه کند و به تمامی جوانب خودرو آگاهی داشته باشد، ولی در صورتی­که موقع معامله دو طرف راضی به وجود این شرط در معامله باشند، می­‌توان بعد از آگاهی از معیوب بودن خودرو، معامله را فسخ کرد.

اگر می‌خواهید در مورد کارشناسی خودرو قبل از معامله، اطلاعات کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله کارشناسی خودرو را مطالعه بفرمایید.

خیار تدلیس

تدلیس به معنی فریب­‌دادن و پنهان­‌کردن است. در صورت برقرار بودن این شرط در قولنامه، اگر فروشنده با فریبکاری و پنهان­‌کاری بخواهد خودروی خود را بهتر از چیزی که در واقعیت هست نشان دهد و با دروغ و نیرنگ بخواهد خودروی معیوب خود را سالم جلوه دهد و آن را بفروشد، خریدار می­‌تواند بعد از اطلاع از این فریبکاری معامله را فسخ کند و از فروشنده شکایت کند.

خیار تعذر تسلیم

این شرط برای زمانی است که فروشنده نمی‌­تواند در موعد مقرر مورد معامله، یعنی خودرو را تحویل دهد. مثلاً اگر خودرو به سرقت رفته و یا آتش گرفته باشد و یا به دلایلی مشابه دیگر در دسترس نباشد، معامله فسخ می­‌شود.

خیار شرط

اگر خریدار و فروشنده با هم توافق کنند که مثلاً تا 3 روز طرفین حق دارند معامله را باطل کنند، در این صورت هر یک از طرفین ظرف این مدت می‌توانند بنا به هر دلیلی از معامله منصرف شوند و فسخ معامله خودرو را انجام دهند.

خیار تخلف از شرط

این مورد زمانی صادق است که طرفین در زمان معامله شروطی را تعیین کرده باشند و در قولنامه به این شرایط اشاره داشته باشند ولی یکی از طرفین به این شروط عمل نکند، مثلاً مشخص کرده باشند که چه موقع برای سند زدن مراجعه کنند و یکی از طرفین در زمان مقرر در محل حضور نداشته باشد، طرف مقابل با استناد به خیار تخلف از شرط می‌­تواند معامله را باطل کند.

خیار تأخیر

در قولنامه خودرو یکی از بندهای مهم، مبلغ و چگونگی پرداخت آن است. در صورتی­که خریدار طبق زمان مشخص  در قرارداد مبلغ را نپردازد، فروشنده می‌­تواند قرارداد را فسخ کند.

فسخ معامله ماشین

فسخ معامله خودرو چگونه ممکن است

این خیارات قانونی معمولاً شرایطی هستند که بر طبق آن­ها معامله را می‌­توان فسخ کرد. پس در حین نوشتن قولنامه یا همان مبایعه­‌نامه این شرایط را در نظر بگیرید و بر حسب توافق دو طرف در قرارداد ذکر کنید. همیشه مد نظر داشته باشید برای امضای قرارداد به اصطلاحات معامله آشنا باشید تا متضرر نشوید. فسخ معامله ماشین هم از این قائده مستثنی نیست و باید با اصطلاحات آن آشنا باشید.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
23 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

گواهی مفاصا حساب تخلفات رانندگی وسیله نقلیه چیست

اگر شما هم با شنیدن گواهی مفاصا حساب، برایتان این سوال پیش می‌آید که این برگه چیست و چه کاربردی دارد این مقاله را از دست ندهید!

18 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

مراحل خرید خودرو: ۶ نکته اساسی، از کارشناسی تا قولنامه

برای خرید خودرو چه مراحلی را باید طی کنید تا معامله‌ای بدون زیان داشته باشید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید!

17 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

سند خودرو یا برگ سبز؟ پایان جنگ ده ساله با تصویب قانون جدید( ۱۴۰۱)

راهنمای کامل سند خودرو، تفاوت آن با برگ سبز ماشین،شرایط پایان اختلاف نظرها و قانون جدید رسمیت برگ سبز یا سند ماشین را در این مقاله بخوانید

07 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

9 نکته وکالت خرید و فروش خودرو که اگر ندانید سرتان کلاه می‌رود

نکاتی که برای خرید و فروش وکالتی خودرو باید رعایت کنید تا سرتان کلاه نرود و متضرر نشوید.

02 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

پیگیری کارت خودرو با 2 روش آنلاین و کد دستوری USSD

اگر برای دریافت کارت خودرو خود اقدام کرده‌اید؛ اما بعد از گذشت ۴۰ روز هنوز به دستتان نرسیده‌است برای روش‌های پیگیری کارت ماشین خود این مقاله را بخوانید!

29 دی 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

مراکز تعویض پلاک شهر تهران و شهرستان‌های اطراف آن

کدام مرکز تعویض پلاک خودرو و موتور به من نزدیک‌تر است؟ برای دیدن آدرس‌های تعویض پلاک، این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
Ali
19 دی 1400

سلام وعرص ادب من ماشینی راحدود ۲۰ روز پیش فروختم ودرقولنامه گفتم ماشین سالمه وباینکه دولکه رنگ داشت گفتم دوررنگه وماشین ازنظر فنی وموتوری سالمه حتی لوازم برقیش ایشان ومبلغی رانقدگرفتم ومابغی راجک که بعد ازوصول چک سندبه نام خریدار بزنم وناگفته نماند خریدار سه بار ماشین رارویئت کامل کرد حتی بیرونم ماشینم باهمسرشون بیرون بردیم گفت می خوام ببرم کارشناس گفتم مشکل ندارد ویک بارم با اقوامشان که ایشان به گفته خودشان خبره بودن دوباره ماشین رابازدید کردو خیلی هم صحبت کردن ودوم تخفیف گرفتن وماشین راقولنامه کردیم وتحویل خریداردادم وقراربودخریدار ۳م هم به حسابم بریزن ولی ازاین کارامتنا کردومن درخواست فسخ قرارداد کردم واعلام کردماشین موتورش مورد داره بردمش مکانیک وگفتم اگر موتری وفنی ماشین من مشکل دتشت هزینش پای من خلاصه پول راریخت دوباره بعد ازچند روز گفت گیر بکس خرابه بازابه تیشان ثابت کروم ماشینم سالمه الان بعدتزبیست روز میگه رفتم کارشناسی ماشین شاسی ضربه داشته رنگ دارد ازاین قبیل صحبتا باتوجه به اینکه من یکبار میخواستم ماشین راخودم پس بگیرم کتیشان قبول نکردن والان که مبلغ راخرج کردم ایشان میگن یافسخ قراردادیاچک راپاس نمیکنم ممنون میشم من راراهنمایی کنید درضمن خداشاهده ماشین دست من تصادف نداشته وازشخصیم که خریدم میگه ایشانم تصادف نداشته باید چکارکنم باتشکر ازراهنمایی شما

  کارشناس بیمه
  11 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، این مساله حقوقی است و شما باید با یک وکیل در این خصوص مشورت کنید.

باقری
19 اسفند 1400

سلام خسته نباشید سه روز پیش یه خاور خریدم ،روی حساب قسم و قرآنی که فروشنده خورده ماماشین رو جایی نبردیم یعنی پیش یه کارشناس خبره نبردیم چون فروشنده قسم کلی خورد که ماشین سالمه ولی بعد از آوردن ماشین به خونه بردمش به صافکار نشون دادم گفت جفت شاسی های ماشین شکستگی و جوشکاری شدید داره،،مکانیک هم گفت سیلندر ماشین هم ترک داره و هم برای این ماشین نیست ،الان به فروشنده که زنگ میزنم گردن نمیگیره میگه من ماشین رو سالم تحویل دادم ولی بعد از اسرارکردن من گفت یک طرف شاسی شکسته بوده ولی من چون فکر میکردم جای شکستگی مهم نیست بهتون نگفتم ولی شما خودتون باید میدیدید،،الان باید چکار کنم بنظر شما؟؟؟ممنون

  کارشناس بیمه
  19 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، این مساله حقوقی است و باید با وکیل مطرح کنید. به هر حال می توانید شکایت کنید.

سارا
26 اردیبهشت 1401

سلام بنده یک ماه پیش یک ماشین را فروختم ماشین را هم موقعی که خودم خریده بودم هم موقعی که فروختم پیش کارشناس بردیم و گفتن نه جعبه ش تعویضه نه تصادف داشته نه شاسی هاش مشکلی داره نه هیچی بعد چند روز که خریدار خودرو رو خرید و به اسمش زدم و پول رو گرفتم بعد مدتی ایشون زنگ زدن میگن که شما به من دروغ گفتین من دوباره یه شهر دیگه بردم کارشناسی و گفتن ماشین تصادف داشته الان یا باید پولو پس بدی ماشینو بگیری یا مقداری پول بابت خسارت ب من بدهی منم همون روز که پولو گرفتم دادم خرید خونه و الان پولی ندارم که ماشینو پس بگیرم هیچ دروغی هم نگفتم با خود ایشون رفتیم کارشناسی و خودش حضور داشت که کارشناس گفت هیچ مشکلی نداره .الان ایشون میتونه ادعایی داشته باشه?میگه نفرینتون میکنیم😐

  کارشناس بیمه
  27 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، برای ادعایش باید مدرک بیاورد. به هر حال این مساله حقوقی است و در صورت مشکل شما می توانید با وکیل مشورت کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید