۱۹ بهمن ۱۴۰۱

۷ نکته طلایی برای فسخ معامله ماشین: آخرین قوانین لغو خرید و فروش خودرو

در مقاله­‌های پیشین در رابطه با خرید و فروش خودرو صحبت کردیم و راهکارهایی برای خرید خودروی دست دوم پیشنهاد دادیم. وقتی می‌­خواهید خودروی دست دوم بخرید، در صورتی‌­که پول نقد نداشته باشید و بخواهید در قالب چک و یا در تاریخی دیگر مثلاً زمان سند زدن مابقی هزینه را بپردازید، لازم است مبایعه­‌نامه تنظیم کنید. همانطور که در مقاله­‌ی قولنامه ماشین توضیح دادیم، در متن مبایعه­‌نامه بهتر است شرایط فسخ معامله ماشین و هزینه فسخ را ذکر کنید.

در متن مبایعه‌­نامه اصطلاحات قانونی برای فسخ معامله وجود دارد که تحت عنوان خیارات مختلف بیان می­‌شوند. از خیار غبن تا خیار تبلیس و … . اما این خیارات به چه معنی هستند و چگونه بر اساس این خیارات معامله خودرو فسخ می‌­شود. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این اصطلاحات قانونی برای فسخ معامله بدانیم.

خیارات قانونی برای فسخ معامله ماشین

در متون حقوقی از لغات و اصطلاحات عربی بسیاری استفاده می‌شود که وقتی می­‌خواهید معامله­‌ای انجام دهید باید نسبت به آن­ها آگاه باشید تا متضرر نشوید.

لغت خیار که در متن قولنامه‌­ها ذکر می­‌شود به معنی اختیار است و بر طبق این اختیارات طرفین معامله در صورتی­که شرایط را داشته باشند می­‌توانند قرارداد را فسخ کنند. در صورتی­که در قولنامه ذکر شود که “کلیه خیارات ساقط گردید”، به این معنی است که هیچ کدام از طرفین حق فسخ قرارداد را ندارند.

خیارات شامل مواردی می‌شود که به شرح زیر است:

 • خیار مجلس: فسخ در محل انجام معامله
 • خیار غبن: فسخ به شرط ضرر مالی
 • اختیار رویت و تخلف از وصف: فسخ به شرط توصیف دروغین
 • خیار عیب: فسخ به شرط معیوب بودن
 • خیار تدلیس: فسخ به شرط فریبکاری
 • اختیار تعذر تسلیم: فسخ به شرط عدم وجود مورد معامله
 • خیار شرط: فسخ تا مدت زمان از پیش تعیین شده
 • اختیار تخلف از شرط: فسخ به شرط عدم تعهد به شروط معامله
 • خیار تأخیر: فسخ به شرط عدم پرداخت به موقع

  فسخ معامله خودرو

  شرایط فسخ معامله خودرو

در ادامه به شرح این ۹ مورد از خیارات که در فسخ معامله ماشین از آن­ها یاد می‌­شود می‌­پردازیم.

خیار مجلس

در نظر بگیریم شما برای انجام معامله به بنگاه مراجعه کرده‌­اید تا مبایعه‌­نامه تنظیم کنید. پس از امضاء و یا حین نوشتن مبایعه‌­نامه خودرو، در حالی که هنوز در آن­جا حضور دارید، متوجه می­‌شوید که بنا به دلایلی مانند نداشتن بودجه کافی و یا توقیف خودرو و … نمی‌­توانید و یا نمی­‌خواهید معامله را انجام دهید و منصرف می‌­شوید، در این صورت می‌­توانید همان­جا فسخ معامله خودرو را انجام دهید.

 خیار غبن

فرض کنید شما خودرویی را می‌­خرید و بعد از خرید متوجه می­‌شوید که فروشنده خودرو را به قیمت بالاتری از ارزش واقعی آن به شما فروخته است و یا خودروی خود را می­‌فروشید و بعد متوجه می‌­شوید که ارزش آن بالاتر از چیزی است که شما معامله کردید و به اصطلاح سرتان کلاه رفته است، در این صورت چه در نقش خریدار و چه در نقش فروشنده، با آگاهی از ضرر مالی که متوجه شما شده است می‌­توانید معامله ماشین را فسخ کنید.

خیار رویت و تخلف از وصف

این شرط وقتی برقرار است که شما خودرویی را که در زمان تنظیم مبایعه‌­نامه ندیده­‌اید بر اساس گفته‌­های فروشنده خریداری می­‌کنید و یا فروشنده خودروی خود را در ازای دریافت خودروی شما می‌­فروشد یعنی تعویض می‌­کنید و فروشنده خودروی شما را ندیده است و بر حسب گفته­‌های شما معامله را انجام می­دهد. در این صورت اگر بعداً  خلاف توصیفات ثابت شود، می­توان معامله را فسخ کرد.

 خیار عیب

اگر این شرط در زمان معامله برقرار باشد و در متن مبایعه‌­نامه باشد، خریدار می‌­تواند بعد از اطلاع از معیوب بودن خودرو و به استناد این شرط، معامله را فسخ کند. مثلاً بفهمد که خودرو رنگ­‌شده بوده و یا موتور خودرو ایراد داشته است. هر چند که همانطور که در مقاله راهنمای خرید خودروی دست دوم گفتیم خریدار باید خودرو را نزد کارشناس ببرید و یا با یک فرد متخصص برای خرید مراجعه کند و به تمامی جوانب خودرو آگاهی داشته باشد، ولی در صورتی­که موقع معامله دو طرف راضی به وجود این شرط در معامله باشند، می­‌توان بعد از آگاهی از معیوب بودن خودرو، معامله را فسخ کرد.

اگر می‌خواهید در مورد کارشناسی خودرو قبل از معامله، اطلاعات کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله کارشناسی خودرو را مطالعه بفرمایید.

خیار تدلیس

تدلیس به معنی فریب­‌دادن و پنهان­‌کردن است. در صورت برقرار بودن این شرط در قولنامه، اگر فروشنده با فریبکاری و پنهان­‌کاری بخواهد خودروی خود را بهتر از چیزی که در واقعیت هست نشان دهد و با دروغ و نیرنگ بخواهد خودروی معیوب خود را سالم جلوه دهد و آن را بفروشد، خریدار می­‌تواند بعد از اطلاع از این فریبکاری معامله را فسخ کند و از فروشنده شکایت کند.

خیار تعذر تسلیم

این شرط برای زمانی است که فروشنده نمی‌­تواند در موعد مقرر مورد معامله، یعنی خودرو را تحویل دهد. مثلاً اگر خودرو به سرقت رفته و یا آتش گرفته باشد و یا به دلایلی مشابه دیگر در دسترس نباشد، معامله فسخ می­‌شود.

خیار شرط

اگر خریدار و فروشنده با هم توافق کنند که مثلاً تا ۳ روز طرفین حق دارند معامله را باطل کنند، در این صورت هر یک از طرفین ظرف این مدت می‌توانند بنا به هر دلیلی از معامله منصرف شوند و فسخ معامله خودرو را انجام دهند.

خیار تخلف از شرط

این مورد زمانی صادق است که طرفین در زمان معامله شروطی را تعیین کرده باشند و در قولنامه به این شرایط اشاره داشته باشند ولی یکی از طرفین به این شروط عمل نکند، مثلاً مشخص کرده باشند که چه موقع برای سند زدن مراجعه کنند و یکی از طرفین در زمان مقرر در محل حضور نداشته باشد، طرف مقابل با استناد به خیار تخلف از شرط می‌­تواند معامله را باطل کند.

خیار تأخیر

در قولنامه خودرو یکی از بندهای مهم، مبلغ و چگونگی پرداخت آن است. در صورتی­که خریدار طبق زمان مشخص  در قرارداد مبلغ را نپردازد، فروشنده می‌­تواند قرارداد را فسخ کند.

فسخ معامله ماشین

فسخ معامله خودرو چگونه ممکن است

مدت زمان قانونی فسخ معامله خودرو چقدر است؟

زمان مربوط به فسخ قولنامه ماشین یا هر چیز دیگری، به توافق طرفین معامله بستگی دارد. شرایط فسخ معامله خودرو خودرو با توافقی دو طرف معامله در زمان عقد قرارداد می‌کنند، مشخص می‌شود. فسخ معامله خودرو بعد از انتقال سند نیز در صورت عدم تعهد به موارد ذکر شده در قولنامه یا سند معامله نیز امکان پذیر است. هزینه فسخ قرارداد خودرو بر عهده شخصی است که به تعهدات خود عمل نکرده یا بی دلیل به انجام این کار اقدام کرده است.

اگر شرطی برای حق فسخ معامله خودرو ایجاد می‌شود باید مدت اعتبار آن هم مشخص باشد؛ مثلاً قانون فسخ معامله تا ۲۴ ساعت در خیلی از قولنامه‌ها وجود دارد. در صورتی که زمان انقضایی برای این شرط در نظر گرفته نشود، از پایه بی اعتبار خواهد بود.

آیا امکان فسخ معامله خودرو بدون قولنامه وجود دارد؟

در صورتی که سندی برای نشان دادن تعهدات دو طرف معامله وجود نداشته باشد، دیگر دادخواست فسخ معامله خودرو برای جلوگیری از فسخ معامله خودرو از طرف خریدار بی معنی است؛ زیرا طرف مقابل هیچ سندی برای اثبات ادعای خود مبنی بر قول و قرارهای گذاشته شده جهت انتقال سند ماشین و قانون فسخ معامله ندارد.

این خیارات قانونی معمولاً شرایطی هستند که بر طبق آن­ها معامله را می‌­توان فسخ کرد. پس در حین نوشتن قولنامه یا همان مبایعه­‌نامه این شرایط را در نظر بگیرید و بر حسب توافق دو طرف در قرارداد ذکر کنید. همیشه مد نظر داشته باشید برای امضای قرارداد به اصطلاحات معامله آشنا باشید تا متضرر نشوید. فسخ معامله ماشین هم از این قائده مستثنی نیست و باید با اصطلاحات آن آشنا باشید.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
جهان
۲۸ اسفند ۱۴۰۲

سلام بنده یه پراید خریدم به فروشنده گفتم همی مدارک جوره گفت معامله کردیم ماشین به نام کسی دیگه بود سندوبرگ سبزگفت چند روز دیگه میگم با وکالت بهت بده الان که وکالت داده رفتم برای تعویض پلاک میگه صاحب اول خودرو فوت کرده وبرگه انحصار وراثت و فرم مالیاتی۱۹ باید روش باشه تا بشه پلاک زد و فروشنده ام امروز فردا می‌کنه خواهشن راهنمای کنید کجا برم برا شکایت

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۶ فروردین ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز
  بهتر است با یک وکیل یا مشاور حقوقی مشورت کنید.

person
اسماعیل
۲۷ اسفند ۱۴۰۲

سلام من ماشین سایپا۸۱به یک نفر فروختم حدود ۱۸روز پیش که در روز معامله به خریدار گفتم ببر کارشناسی و مراحل لازم رو انجام بده ولی ایشون نبرد و گفت من همینجوری میخرم منم قولنامه کردم و فروختم حالا بعد از ۱۸روز اومده میگه موتور تعمیر لازم داره درحالی که من خودم ۷ماه پیش تعمیر کامل کردم منم و ایکنه میگه سیلندر موتور ترک داره و موتور یه صدایی میده حالا تکلیف من بعنوان فروشنده چیه منم میگم خب اگه موتور صدا داشت یا تعمیر لازم بود چرا همون روز اول نگفتی خلاصه نمیدونم چی میشه لطفا راهنمایی کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۶ فروردین ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز
  بهتر است با یک مشاور حقوقی یا وکیل مشورت کنید.

person
محمدامین
۲۵ اسفند ۱۴۰۲

سلام
من ۲۲ اسفند امسال یک پراید مدل ۸۵ خریدم فروشنده گفت شاسی ها سالم و پلمپن و موتوری و گیربکس هم سالمه یه صدا از سمت شاگرد میومد من پرسیدم این صدای چیه گفت صدای پلوس هست یه تومن خرج داره درست کنی دیگه مشکلش حل میشه من هم قبول کردم تو قولنامه هم نوشته ماشین به رویت کامل خریدار رسید و وکالت زد بعد بردم پلوس رو درست کردم اما هنوز همون صدا رو می داد بردم مکانیک گفت موتور تعمیر اساسی می خواد ۲۰ میلیون خرج داره الان می تونم با استناد به خیار عیب ازش شکایت کنم معامله رو فسخ کنم یا خسارت ازش بگیرم؟ و اینکه در صورت فسخ باید هزینه ضرر و زیان هم بدم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بهتر است در این خصوص با یک وکیل یا مشاور حقوقی مشورت نمایید.

person
ماشین ماشین
۲۴ اسفند ۱۴۰۲

سلام وقتتون بخیر من چهار روز پیش ماشینمو فروختم طرف خودش اومد متور رو نگاه کرد و گفت مشکلی نداره
یک قولنامه دستی نوشتیم و معامله کردیم
الان بعد چهار روز باز ماشینو فروخته به کس دیگه و میگه ۲۰ میلیون ضرر کردم و اینحرفا
اومده میگه ماشین روغن سوزی داره
توی قولنامه دستی هم فقط نوشت ک به شرط تعویض نشدن متور و اتاق ماشین معامله فسخ میشه.
میخواستم بدونم ایا هزینه های تعمیر متور رو من باید پرداخت کنم؟یا اصلا میتونه شکایت کنه از من؟
چون من خودمم اطلاعی نداشتم از وضعیت متور ماشین

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  اگر موتور خودرو مشکل داشته باشد می تواند معامله را فسخ کند.

person
علی
۱۹ اسفند ۱۴۰۲

سلام من یک ماشین به عنوان اراقی خریدم توی قولنامه هم ذکر شده امکان فسخ یک طرفه رو دارم
توی قولنامه هم ذکر شده در صورت فسخ از هر طریفین مبلغ ده ملیون ضرر؟
۴۸ ساعت گذشته از خرید

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله در صورت فسخ قرارداد باید ضرر و زیان آن را پرداخت نمایید.

person
ناصر
۱۴ اسفند ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر
لطفاً راهنمایی کنید بنده یک خودرو خریدم میخواهم بعد از پنج ساعت معامله را فسخ کنم بخاطر ی ماشین پسند نشده امکانش هست ؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۴ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  می توانید معامله را فسخ کنید اما باید ضرر و زیان قرارداد را پرداخت نمایید.

person
Arman
۰۶ اسفند ۱۴۰۲

سلام من یه حواله ۲۰۷ معمولی به یه نفر فروختم پولشم خودش کامل پرداخت کرده یعنی به من بدهکار نیست بعد بدون هماهنگی با من با اون وکالتی که بهش دادم رفته خودرو رو با یه ۲۰۷ سقف شیشه ای فول آپشن عوض کرده و بازم مابه‌التفاوت پول دوتا خودرو خودش داده و بدهی به من نداره،حالا من میتونم چون با من هماهنگ نکرده و خودرو رو عوض کرده با یه ماشین گرونتر چون مالیات در اداره مالیات برای من بیشتر محسوب میشه و ایرادات دیگه ای که واسه من پیش میاد بعد از این کار معامله رو فسخ کنم و پولشو بهش بدم.لطفا راهنمایی کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۷ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بهتر است حتما با یک مشاور حقوقی یا وکیل در این باره مشورت نمایید.

person
احمدرضا
۰۵ اسفند ۱۴۰۲

سلام بنده چهارماه پیش نیسانی خریدم حدود ۳۰میلیون خرج لاستیک و غیره کردم الان ماشین رابردم تعویض پلاک کارشناس گفته که اتاق ماشین تعویضه من هم ماشین رابرگرداندم به صاحبش ایابرای خرج کردم شکایت کتم به حقم میرسم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۵ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله می توانید حقوق خود را از طریق شکایت مطالبه نمایید.

person
حسین
۰۲ اسفند ۱۴۰۲

آیا بعد از سند زدن میشه از خریدار بابت پرداخت الباقی ثمن معامله شکایت کرد و معامله را فسخ کرد

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۵ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  برای دریافت اطلاعات دقیق و صحیح در این مورد با یک وکیل یا مشاور حقوقی مشورت نمایید.

person
حسین
۰۲ اسفند ۱۴۰۲

سلام بنده ماشینم رو به یک افغانی فروخته ام قرار بود طبق مفاد مبایعه نامه در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ سند رو انتقال بدم و آخرین پرداختی ایشان طبق مبایعه نامه در تاریخ ۱۴۰۲٫۱۱٫۲۵ بود ولی ایشان در تاریخ ۱۴۰۲٫۱۱٫۲۴ یک نفر رو معرفی کرد تا من سند رو به نام ایشان بزنم و قرار شد در تاریخ ۱۴۰۲٫۱۱٫۲۵ من برای ایشان سند بزنم و ایشان الباقی ثمن معامله را به من بدهد ولی بنده به تعهد خود عمل کردم و سند را برای ایشان زدم و قرار شد برای من تا غروب ۵۵ میلیون باقی مانده را بزند ولی کلا برای من امروز ۲۰ میلیون زده ،
آیا می توانم طبق مفاد قولنامه از ایشان برای فسخ معامله شکایت کنم

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۵ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله می توانید برای فسخ معامله شکایت کنید.

person
علی
۲۹ بهمن ۱۴۰۲

سلام من ۱۱روز پیش یه ماشین ال۹۰خریدم که صاحبش گفت که تمام رنگ هستش ودوضربه جزیی دارد شاسی جلویش ودیگر ایرادی ندارد ….چند بار بهش گفتم تو این مدت گفتم که ماشین تون ایراد داره وخرجش زیاده وامروز هم بردم پیش تعمیرکار گفت که موتورش تعمیره و هزینه داره …حالا من میتوانم معامله ماشین را فسخ کنم ….راهنمایی بفرمایید لطفا…متشکرم

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۱ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  در صورتی که مشخصات خودرو با آنچه در قولنامه درج شده است همخوانی ندارد، می توانید قرارداد را فسخ نمایید.

person
علی
۲۳ بهمن ۱۴۰۲

سلام
من یک سمند خریدم برج شش سال جاری و پول طرف هم دادم و تعویض پلاک هم کردم و کسی هم که به من فروخته از یک سال قبل من این ماشین دستش بوده هست
حالا یک نفر شکایت کرده که من از این ماشین طلب دارم مثل اینکه قبلاً دو نفر باهم به صورت قولنامه باهم معامله کردن به صورت چکی و شرط کردن که در صورت عدم وصول چک معامله باطل هست
البته یاد آور شوم که ماشین مدل ۹۱ هست از سال تولید تا الان به هیچ یک از این دو نفر نه وکالت خورده ماشین نه سند به نامشان شده هست
حتی غافل از یک بیمه نامه به نامشان
الان شکایت کرده توقیف ماشین گرفته من الان چه کار میتونم بکنم
و این را هم یاد آور بشم کسی را هم که به فروشنده من فروخته اینها نبودن
و سوال من این هست کدام مرجع قانونی تایید میکند که یک ماشین خلافی ندارد؟مگر غیر پلیس +۱۰و تعویض پلاک مرجع دیگری هم هست ؟
من ماشین خریدم خلافی عوارض مالیات هزینه تعویض پلاک پرداختم که یک ماشین داشته باشم
الان من چه کار میتونم بکنم؟ این چه قانونی هست که منو بیچاره کرده و دوتا نزول خور را اقا؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۳ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بهتر است این موضوع را به صورت قانونی پیگیری کنید.

person
علی
۱۹ بهمن ۱۴۰۲

سلام من یه ماشین خریدم که توی قولنامه نوشتیم ماشین دور رنگه و دوطرف امضا کردیم ولی یه هفته بعد از قولنامه ماشینو بردم کارشناسی مشخص شد تمام رنگه .ازش حقوقی شکایت کردم و درخواست فسق کردم .آیا به حقم میرسم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۳ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله، به صورت قانونی موضوع را پیگیری نمایید.

person
موتور
۱۷ بهمن ۱۴۰۲

سلام من یه موتور صفر فروختم .توی قولنامه قرار شده بوده من سندش رو ١۴٠٢/١٠/٣ بزنم اما با تاخیر ١۴٠٢/١١/٨ بنامش خورده.حالا این طرف از من شکایت کرده طبق قرارداد معامله فسخ و ١٠ درصد ضررو زیان بده با پول موتور.به نظرتون به نفع ایشون رای میدن.؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۷ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  در این خصوص اطلاعی نداریم به رای و نظر مراجع مربوطه بستگی دارد.

person
سجاد
۱۶ بهمن ۱۴۰۲

سلام من یه ماشین خریداری کردم وتا ۲۳بهمن وقت دارم مابقی پول راپرداخت کنم در قولنامه که نوشیدیم ماشین به اسم یه خانمی بود ولی فروشنده گفت من پسر ایشون هستم واز طرف امضا کرد الان فهمیدم که ماشین رو خیلی بالا خریدم .ودر قولنامه ذکر شده که اگه تا مدت معین مابقی پول راپرداخت نکنم پولی که پرداخت کرده‌ام را فروشنده برای زر وزیان برداره آیا می تونم فسخ کنم

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۷ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  اگر در قولنامه میزان خسارت فسخ قرارداد ذکر شده باشد و شما برای فسخ قرارداد اقدام نمایید. باید مبلغ درج شده در قولنامه را تحت عنوان ضرر و زیان پرداخت کنید.

person
سعید
۲۷ دی ۱۴۰۲

سلام و خسته نباشید.بنده یک سال پیش یک پژو خریداری کردم به عنوان ضربه شاسی و دور رنگ بعد از ۳ روز تعویض پلاک کردم چند وقت پیش ماشین رو خاستم بفروشم بردمش کارشناسی معلوم شد ماشین دو تیکه است و سقف هم ضربه دارد و متاسفانه من رو فریب دادن بنده به صاحب قبلی ماشین گفتم الان فقط این دست و اون دست میکنه و بهانه میاره آیا میتونم شکایت کنم و توی قول نامه بنگاه ذکر شده که فروشنده باید هرگونه مشکل قانونی ماشین رو گردن بگیره ایا شکایت کنم میتونم ضرر و زیان ماشین رو طبق روز ازش بگیرم و خیلی خرج ماشین کردم تروخدا کمکم کنین

  person
  نویسنده بیمه
  ۳۰ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله می توانید شکایت کنید. در چنین مواردی بهتر است از یک وکیل یا مشاور حقوقی کمک بگیرید.

person
نادر
۰۳ آذر ۱۴۰۲

سلام، چندسال پیش کلانتری ماشینمو خوابوند منم دستم خالی بود نداشتم که خلافی بدم ماشینو در بیارم.قصد فروش ماشینم داشتم.مسئول پارکینگ بهم گفت که ماشینمو میخره تقریبا ۱۰میلیونشو خورد خورد بهم داد که منم بی پول نباشم تا ماشینو خلافیشو خودش بده بعدش مابقی پولمو بهم بده.تو این مدت خدایی هوامو داشت منم اطمینان کردم بهش و بهش وکالت دادم که کارای ماشینو انجام بده،وقتی ماشینو در آورد بابت حسابم که رفتم پیشش یه ایل آدم روبروم وایسادن از جمله برادرش با پدرش وتهدیدم کردن که بیخودی پیگیر ماشینم نشم وگرنه بلا سرم میارن.چند نفر دیگه مشابه مشکل من براشون پیش اومده بود تازه فهمیدم که اینا یه باندن .حتی ماشینمو زیر پای یه نفر دیدم موضوع رو بهش گفتم گفت من ماشین ازشون خریدم کل مبلغشم دادم ولی واسه سند به نام زدن امروز وفردا میکنن که فهمیدیم اینا کارشون اینه.اونجا پارکینگ نیرو انتظامیه و مامورا باهاشون رفیقن.حتی من شکایت کردم اصلا پیگیری نکردن حتی پیش قاضی رفتم اولش گفت پدرشونو در میارم وسط حرفاش یکی یه کاغذ بهش داد یدفعه رفتارش تغییر کرد گفت نمیشه کاری کرد خیلی علنی گفت بیخیال ماشینت شو.خدایی من شاخ در آوردم.سند ماشین پیش خودمه ولی غیر قانونی پلاک ماشینو عوض کردن.بیزحمت راهنماییم کنید.ماشینم پرشیاست،مبلغشم اون موقع ۸۰میلیون بودش

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۴ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  شما باید با یک وکیل حقوقی در این رابطه مشورت نمایید.

  person
  اشکان
  ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  سلام ،بنده یه سمند مدل ۸۴ خریدم که دو سوم پولشو نقد دادم مابقی یکماهه چک دادم بهش و پاس کردم چکو.بعد از ۴۰ روز فهمیدم که قیمت ماشین تقریبا ۴۰ الی ۵۰ میلیون بیشتر خریدم آیا میشه فسخ معامله و خیار غبن کرد و ماشینو برگردون به خودشون

   person
   نویسنده بیمه
   ۱۹ آذر ۱۴۰۲

   سلام دوست عزیز
   در چنین مواردی بهتر است با یک مشاور حقوقی مشورت کنید تا ضرر و زیان معامله و مشکلات این چنینی به وجود نیاید.

person
رفاهی
۱۷ آبان ۱۴۰۲

سلام بزرگوار من دیروز خودرویی را فروختم خریدار اومد کارشناسی ( بازدید قبل از معامله ) از سمت خود نمایشگاه بود انجام داد و قولنامه نوشتیم امروز رفتیم برای کار انتقال گفت بریم کارشناسی بدنه گفتم که شما دیروز انجام دادید گفت ن گفتم که پس برای چی قولنامه نوشتین که ۱۵ درصد ضرر و زیان بگذارید
از من ۲۷ میلیون بابت پولی که نداده گرفت باید چیکار کنم
فقط فوری اگه امکانش هیت راهنمایی کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۰ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  در چنین مواردی بهتر است از یک کارشناس حقوقی مشورت بگیرید.

person
مرتضی
۲۹ مهر ۱۴۰۲

سلام داداش من یه پراید خریدم مدل ۸۱ بدنه تعویضی بهم نگفته بود متور تعویضی بهم نگفته بود البته فقط بدنه رو تو سند نوشته بودم ولی برگه سبزو بعد دو ماه بهم داد الانم بخاطر متورش که غیر قانونی تعویض شده پلاک نمیشه الان میتونم فسخ قرار داد کنم آخه ماشینم خیلی گرون بهم فروخته شده ممنون میشم جواب بدین

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۹ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بهتر است این مشکل را از نظر قانونی پیگیری کنید و با یک وکیل مشورت نمایید.

person
Nila
۲۸ مهر ۱۴۰۲

سلام من یه پراید دادم به طرف پژو طرف گرفتم
به توافق دوطرفه رسیدیم بعد رفتیم نمایشگاه قولنامه امضا کردیم بعد دوروز طرف میگه خرج ماشینت زیاده بقولی دبه می‌کنه درضمن من یه مقدار طلا داشتم فروختم دادم بهش سر معامله چیکار کنم بنظرتون

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۹ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  در معامله خودرو بهتر است قولنامه ای تنظیم شود و در آن قولنامه ذکر شود چه هزینه هایی از سوی دو طرف پرداخت شده.

  person
  ممممیلی
  ۰۶ بهمن ۱۴۰۲

  سلام من میخوام یدونه ماشین بخرم مدل ۸۴ .
  چه متنی رو بنویسم توی مبایعه نامه تا اگر خودرو به هر علتی تعویض پلاک نشد .من بتونم ولم رو بگیرم و فسخ کنم

   person
   نویسنده بیمه
   ۰۷ بهمن ۱۴۰۲

   سلام دوست عزیز
   بهتر است در این باره با یک وکیل یا مشاور حقوقی مشورت نمایید.

person
۲۰۶
۱۲ مهر ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر بنده ی ماشین خریدم ۲۰۶قسطی
۲۰۰ تومن را نقد دادم ۳ ماه قرار بود دویست تومن دیگه رو بدم وامم جور نشد و بعد از ۳ مادیگه ماشینو تحویل خوده نمایشگاهی دادم
و اون بابت دیرکرد قسط از ۲۰۰ تومن من ۱۵۰ میلیون کم کرد و ۵۰ تومن فقط داد
آیا راهی هست که بشه مبلغی از پولمو پس بگیرم ! ؟
بنده هم ماشینو دادم هم بابت ۶ ماهی که ماشین دستم بود ۱۵۰ تومن پول دادم
آیا میشودشکایت کرد؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۵ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  اگر در قولنامه شما میزان دقیق خسارت در صورت عدم پرداخت به موقع ذکر شده است نمی توانید کاری کنید در غیر این صورت بله می توانید شکایت نمایید.

person
اسدی
۰۹ مهر ۱۴۰۲

سلام ما فروردین امسال وانتی رو به قیمت۱۰۰میلیون معامله کردیم یعنی قولنامه دستی نوشتیم از مبلغ معامله ۹۰تومن پرداخت کردن و ۱۰تومان مونده که قرار بود موقع سند پرداخت کنن اما الان با اونکه۶ماه از این قضیه میگذره پیگیری نمیکنن ماشین بهشون تحویل شده اما تمام مدارک ماشین دست ماست آیا میشه از طریق اداره راهنمایی رانندگی ماشین رو توقیف کرد؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۰ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله می توانید موضوع را از نظر قانونی پیگیری کنید.

person
مهدی
۲۲ شهریور ۱۴۰۲

سلام ببخشید من پارسال برج ۹تو برنامه دیوار یک ماشین پژو پارس مدل ۸۲خریدم و تمام رنگ به قیمت صد ده ملیون که صد ملیونش نقد دادم و ده ملیونش گذاشتم واسه وقتی که سند به نامم زد پرداخت کنم و گفت سند یک ماه دیگه به نامت میزنم و بعد از بیست روز بعدش ماشین کلانتری خوابوندم و برای فک پلاک دادنش پارکینگ بعدش فهمیدم که این که من ازش ماشین خریدم ماشین شرایطی آورده به قیمت صدو چهل ملیون تومان که چهل ملیونش نقد داده و صد تومانی چک داده و من از طریق دادگاه پلاک رو کندم و رفتم دادم تحویل تعویظ پلاک و ماشین رو آوردم خانه و از پارسال تا الان ماشینم بدونه پلاک خوابیده تو خانه بعد یاور که من ازش ماشین خریدم فراری هست هی نیستش و اون کسی که ماشین فروخته چکی الان رفته حکم فقس مامعله گرفته خواستم ببینم تکلیفم چه میشه پول من کی میده ماشین بهم میدم یا نه یا پولم بهم میده یا نه تورو خدا راهنماییم بکنید چون با کارگری این پول جمع کردم تا این ماشین خریدم کمکم کنید که چه کار کنم ممنون از لطفتون خدا خیرتون بده

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بهتر است برای پیگیری این موضوع با یک وکیل مشورت کنید. مشکل شما یک مشکل حقوقی است و باید از یک فرد آگاه در این زمینه کمک بخواهید.

person
اسماعیل
۱۷ شهریور ۱۴۰۲

سلام بنده ماشین خریدم مالیات و خلافی و عوارض آزاد راهی را پرداخت کردم فروشنده مبالغ ودیدن دولتیش رادپرداخت نمیکند چه کار کنم

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۸ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  پرداخت مالیات و عوارض آزادراهی به عهده فروشنده است. می توانید از نظر قانونی موضوع را پیگیری کنید.

person
حسین
۱۰ شهریور ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر ماشین خریدم و متن قولنامه نخوندم و امضا کردم فروشنده گفت ماشین سالم و شاسی به شرط رنگ هم ی گلکیر بیشتر نداره.از سایت دیوار پیدا کردم و مشخصاتشم زده بود شاسی سالم و پلمپ فروشنده تو قولنامه نوشته کافه خیارات اعم از فاحش افحش عیب تدلیس ساقط میگردد و خریدار هیچگونه شکایتی از فروشنده در مراجع قضایی ندارد.بعد فردا ما ماشین رو بردیم کارشناسی و کارشناس گفت ماشین ضربه داره و تصادفی و شاسی ها ضربه و رنگ داره هر چی تماس گرفتیم جواب نداد سریع رفتم خدمات قضایی اخطاریه فسخ قانونی براش ارسال کردم بعد پیام داد من فسخ نمیکنم چکار کنم لطفا راهنمایی کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۱ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. لطفا برای پیگیری این موضوع با یک وکیل مشورت کنید و قبل از امضای هر قرارداد و قولنامه ای هم متن قرلنامه و قرارداد را مطالعه نمایید.

person
حمید
۱۰ شهریور ۱۴۰۲

سلام و عرض ادب…بنده یک دستگاه پراید چهار روز قبل فروختم و الان متوجه شدم که ارزش آن از چیزی که فروختم خیلی بیشتر بوده…حق فسخ در قولنامه قرار دادیم و فقط مبلغ حق فسخ مشخص کردیم و زمان مشخص نکردیم و البته خریدار یه مقدار از بهای خودرو را یک ماه دیگر چک داده و داخل قولنامه ذکر شده که تا پاس شدن چک،خودرو پیش ایشون امانت هست….با این شرایط بنده میتونم معامله رو فسخ کنم

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۱ شهریور ۱۴۰۲

  سلام. با پرداخت ضرر و زیان قولنامه می توانید آن را فسخ کنید.

person
رسولم
۰۵ شهریور ۱۴۰۲

سلام من یه ۲۰۶ ۸۹ فروختم و نمیدونستم که ماشین تمام رنگ بعد از قلامه تو نمایشگا فردای اون روز اومدن گفتن ماشینت اینجوریه و از ۲۲۰ به ۱۴۰تومن قیمتو کشوندن من خواهان فسخ قرارداد شدم اما نمایشگاه دار تو قلامه ۵۰ملیون برای فسخ قرارداد نوشته بود ک تو خوندن قرار داد به ریال بود اما به تومان نوشته بود الان برای فسخ باید چکار کنم ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۶ شهریور ۱۴۰۲

  سلام. برای فسخ قرارداد طبق قوانین قولنامه باید عمل کنید. هنگام امضای قولنامه باید با دقت آن را مطالعه کنید تا مشکلات این چنینی به وجود نیاید.

person
محمدکریمی
۱۳ تیر ۱۴۰۲

سلام .وقت بخیر.من نیسان یخچالدار دارم و بمدت یکسال دادم اجاره ماهی ۲۵میلیون.الان چند روز از ماه اول اجاره گذشته و مستاجر میگه پول ندارم و۱۰روز دیگه وقت بده .میخام بدونم اگه توی این ده روز بازم کرایه ماشین بهم نداد میتونم فسق کنم یانه.چون داخل قراردارد حق فسق به مستاجر فقط داده شد.باتشکر

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۳ تیر ۱۴۰۲

  سلام. باید بر اساس قرارداد عمل کنید. اما می توانید در رابطه با عدم پرداخت کرایه شکابت کنید.

  person
  محمد
  ۲۹ شهریور ۱۴۰۲

  سلام بنده یه پژو موتورسوخته فروختم وقید هم کردم که یه گلگیر چیه مادون عوض شده حتی بهش گفتم اگه راضی نیستی نخر ولی خرید و۳ عدد چک بکن داد که چک آخری را ثبت نکردوگفت تو محضر هنگام انتقال سند پولشا میدم بعد خودرو را برد خودشم مکانیک بود پارسا تعمیر کرد وبعد از ۱۵ روز بمن گفت دوجایه شاسی رنگ شده تا دید ماشین ارزون شده این بهونه را کرد دوتا چکاشو پاس کرده ولی آخری را نه ومیگه من شکایت کردم تا برج ۸ کارشناسی شود مدل پژو هم ۹۱ می‌باشد در ضمن من در قولنامه ذکر نکردم که شاسی پلم و سالم هست آیا میتواند معامله رافسخ یا کسر کند از قیمت

   person
   نویسنده بیمه
   ۰۱ مهر ۱۴۰۲

   سلام دوست عزیز
   این موارد بعد از بررسی خودرو مشخص می شود و نمی توان به این شکل نظری داد.

person
مهدی
۱۰ تیر ۱۴۰۲

سلام من یه ماشین تریلر ده چرخ خریدم ۳۳۰۰که ۳۱۵۰ پرداخت کردم بع که ماشین بردم که صحت و سالم بودن ش چک کنم میلنگی که تو قولنامه نوشته صفر.. صفر نبود و ۲۵ بود سلند ماشین هم صفر نبود الن زیر بار نمیره میشه راهنماییم کنین

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۰ تیر ۱۴۰۲

  سلام. به شیوه قانونی عمل کنید.

person
علی
۲۶ خرداد ۱۴۰۲

سلام یه سمند داشتم بایه پارس معاوضه کردم هر دو به روئیت رسید داخل قولنامه هم قید شده هردوماشین به رویت طرفین رسیده حالا بعد از ۴ماه فروشنده مدعی شده باید ضبط باند وشو بدم رفته شکایت کرده شورا شاهد اورده منو متهم کرده دادگاه گفته حق اعتراض دارم آیا نتیجه هم داره یا باید مالرو ازدست بدم راهنمایی لطفا

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ خرداد ۱۴۰۲

  سلام از یک وکیل کمک بگیرید.

person
علی
۲۶ خرداد ۱۴۰۲

سلام خسته نباشین ماشین پارسی رو با ماشین سمند معاوضه کردم ماشین پارس سیستمی به ارزش ۱۰میلیون داشت وماشین من هم ضبط وبازدید به ارزش ۷میلیون شب معامله من وفروشندا اردوماشینو روئیت کردیم ودور زدیم ودر قولنامه هم قید شد طرفین هردو ماشین و رویت کردن الان بعد از ۴ماه فروشنده رفته ادعا کرده که من باید صبر وبندشو بهش میدادم دوتا شاهد آورده یکیشون گفته از پشت تلفن شنیده شب معامله کا گفتا زنگ باند روش نیست منم استناد به قولنامه کردم حالا دادگاه اونده منو محکوم کرده لطفا راهنمایی کنید ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ خرداد ۱۴۰۲

  باید از یک وکیل کمک بگیرید.

person
امیرشیری
۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام ممنونم بابت اطلاعاتی که به مردم میدین، بنده از یه موتور فروش که اشنا هم بود یه موتور شهاب ۱۲۵ مدل ۹۵ که صفر بود و فاقد بیمه هم هست به مبلغ ۷۰ میلیون خریداری کردم و قولنامه نوشتیم ولی موتور رو چندجا نشان دادم گفتن بیشتر از۵۵ میلیون نمیارزه فهمیدم سرم کلاه گذاشتن، درضمن توی قولنامه نوشته بعداز۲۴ساعت اگه طرف پشیمان شد ۲درصد باید پرداخت بکنه، الان یه هفته ای داره میگذره ایا میشه به خاطر خیار تدلیس یا اختیار رویت وتخلف از وصف معامله رو فسخ کرد یا نه؟ ممنون میشم جوابم رو زودتر بدین

  person
  نویسنده بیمه
  ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. بهتر است با یک فرد آگاه به قوانین به طور مثال یک وکیل مشورت کنید.

person
Adil
۲۵ اسفند ۱۴۰۱

سلام عرض ادب من ی ماشین خریدم حدود۲۰روز بابرگه کارشناسی به شرط شاسی پلمپ الان بردم کارشناسی میگه هردوشاسی جلو ترک وجوشکاری داره چون اعتماد کردم گول خوردم الان باید چکارکنم شکایت کنم چون فروشنده قبول نداره میگه ماشین سالم هست

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۶ اسفند ۱۴۰۱

  سلام. موضوع را به صورت قانونی پیگیری کنید.

person
یاسمن
۰۲ اسفند ۱۴۰۱

سلام
من ماشین قرارداد بستم و فسخ قلنامه ننوشتم تو قرارداد
و بعد یک روز منصرف شدم و فقط بیعانه ۱۰میلیون گرفتم میتونم ماشین رو بدون پرداخت هزینه به خریدار داشته باشم

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۲ اسفند ۱۴۰۱

  سلام یاسمن عزیز. در صورت فسخ قرار داد بر اساس قانون از طرف کسی که قرار داد را فسخ کند باید مبلغی پرداخت شود.

person
جواد فلاح
۱۶ بهمن ۱۴۰۱

من تو معاملم قانون فسخ معامله ماشین تا ۲۴ ساعت رو ایجاد کرده بودم اما زمانی که خواستم ازش برای فسخ قولنامه دستی خودرو ازش استفاده کنم، دادگاه قبول نکرد. میشه بگید مشکلش باید چیکار کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

  وقت بخیر کاربر گرامی بیمه دات کام؛ قانون پس دادن ماشین خریداری شده پیچیده است و در صورتی که شرایط لازم و مرتبط برای قانون فسخ معامله را در قولنامه درج نکرده باشید، امکان فسخ معامله خودرو را نخواهید داشت.

person
سید
۰۸ بهمن ۱۴۰۱

سلام من ماشینمو دادم سه ماهه وسند را دادم و سفته گزفتم
توی قولنامه نوشتم اگه سفته را وصول نکنه معامله فسخ شود
الان سفته پاس نشده و نفر فراریه
و ماشین چهار دست فروخته شده
ماشین بنامم هست هنوز
ایا عیر از توقیف پلاک
میتونم ماشینم هم برگردونم یا نه ؟؟؟

person
حسین
۰۴ بهمن ۱۴۰۱

سلام ،من ده روز پیش یه ماشبن خریدم به مبلغ ۱۱۵,میلیون تومان ۷۰مبلبون بیعانه دادم و۲۰روز کاری وقت برای حضور در محضر وانتقال سند ،ماشبن را بردیم پارکنیک دوقبضه کردیم تا زمان انتقال سندداخل قولنامه هم ذکر کردیم این موارد را و۱۰میلیون حق فسخ تعیین کردیم ولی ذکر گردیم حق فسخ یه طرفه را نداریم حالا فروشنده دبه کرده میگه سندش گیره شکایت روی سند هست خواستم بدونم غیر از اون ده تومن حق بابود قیمت ماشین را تو این چند مدت ازش بگیرم پولم بی ارزش شد نسبت به قیمت ماشین هم طراز خودش بگیرم یا نه

person
پویا
۱۰ دی ۱۴۰۱

سلام خسته نباشید ۷۲ساعت بعد از معامله قرار داد فسخ میشه یا سه روز بعد از تاریخ چون من شب معامله کردم ولی هنوز به ۷۲ساعت نرسیده الان باید چیکار کنم

person
روح الله
۲۵ آذر ۱۴۰۱

حدود یک سال پیش از بنگاه ماشین خریدم اوایل یکی دو بار تعویض پلاک وقت گرفتم که وکالت نداد بعد یک سال به یک مشکل خوردم خواستم ماشین خودش بخره من ۹۰ملیون پول دادم بعد اوردم گفت روغن سوزی داره ۷۴تومن بر میدارم الان ۷۰داده بقیه شو میگه گذاشتم درست کنه میگه سیلندر ترکیده میخواد نده ایا میتونه نده

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۵ آذر ۱۴۰۱

  سلام والا این را باید از یک وکیل بپرسید.

person
روح الله
۲۵ آذر ۱۴۰۱

سلام من حدود یک سال پیش از بنگاه ماشین خریدم اوایل یکی دو بار تعویض پلاک وقت گرفتم که

person
ابولفضل
۲۳ آذر ۱۴۰۱

سلام من ماشینمو فروختم و حتی قولنامه هم خریدار خودش نوشته الان میگه ماشینو گرون دادین و شاسی هم ضرب داره آیا حرفش به جایی میرسه.

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۳ آذر ۱۴۰۱

  سلام باید کارشناسی تایید کند.

person
موسی
۱۸ مهر ۱۴۰۱

سلام من دو روز پیش یه ماشین معامله کردم روز دو اطلاع دادم به بنگاه دار که میخام معامله رو فسخ بکنم .حالا که فسخ کردم معامله حدود ۱۰۰ میلیون بیعانه دادم .به نظرم شما من چطوری میتونم پولم رو پس بگیرم.الان هم فروشنده میگه من پول رو خرج کردم

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۹ مهر ۱۴۰۱

  سلام باید با یک وکیل مشورت کنید.

person
Mehdi
۲۰ شهریور ۱۴۰۱

سلام خسته نباشید من حدود دو ماه پیش پژو داشتم فروختم ولی الان ماشینم می خوام پس بگیرم از اون طرف چون که بینمون کاغذی یا قول نامه ای نوشته نشده و هنوز هم پلاک و سند به اسم خودم هستش می خواستم بدونم می تونم پس بگیرم ماشین

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۱ شهریور ۱۴۰۱

  سلام از نظر حقوقی باید از یک وکیل بپرسید ولی اگر هیچ چیزی نبوده و اتفاقی نیفته، فکر نکنیم که مشکلی پیش بیاد.

person
احمد
۱۵ مرداد ۱۴۰۱

سلام من پراید هاچبک مدل۷۷ را از خانمی به مبلغ ۶۴ میلیون خریدم ولی قولنامه ننوشتم وبه حرف ایشان اعتماد کردم وکارشناسی نرفتم وپول را در دستگاه کارتخوان همسر ایشان پرداخت کردم وتعویض پلاک هم رفتم ولی از چند روز بعد فهمیدم ماشین را گران‌تر از قیمتش خریدم که هیچ فروشنده هیچ کدام از ایرادهای ماشین را به من نگفت ومن بخاطر اعتماد الان هم ماشین را گران‌تر خریدم البته با کلک چون یک نفر دیگر هم بعنوان خریدار آنجا بودند وقیمت ماشین را بالا می‌بردند که به خانوم میگفتن ماشین شما مبلغش بالاتر است ولی خانم فقط ماشین را به من میخواستن بدهند وحالا ماشین ۱۰ میلیون هم خرج داره غیر از اینکه قیمت ماشین ۴۰تا۵۰ میلیون بوده وتمام ماشین اوراق میباشد ولی چون من نمی‌دانستم چطور اقدام کنم ۳ماه گذشته ومن هیچ تماسی با فروشنده نگرفتم لطفا راهنمایی کنید چکار کنم من۳۴ میلیون فقط از برادرم قرض کردم ولی با این ماشین نمیشه راه رفت چه برسه که کار کنی باتشکر

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۶ مرداد ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز این مساله حقوقی است که باید از طریق وکیل اقدام کنید. اما به هر حال شما باید حواستان را بیشتر در خرید جمع می کردید.

person
مرتضی
۱۱ مرداد ۱۴۰۱

سلام من ماشینی را ۱۰روز پیش خریدم ومبلغ ماشین را طی یک برگ چک به مدت یکماه دادم نزد فروشنده حالا پس از گذشت سه روز بعد از معامله متوجه شدم همه چیزهایی که روی ماشین باید باشد مثل باند کمپرسور کولر راباز کرده بعد اینقدر این ماشین داغونه که با ۲۰ملیونم درست نمیشه بعذگد ایشان گفتند سقف ماشین رنگ نداره ولی الان متوجه شدم سمت راننده یه قسمتی سقف رنگ شده بتونه دار آیا می تونم معامله را فسخ کنم یا باید ۳تومنی را که پشیمانی گذاشتند بپردازم مر سی از راهنمایی شما

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۱ مرداد ۱۴۰۱

  سلام بهتر است که از قبل با یک وکیل مشورت کنید. به هر حال قبل از خرید خودرو را به یک تعمیرکار نشان می دادید.

person
آنا
۰۷ مرداد ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر من دیروز یه ماشین دیدم و قولنامه بستم وبیعانه ۱میلیون دادم که قرارشد شنبه پول رو واریزکنم تا کارای سندوانتقال انجام بشه که قبل از۲۴ساعت پشیمون شدم و بهشون اطلاع دادم آیا باید مبلغی روبپردازم یاخیر ناگفته نمونه که قید۱میلیونمو زدم وگفتم نمیخوامش.چون ماشین خیلی خرج داشت و داغون بود

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۸ مرداد ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، از یک دفتردار باید بپرسید. البته چون قبل ۲۴ ساعت بود، بعید میدانیم؛ اما آن ها اطلاعات دقیق تری دارند.

person
میلاد
۲۲ خرداد ۱۴۰۱

سلام بنده ی پارس ۹۳ را کلا با چک بمدت ۲ ماه فروختم و در قرار داد قید کردم ک چنانچه چک ها در وقت مقرر پاس نگردد معامله فسخ می‌گردد؟ البته بنده ماشین را سند آزاد فروختم وکالت بنام ایشان زدم و طرف هم همان روز ماشینم را نقدی ب شخصی دیگری فروخته ولی وقت وکالت تمام شده سند بنام بنده برگردیده ؟ الان چک ها پول نشده بنده میتوانم معامله را فسخ کنم ماشینم رو پس بگیرم

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، این مساله حقوقی است و حتما باید با یک وکیل مشورت کنید. نسبت به این مسائل باید خیلی حساس باشید.

person
سارا
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

سلام بنده یک ماه پیش یک ماشین را فروختم ماشین را هم موقعی که خودم خریده بودم هم موقعی که فروختم پیش کارشناس بردیم و گفتن نه جعبه ش تعویضه نه تصادف داشته نه شاسی هاش مشکلی داره نه هیچی بعد چند روز که خریدار خودرو رو خرید و به اسمش زدم و پول رو گرفتم بعد مدتی ایشون زنگ زدن میگن که شما به من دروغ گفتین من دوباره یه شهر دیگه بردم کارشناسی و گفتن ماشین تصادف داشته الان یا باید پولو پس بدی ماشینو بگیری یا مقداری پول بابت خسارت ب من بدهی منم همون روز که پولو گرفتم دادم خرید خونه و الان پولی ندارم که ماشینو پس بگیرم هیچ دروغی هم نگفتم با خود ایشون رفتیم کارشناسی و خودش حضور داشت که کارشناس گفت هیچ مشکلی نداره .الان ایشون میتونه ادعایی داشته باشه?میگه نفرینتون میکنیم😐

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، برای ادعایش باید مدرک بیاورد. به هر حال این مساله حقوقی است و در صورت مشکل شما می توانید با وکیل مشورت کنید.

person
باقری
۱۹ اسفند ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید سه روز پیش یه خاور خریدم ،روی حساب قسم و قرآنی که فروشنده خورده ماماشین رو جایی نبردیم یعنی پیش یه کارشناس خبره نبردیم چون فروشنده قسم کلی خورد که ماشین سالمه ولی بعد از آوردن ماشین به خونه بردمش به صافکار نشون دادم گفت جفت شاسی های ماشین شکستگی و جوشکاری شدید داره،،مکانیک هم گفت سیلندر ماشین هم ترک داره و هم برای این ماشین نیست ،الان به فروشنده که زنگ میزنم گردن نمیگیره میگه من ماشین رو سالم تحویل دادم ولی بعد از اسرارکردن من گفت یک طرف شاسی شکسته بوده ولی من چون فکر میکردم جای شکستگی مهم نیست بهتون نگفتم ولی شما خودتون باید میدیدید،،الان باید چکار کنم بنظر شما؟؟؟ممنون

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۹ اسفند ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، این مساله حقوقی است و باید با وکیل مطرح کنید. به هر حال می توانید شکایت کنید.

person
Ali
۱۹ دی ۱۴۰۰

سلام وعرص ادب من ماشینی راحدود ۲۰ روز پیش فروختم ودرقولنامه گفتم ماشین سالمه وباینکه دولکه رنگ داشت گفتم دوررنگه وماشین ازنظر فنی وموتوری سالمه حتی لوازم برقیش ایشان ومبلغی رانقدگرفتم ومابغی راجک که بعد ازوصول چک سندبه نام خریدار بزنم وناگفته نماند خریدار سه بار ماشین رارویئت کامل کرد حتی بیرونم ماشینم باهمسرشون بیرون بردیم گفت می خوام ببرم کارشناس گفتم مشکل ندارد ویک بارم با اقوامشان که ایشان به گفته خودشان خبره بودن دوباره ماشین رابازدید کردو خیلی هم صحبت کردن ودوم تخفیف گرفتن وماشین راقولنامه کردیم وتحویل خریداردادم وقراربودخریدار ۳م هم به حسابم بریزن ولی ازاین کارامتنا کردومن درخواست فسخ قرارداد کردم واعلام کردماشین موتورش مورد داره بردمش مکانیک وگفتم اگر موتری وفنی ماشین من مشکل دتشت هزینش پای من خلاصه پول راریخت دوباره بعد ازچند روز گفت گیر بکس خرابه بازابه تیشان ثابت کروم ماشینم سالمه الان بعدتزبیست روز میگه رفتم کارشناسی ماشین شاسی ضربه داشته رنگ دارد ازاین قبیل صحبتا باتوجه به اینکه من یکبار میخواستم ماشین راخودم پس بگیرم کتیشان قبول نکردن والان که مبلغ راخرج کردم ایشان میگن یافسخ قراردادیاچک راپاس نمیکنم ممنون میشم من راراهنمایی کنید درضمن خداشاهده ماشین دست من تصادف نداشته وازشخصیم که خریدم میگه ایشانم تصادف نداشته باید چکارکنم باتشکر ازراهنمایی شما

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۱ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، این مساله حقوقی است و شما باید با یک وکیل در این خصوص مشورت کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید