۰۱ مرداد ۱۴۰۳

راهنمای جامع اخذ و پیگیری دستور نقشه شهرداری + مراحل صدور

آیا قصد احداث بنایی را دارید؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است؛ احتمالا می‌دانید که برای گام اول باید در دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری تشکیل پرونده دهید. در گام دوم نیز پس از تشکیل پرونده ساختمانی باید برای صدور دستور نقشه از شهرداری اقدام کنید. یکی از ابلاغیه‌های شهرداری در روند ساخت‌وساز، دستور نقشه است. در این مقاله می‌خواهیم به مهم‌ترین بخشِ احداث بنا یعنی راهنمای جامع اخذ و پیگیری دستور نقشه شهرداری بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

دستور نقشه چیست؟

گفتیم که شهرداری پس از دریافت درخواست صدور دستور نقشه از طرف مالک، آن را بررسی می‌کند. سپس از طریق دفاتر خدمات الکترونیک ابلاغیه‌ای در این باره صادر می‌نماید. این ابلاغیه در چند برگ صادر می‌شود. درنهایت نیز دستور مذکور از طریق دفاتر خدمات الکترونیک به مالک یا وکیل قانونی‌اش ابلاغ می‌گردد. مالک پس از دریافت دستور نقشه می‌تواند برای زمین خود درخواست طراحی نقشه نماید. البته او باید در طراحی نقشه ضوابط شهرداری، مفاد ابلاغیه و طرح تفصیلی را مدنظر قرار دهد. گاه نیز ممکن است این پروسه با مشکل مواجه شود. در ادامه علاوه‌بر نکات اخذ این ابلاغیه، به روال قانونی پیگیری دستور نقشه شهرداری هم می‌پردازیم.

اطلاعات موجود در دستور نقشه

در دستور نقشه‌ای که به مالک یا وکیل قانونی‌اش ابلاغ می‌شود، اطلاعات زیر دیده می‌شود:

 • شماره پرونده شهرسازی برای پیگیری پرونده شهرداری
 • مشخصات پلاک ثبتی، بلوک و کد شناسایی ملک
 • نوع بافت ملک: بافت فرسوده، بافت ناپایدار
 • مشخصات مالک، مشخصات متقاضی
 • ابعاد سندی ملک، ابعاد موجود ملک، ابعاد باقیمانده ملک پس از اصلاح، ابعاد گذر
 • مساحت طبق سند، مساحت طبق وضع موجود، مساحت پس از اصلاح، کاربری ملک در طرح تفصیلی، تجاوز به گذر، تجاوز به املاک مجاور
 • توضیحات بر و کف
 • توضیحات پهنه بندی در طرح تفصیلی شامل: نوع پهنه، درصد پوشش، حداکثر تراکم مجاز
 • تعداد طبقات مجاز، محل احداث بنا، حداکثر پیشروی، سطح اشتغال
 • جانمایی ملک: مطابق با سامانه طرح تفصیلی
 • توضیحات دستور نقشه

بیمه آتش سوزی بهترین راه مقابله با تهدیدات ناشی از حوادث غیرمنتظره

یکی از خوشایندترین تجربه‌های زندگی، سکونت در خانه‌ای است که مطابق میل خود آنرا طراحی کرده و ساخته باشید. هرچند سکونت در خانه رویایی‌تان بسیار لذت‌بخش است؛ اما همواره احتمال رخ‌دادن حوادث غیرمنتظره نیز آنرا را تهدید می‌کند. آیا برنامه‌ای برای مواجه با این حوادث دارید؟ کارشناسان در این موارد توصیه به بیمه کردن ملک در اولین فرصت دارند. پوشش های بیمه آتش سوزی یکی از بهترین پوشش های بیمه‌های اموال است. این بیمه‌نامه پوشش‌های خوبی برای مدیریت مالی هزینه‌های ناشی از حوادثی چون آتش سوزی، زلزله، سیل و… دارد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ دستور نقشه

برای اخذ دستور نقشه مالک باید مدارک زیر را ارائه دهد:

 • اصل و تصویر سند مالکیت ملک
 • اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی مالک یا وکیل قانونی
 • اصل و تصویر آخرین فیش عوارض نوسازی شهرداری (البته یک عوارض شهرداری ملک هم داریم که متفاوت است.)
 • اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی وراث و گواهی انحصار وراثت در صورت فوت مالک
 • ارائه نقشه‌ای با مقیاس ۱/۲۰۰۰ از وضعیت موجود ملک با تعیین محل دقیق ملک
 • ارائه تاییدیه مهندس ذیصلاح به همراه نقشه با مقیاس ۱/۲۰۰۰ برای املاک دارای شکل خاص، شیب تند یا متراژ بالای ۳۰۰۰ مترمربع
 • رای کمیسیون ماده ۱۲ یا گواهی عدم استفاده از مزایای مواد ۶ و ۸ قانون زمین شهری برای املاک فاقد بنا (ساختمان)
 • اصل و تصویر صورت‌جلسه تفکیکی برای املاک در قالب آپارتمان
 • ارائه فیش آب، برق، گاز و تلفن
 • ارائه معرفی‌نامه رسمی با تعیین حدود اختیارات نماینده، اساسنامه و روزنامه رسمی شرکت: اگر مالک شخص حقوقی باشد؛ ارائه این مدارک ضروری است.
 • ارائه اصل و تصویر وکالت‌نامه، شناسنامه و کارت ملی وکیل در صورت عدم مراجعه مالک
 • حضور مالکین یا وکیل قانونی آنها جهت درخواست صدور پروانه
مدارک مورد نیاز برای اخذ دستور نقشه

اخذ دستور نقشه مالک

مراحل صدور و پیگیری دستور نقشه شهرداری

مراحل صدور و پیگیری دستور نقشه شهرداری به شرح زیر است:

مرحله اول: تشکیل پرونده

در هنگام تشکیل پرونده کارشناس موظف است مدارک ذکرشده را بررسی کند. پس از تطبیق با اصل مدارک و تایید درستی آنها درخواست متقاضی را ثبت نماید. سپس رسید را به فرد تحویل دهد. این رسید حاوی مواردی چون: شماره پرونده، تاریخ ثبت، نام بازدیدکننده و زمان بازدید است.

مرحله دوم: بازدید ملک

کارشناس تعیین شده موظف است در تاریخ مقرر از ملک مدنظر بازدید کند. گزارش‌های لازم را تنظیم کرده و در سیستم ثبت نماید. توجه کنید که مسئولیت تاخیر در پروسه پرونده بر اثر آماده نبودن شرایط بازدید در موعد مقرر به عهده مالک است.

مطالعه مقاله سامانه مهندسین ناظر شهرداری تهران را هم مطالعه کنید.

مرحله سوم: طرح تفصیلی، بر و کف

گفتیم که گزارش کارشناس به شهرداری منتقل می‌شود. مسئول مربوطه بر اساس گزارش واصله، طرح تفصیلی، بر و کف را از شهرداری اخذ می‌نماید. در نهایت پرونده را تکمیل و به مرحله بعدی یعنی صدور دستور نقشه ارسال می‌کند.

مرحله چهارم: صدور دستور نقشه

گزارش کارشناس به مسئول صدور دستور نقشه انتقال می‌یابد. در صورت تایید مسئول مربوطه، دستور نقشه به دفتر خدمات الکترونیک شهرداری فرستاده می‌شود. ابلاغیه مذکور در این دفاتر چاپ و تحویل فرد متقاضی می‌گردد. توجه کنید که دستور نقشه دریافتی با اطلاعات ملک شما منطبق باشد.

مسئول پیگیری دستور نقشه شهرداری

حال این پرسش مطرح می‌شود؛ مسئول پیگیری دستور نقشه شهرداری در صورت بروز مشکل یا تاخیر در روند پرونده کیست؟ مسئول دفتر خدمات الکترونیک موظف به پیگیری پرونده است. او باید بر نحوه پیشرفت پرونده ذکر شده از طریق شهرداری منطقه نظارت کند.

طراحی ملک بر اساس دستور نقشه مصوب

برای طراحی ملک خود باید بر اساس دستور نقشه اخذشده مراحل زیر را انجام دهید:

 1. مشخص کردن ابعاد ملک بر اساس ابعاد اصلاح شده در دستور نقشه
 2. پیشروی طولی ملک بر اساس ابعاد موجود در سند
 3. رعایت درز انقطاعی بین ملک موردنظر و املاک مجاور بر اساس فرمول مربوط به آن
 4. مشخص شدن مشاعات ملک مانند: آسانسور و راه‌پله
 5. مشخص شدن محل پارکینگ مربوط به هر واحد
 6. طراحی پلان طبقات با رعایت نکات معماری و سازه‌ای
طراحی ملک بر اساس دستور نقشه مصوب

طراحی ملک بر اساس دستور نقشه اخذ

پوشش‌های بیمه آتش سوزی برای منازل مسکونی نوساز

بیمه آتش سوزی یکی از انواع بیمه‌های اموال است. این بیمه‌نامه خانه رویایی شما را در برابر حوادث غیرمنتظره تحت پوشش‌های اصلی و فرعی خود قرار می‌دهد. پوشش‌های بیمه آتش سوزی به قرار زیر است:

خرید بیمه آتش سوزی برای واحدهای مسکونی نوساز

شما می‌توانید سالانه با صرف هزینه اندک، منزل مسکونی نوساز خود را در مقابل حوادث غیرمنتظره بیمه کنید. در صورت خرید پوشش‌های فرعی در کنار پوشش‌های اصلی این بیمه‌نامه، می‌توانید بخش قابل توجهی از خسارات را جبران نمایید. در هنگام بستن قرارداد با شرکت‌های بیمه توجه کنید که سقف پرداخت خسارت‌ها توسط این شرکت‌ها، به توافق‌های اولیه بستگی دارد.

بیمه دات کام کارگزاری آنلاین استعلام و خرید انواع بیمه‌ها

اگر مایل به خرید بیمه آتش‌سوزی هستید؛ به شما خرید آنلاین از طریق کارگزاری بیمه دات کام را توصیه می‌کنیم. برای خرید این بیمه‌نامه کافی است به بخش محصولات سایت بروید. استعلام بیمه آتش سوزی را انتخاب نمایید. سپس اطلاعات خواسته شده را در قسمت‌های تعیین شده وارد کنید. پس از طی مراحل سایت، در کوتاه‌ترین زمان ممکن از معتبرترین شرکت‌های بیمه کشور استعلام بگیرید. در نهایت نیز با مقایسه پیشنهادات ارائه شده، بیمه مناسب خود را انتخاب نمایید.

گفتیم که، مالکین قبل از شروع ساخت‌وساز باید به دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری منطقه خود بروند. آنها باید در آنجا به صورت سیستمی پرونده تشکیل بدهند. سپس برای اخذ و پیگیری دستور نقشه شهرداری نیز از همین طریق اقدام نمایند. در این مقاله مراحل و جزییات آن را بیان کردیم. اگر درباره آن پرسش یا ابهامی دارید در پایین صفحه کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

 • + دستور نقشه چیست؟
 • + مسئول پیگیری دستور نقشه شهرداری کیست؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ / بیمه آتش سوزی و زلزله

پوشش‌های بیمه آتش سوزی ‌فروشگاه یا مغازه در سال ۱۴۰۳

بیمه آتش سوزی فروشگاه برای محل‌های کسب و کار بهترین شرایط را ایجاد می‌کند تا در صورت بروز حادثه آتش سوزی نگرانی برای جبران هزینه‌های به رخ داده نداشته باشید. آتش سوزی یک فرآیندی است که با یک جرقه کوچک آغاز شده و ممکن است تا روزها ادامه داشته باشد. هر چه مدت زمان آتش سوزی بیشتر باشد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید