۰۲ دی ۱۴۰۲

دنا پلاس؛ مشخصات کامل + آپشن ها + معایب و مقایسه ماشین دنا پلاس

دنا پلاس در واقع فیس لیفتی از خودروی دنا ایران خودرو است که دو سال بعد از دنا وارد بازار شد. دنا پلاس در سال ۱۳۹۵ به طور رسمی تولید شد. در این مقاله از مجله بیمه می‌خواهیم در مورد مشخصات فنی و ظاهری دنا پلاس با شما صحبت کنیم و به بررسی خانواده دنا پلاس بپردازیم. این خودرو در ابتدای تولید به فرم دنا پلاس معمولی بود و از نظر فنی تفاوت زیادی میان این دو خودرو وجود نداشت. یک سال بعد از تولید و عرضه دنا پلاس به بازار، دنا پلاس توربو شارژ معمولی و در سال ۱۳۹۹، خودرو دنا پلاس توربو اتوماتیک، به وسیله ایران خودرو به مشتریان عرضه شد. با ما همراه باشید تا به بررسی دقیق این خودرو بپردازیم.

بررسی مزایا و معایب دنا پلاس ایران خودرو

دنا پلاس ایران خودرو هم مانند تمام ماشین‌های دیگر مزایا و معایبی دارد. مزایای دنا پلاس به شرح زیر هستند:

 • دنا پلاس دارای طراحی زیباتری نسبت به دنا معمولی است.
 • این خودرو آپشن‌های بیشتری نسبت به دنا دارد.
 • پیشرانه کم مصرف‌تر یکی از ویژگی‌های مهم این خودرو است.

بعد از صحبت در مورد مزایای دنا پلاس بهتر است معایب این خودرو را هم ذکر کنیم:

 • عایق‌بندی بی‌کیفیت یکی از مشکلات این خودرو است.
 • برخی از آپشن‌های دنا پلاس از سال ۹۷ به بعد حذف شدند.
 • افت کیفیت ساخت دنا پلاس هم یکی مسائلی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

اما به طور کلی کیفیت ساخت در دنا پلاس بیشتر از انواع قدیمی است، با این حال بهتر است به بررسی دقیق‌تر این خودرو بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

بررسی طراحی ظاهری دنا پلاس ایران خودرو

اگر نگاهی دقیق به دنا پلاس ایران خودرو بیندازید، متوجه ظاهر اسپورت و جسورانه این خودرو نسبت به سایر تولیدات ایران خودرو می‌شوید. طراحی خارجی دنا پلاس به همراه حالت تهاجی چراغ‌ها، جلو پنجره و طرح‌های زیبایی که روی سپر است، به بیننده حس اطمینان می‌دهد.

دنا پلاس

پشت خودروی دنا پلاس

اگر از نمای جانبی به این محصول ایران خودرو نگاه کنید، به خوبی می‌بینید که خط شانه‌ای از قسمت پایانی چراغ عقب تا قسمت برآمده گلگیر جلو، امتداد یافته است. این طراحی در قسمت جانبی دنا پلاس، در کنار حجم‌پردازی‌های انجام شـده، ظاهری عضلانی، قوی و مهیج به این خودرو ایرانی می‌دهد. البته با دقت به این سدان ایران خودرو، متوجه ناهماهنگی سایز و طرح فریم پنجره‌ها در قسمت عقب خودرو می‌شوید.

طراحی ظاهری دنا پلاس در قسمت عقب با چراغ‌های بزرگ و یک تکه، نمایی ساده دارد. لازم به ذکر است که نمای جلو و عقب دنا پلاس ایران خودرو ظاهر چندان هماهنگی ندارند.

خرید بیمه شخص ثالث

طراحی داخلی دنا پلاس

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم در مورد طراحی داخلی دنا پلاس صحبت کنیم. در ابتدا باید بگوییم که در طراحی کابین این خودرو تغییرات زیادی نسبت به خودرو دنا ایران خودرو نمی‌بینیم و تنها تفاوت اضافه شدن یک سانروف به دنا پلاس است. دنا پلاس به طور کلی در مقایسه با سایر محصولات مشابه و هم رده داخلی، از کابین مناسبی برخوردار است. وجود المان‌هایی مانند طرح چوب و تودوزی مخملی در طراحی داخلی دنا پلاس به آن ظاهری گرم و زیبا داده است. طراحی دستیگره‌های کرومی برای درب‌ها، نوارهای کرومی دور شیشه‌ها و کف‌پوش موکتی این خودرو، زیبایی خاصی به دنا پلاس بخشیده است. داشبورد دنا پلاس از یک پلاستیک با کیفیت معمولی ساخته شده است.

کابین دنا پلاس علاوه بر صفحه نمایش بزرگ و سیستم مالتی مدیا دارای امکانات زیر است:

 • فرمان هیدرولیکی با کلیدهای کنترلی روی آن
 • سیستم تهویه اتوماتیک و کانال تهویه برای سرنشینان عقب
 • چراغ مه‌شکن جلو و عقب
 • قابلیت تنظیم ارتفاع نور چراغ جلو از داخل
 • چراغ روشنایی فضای پایین پا در هنگام ورود و خروج به کابین
 • چراغ نقشه‌خوان
 • سیستم روشنایی ترک خودرو
 • آینه‌های جانبی برقی تاشونده راهنمادار
 • شیشه بالابر برقی
 • صندلی راننده و سرنشین جلو ۸ حرکته برقی
 • سری صندلی‌های جلو دارای قابلیت تنظیم هستند
 • جاعینکی
 • کروز کنترل
 • نمایشگر دمای محیط
 • باز کن قفل صندوق عقب از داخل
 • قابلیت دسترسی به صندوق از داخل

 

کابین دنا پلاس

تصویری از کابین دنا پلاس

امکانات فوق در تمامی خودروهای خانواده دنا پلاس وجود دارد. البته در مدل توربو شارژ علاوه بر موارد فوق شاهد؛ روکش چرمی با دوخت قرمز برای فرمان، دسته دنده جدید به همراه گردگیر هستیم. مدل دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک دارای فرمان برقی است و سایر مدل‌های توربو شارژ دنده‌ای هستند.

این نکته را هم بگوییم که رینگ و تایر دنا پلاس توربو و توربو اتوماتیک نسبت به مدل پلاس معمولی، بزرگتر شده‌است.

امکانات ایمنی دنا پلاس

ایران خودرو در مدل پلاس ماشین دنا خود امکانات ایمنی زیر را قرار داده‌است:

 • کیسه‌های هوای راننده و سرنشین جلو و کیسه هوای جانبی
 • ایموبیلایزر
 • قفل مرکزی با ریموت
 • کمربندهای ایمنی سرنشینان جلو سه نقطه‌ای با قابلیت تنظیم ارتفاع
 • فرمان تلسکوپی
 • صندلی عقب مجهز به ایزوفیکس
 • سنسور دنده عقب
 • دوربین دید عقب
 • سیستم قطع سوخت خودکار
 • ترمز ضد قفل ABS، EBD
 • ترمز دیسکی خنک شونده جلو و دیسکی عقب

این ویژگی‌های ایمنی در سه عضو خانواده مدل دناپلاس مشترک است.

بررسی فنی دنا پلاس

همان‌طور که گفتیم دنا پلاس از نظر فنی تفاوت زیادی با دنا ندارد و فقط در مدل‌های توربوشارژ و اتوماتیک تفاوت‌هایی دیده می‌شود. در جدول زیر مشخصات فنی دنا پلاس، دنا پلاس توربو شارژ دنده‌ای و دنا پلاس توربو شارژ اتوماتیک را برای شما آورده‌ایم:

مدل خودرودنا پلاسدناپلاس توربو شارژ دنده ایدنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک
موتورEF7E F7 TCEF7 TC
حجم موتور۱۶۴۶ سی سی۱۶۴۵سی‌سی۱۶۴۵ سی سی
حداکثر توان۱۱۵ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه۱۵۰ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور در دقیقه۱۵۰ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور در دقیقه
حداکثر گشتاور۱۵۷ نیوتن متر در ۴۵۰۰ دور در دقیقه۲۱۵ نیوتن متر در ۲۲۰۰-۴۸۰۰ دور در دقیقه۲۱۵ نیوتن متر در ۲۲۰۰-۴۸۰۰ دور در دقیقه
سوپاپ۱۶شانزده۱۶
نوع سوختبنزین بنزینیبنزین
سیستم انژکتوریپاشش چند نقطه‌ایپاشش‌چند نقطه‌ایپاشش چند نقطه‌ای
حداکثر سرعت۱۸۹ کیلومتر در ساعت۲۰۵ کیلومتر در ساعت۲۰۵ کیلومتر در ساعت
شتاب ۰-۱۰۰۱۳.۵ ثانیه۱۰ ثانیه۱۱ ثانیه
سیستم انتقال قدرت۵ سرعته دستی۵ سرعته دستی۶ سرعته اتوماتیک
ظرفیت باک۶۰شصت۶۰
مصرف سوخت ترکیبی۷.۷۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر۷.۹۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر۸.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر
ابعاد خودروطول: ۴۵۵۹ میلیمتر

عرض: ۱۹۴۴ میلیمتر

ارتفاع: ۱۴۶۰ میلیمتر

طول: ۴۵۵۹ میلیمتر

عرض: ۱۹۴۴ میلیمتر

ارتفاع: ۱۴۶۰ میلیمتر

طول: ۴۵۵۹ میلیمتر

عرض: ۱۹۴۴ میلیمتر

ارتفاع: ۱۴۶۰ میلیمتر

وزن خودرو۱۲۵۸ کیلوگرم۱۲۶۲ کیلوگرم۱۴۰۰ کیلوگرم
حجم صندوق عقب۵۰۰ لیترپانصد لیتر۵۰۰ لیتر

 

مقایسه انواع مختلف دنا پلاس، دنا پلاس دنده‌ای، دنا پلاس اتوماتیک

اگر بخواهیم در مورد مهم‌ترین تفاوت‌ها در میان مدل‌های دنا پلاس، دنا پلاس توربوشارژ دنده‌ای و دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک صحبت کنیم، باید به تفاوت در مشخصات فنی آن‌ها بپردازیم. هر سه مدل خودروی دنا پلاس دارای پیشرانه EF7 هستند که این پیشرانه روی سمند LX، سورن و دنا معمولی نیز قرار دارد. البته پیشرانه دنا پلاس توربو مجهز به پرخوران است و دو مدل دنده‌ای دیگر هم دارای گیربکس ۵ سرعته هستند.

دنا پلاس توربو اتوماتیک دارای فرمان برقی است و در مدل‌های ساده و توربو دنده‌ای، سیستم فرمان هیدرولیک است.

بررسی رقبای دنا پلاس در بازار ایران

بهتر است بدانید دنا پلاس در رده قیمتی خود، دارای رقبای زیادی است. در حالت کلی انتخاب هر کدام از رقبای این سدان ایران خودرو مزایا و معایب خاص خودش را دارد. به طور خلاصه می‌توان گفت که تندر ۹۰ از رقبای کم استهلاک و کم مصرف دنا پلاس است. اما طراحی داخلی و آپشن‌های دنا پلاس نسبت به تندر ۹۰ در سطح بالاتری قرار دارد.

یکی دیگر از رقبای دنا پلاس در بازار ایران، رانا پلاس است. رانا پلاس از نظر مصرف سوخت و شتاب اولیه بهتر از رانا پلاس است، اما نداشتن فضای کافی در قسمت عقب خودرو، یکی از مشکلاتی است که نمی‌توان از چشم‌پوشی کرد.

شاهین سایپا یکی از رقبای جدی دنا پلاس است که طراحی‌های خوب و آپشن‌های مناسب شاهین، آن را به یک رقیب مستقیم برای دنا پلاس تبدیل می‌کند. البته بهتر است از رقبای دیگر دنا پلاس مانند جک ۴J غافل نشوید. چون از تکنولوژی‌های به روزتری برخوردار هستند.

استعلام بیمه بدنه

بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه دنا پلاس

پس از آشنا شدن با دنا پلاس ایران خودرو، نوبت به بحث بیمه این خودرو می‌رسد. بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه از جمله الزامات هر خودرویی هستند که باید داشته باشند. البته بیمه شخص ثالث اجباری و بیمه بدنه اختیاری است ولی به دلیل مزایایی که دارد توصیه می‌شود، حتماً مالکین محترم این بیمه را نیز داشته باشند.

 • بیمه شخص ثالث: این بیمه که از الزامات هر خودرویی می‌باشد هزینه‌هایی که در اثر تصادف وارد شده را جبران می‌نماید. در بحث بیمه، مالک وسیله نقلیه شخص اول، شرکت بیمه شخص ثانی و فرد زیان‌دیده شخص ثالث محسوب می‌شود. در مورد قیمت بیمه شخص ثالث خودرو باید این نکته را بگوییم که قیمت این بیمه به موارد گوناگونی از جمله: نوع خودرو، برند، کاربری، تخفیفات بیمه و…  بستگی دارد. جهت خرید و استعلام قیمت بیمه شخص ثالث دنا پلاس ایران خودرو، می‌توانید به سایت bimeh.com مراجعه کنید.

مقاله پیشنهادی: بیمه شخص ثالث چیست؟

 • بیمه بدنه: از دیگر نیازهای بیمه‌ای یک خودرو، بیمه بدنه می‌باشد. با پرداخت حق بیمه بدنه، می‌توانید خودروی خود را در برابر حوادث و آسیب‌های احتمالی بیمه کنید و در صورت بروز خسارت، شرکت بیمه‌گر بر اساس شرایط مندرج در بیمه‌نامه، خسارت وارده را جبران می‌نماید. هزینه بیمه بدنه دنا پلاس ایران خودرو را می‌توانید از سایت bimeh.com استعلام بگیرید و در صورت تمایل می‌توانید اقدام به خرید بیمه بدنه دنا نمایید. اگر ابهامی در این زمینه دارید، پیشنهاد می‌کنیم راهنمای بیمه بدنه را مطالعه کنید.

خودروری دنا پلاس؛ سدان جدید ایران خودرو

دنا پلاس ایران خودرو با وجود ضعف‌هایی که دارد، به دلیل طراحی زیبا و قابل قبول در بازار داخلی، امکانات و آپشن‌ها و قدرت موتور کافی، خودروی مناسبی برای خانواده‌های ایرانی است. دنا پلاس تا کنون توانسته جایگاه مناسبی برای خود فراهم آورد. در این مقاله در مورد مشخصات فنی و ظاهری دنا پلاس با شما صحبت کردیم، همچنین در مورد بیمه‌های خودرویی هم اطلاعاتی را به شما دادیم. در صورتی که در مورد دنا پلاس یا بیمه‌های شخص ثالث و بدنه سوال یا ایهامی داشتید، از قسمت نظرات این مقاله با ما در ارتباط باشید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
رضا
۱۷ آذر ۱۴۰۲

حدود ۲ هفته پیش دناپلاس معمولی تحویل گرفتم. تا حالا دو بار بخاطر چراغ چک نمایندگی رفتم و هر بار یکی از کویل ها را عوض کردن. الان هم دوباره چراغ چک روشن شده.
فضای بالای چراغهای جلو یک فضای خالی داره که در جاده با عبور ماشین های سنگین از کنارت، باد زیر کابوت میره. یکبار چیزی نمانده بود درب کابوت کنده بشه…
در کل ماشین بدی نیست. چند تا ضعف داره که ایرانخودرو براحتی میتوانست رفع کنه ، اما این کار را نکرده…

person
مرتضی همدان
۲۸ شهریور ۱۴۰۲

سلام.سانروف فقط در تیپ ۲موجوده.امکانات رفاهی و ایمنی درسال ساخت خیلی فرق داره.دنای سال۹۶و۹۷با۴۰۲فرق داره.یعنی امکانات کم.و سال ب سال گرونتراز سال قبل.

person
Meysam
۰۸ مرداد ۱۴۰۲

ماشین رو جدیدا دریافت کردم
اما چرا دنا پلاس رینگ آلومینیومی اسپرت ندارد؟
مبلغ ۳۴۷ میلیون خب گرفتید چرا باید برای رینگ مجدد هزینه کنم .. یه حرفی بزنید منم قانع بشم

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۹ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. باید از ایران خودرو جویا شوید موضوع رو.

person
محمد
۲۶ تیر ۱۴۰۲

دنا پلاس تنفس طبیعی چه مدل هایی سانروف داره؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ تیر ۱۴۰۲

  سلام. دنا پلاس سانروف داره.

person
هامین
۰۹ تیر ۱۴۰۲

دنا پلاس تیپ ۱سانروف داره
رینگ اسپرت هست

person
روح الله
۳۱ خرداد ۱۴۰۲

کیفیت نامناسب جنس داشبورد، رویه درب ها و سنگینی بیش از اندازه ی دربها مخصوصا دربهای جلو.مصرف بیش از حد بنزین و … را هم اضافه کنید

person
ناشناس
۲۹ خرداد ۱۴۰۲

امید است ایرانخودرو با کاهش قیمت دنا پلاس حسن نیت خود را صادر کند در غیر اینصورت مخالف با بیانات مقام معظم رهبری و شعار سال عمل کرده است . همچنین شورای رقابت نیز با جلوگیری از گران فروشی باید حامی مردم باشد نه حامی خودرو ساز . اگه جلوی این دزدی گرفته نشود برای سایر خودرو ها نیز از فردا همین اتفاقات خواهد افتاد .

  person
  هامین
  ۰۹ تیر ۱۴۰۲

  سلام دنا پلاس تیپ ۱سانروف داره؟

   person
   نویسنده بیمه
   ۱۰ تیر ۱۴۰۲

   سلام. خیر

person
امیر
۲۹ خرداد ۱۴۰۲

آیا شده روزی به مردمی که با مشکلات اقتصادی دست وپنچه نرم میکنند با دنا صادق باشیم شما ها معایب خودرو را با ال ۹۰ مقایسه میکنید خودتان میگویید رقیب است دوست داشتنی هست چرا شماها کاری نمیکنید که مردم دنا را دوست داشتنی بدانند

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۹ خرداد ۱۴۰۲

  سلام. کار ما تبلیغات برای خودرو نیست. صرفا مشخصات و ویژگی‌های آن‌ها را با هم مقایسه می‌کنیم.

person
امیرعباس
۲۷ خرداد ۱۴۰۲

واقعا چجوری و با چه مترو و معیاری تو این شرایط بد اقتصادی یهو ۱۰۰ میلیون افزایش دادین قیمتو!!! خدا رو خوش میاد؟؟؟؟! مسئولین محترم یکم به فکر مردم مظلوم ایران باشد.

  person
  Vahid
  ۰۱ آذر ۱۴۰۲

  کار دستهای پشت پرده هست

person
عاشور
۲۴ خرداد ۱۴۰۲

این چه ظلمی هست که در حق مردم میکنین چطور قیمت دنا ۱۰۰ میلیون یه شبه افزایش پیداکرده. مسولین بفکر باشید

  person
  ماندو
  ۲۷ خرداد ۱۴۰۲

  لطفاپیگیری وشفاف سازی شود

  person
  Mjd
  ۰۵ دی ۱۴۰۲

  مسئولین گفتن چشم. حتما پایین میاید

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید