12 مرداد 1401

قیمت بیمه شخص ثالث ایران را در سال ۱۴۰۱ چگونه محاسبه کنم؟

هنگام خرید، قیمت بیمه شخص ثالث ایران، به عنوان قدیمی‌ترین بیمه ماشین اهمیت بالایی دارد. شرکت بیمه‌گر ایران، به اعتبار قدمت خود و اعتماد بیمه‌گزاران، بیشترین حجم فروش بیمه ثالث را به خود اختصاص داده است. قیمت بیمه شخص ثالث از فاکتورهای مهم در انتخاب آن است. اگر شما بخواهید بیمه اتومبیل را بخرید، احتمالا به گزینه بیمه ثالث ایران نیز فکر خواهید کرد. اگر می‌خواهید بدانید: چگونه قیمت بیمه ثالث این شرکت در سال ۱۴۰۱ محاسبه می‌شود؟ شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کنیم.

قانون راهنمایی و رانندگی، بیمه شخص ثالث را برای همه دارندگان وسایل نقلیه اجباری کرده است. بیمه شخص ثالث، رشته بیمه‌ متداولی است.اکثر شرکت‌های بیمه‌ای آن را ارائه می‌دهند. شرکت بیمه ایران هم از قافله عقب نمانده است. این شرکت بیمه، رشته بیمه های مختلفی  نظیر بیمه بدنه، بیمه آتش‌سوزی، بیمه عمر را ارائه می‌کند. بیمه شخص ثالث ایران نیمی از بازار بیمه ثالث را قبضه کرده است. در ادامه می خواهیم به مزایا و پوشش‌ها، استعلام و خرید بیمه شخص ثالث ایران بپردازیم.

بیمه شخص ثالث ایران چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟

نرخ بالایی از تصادفات جاده ای با خطر مرگ و میر و خسارت‌های مالی همراه بوده است. در شرایطی که قیمت خودرو و قطعات یدکی آن، سر به فلک می‌زند، خسارات مالی خودروها، کمرشکن خواهند بود. در مورد خسارات جانی، هم باید بگوییم که ۸۰۰ میلیون تومان، مبلغ دیه کامل در سال ۱۴۰۱، مبلغ کمی برای جان گرانقدر سرنشین خودروها نیست. به جز الزام قانونی، با توجه به چنین خساراتی، ضرورت بیمه شخص ثالث برای رانندگان پررنگ‌تر می گردد.

تعهدات بیمه ثالث ایران، در قبال بیمه‌گزاران شخص ثالث شامل پرداخت موارد زیر است:

خسارات جانی

نقص عضو، هزینه بستری و خدای نکرده فوت اشخاص ثالث و سرنشینان خودروی مقصر در تصادفی که راننده مقصر تصادف، بیمه شده شخص ثالث ایران باشد. میزان این خسارت برپایه دیه‌ای است که هر سال از طرف قوه قضاییه تعیین می‌گردد. مبلغ دیه کامل در ماه های حرام و غیرحرام تفاوت دارند.

قوه قضاییه، مبلغ دیه کامل در سال 1401  در ماه غیرحرام  را 600 میلیون تومان اعلام کرده است. این مبلغ در چهار ماه حرام ( ماه‌های محرم، ذی العقده، ذی الحجه و رجب) به ۸۰۰ میلیون می‌رسد.

خسارات مالی اشخاص ثالث

شرکت بیمه ایران، پوشش ۲۰ و ۴۰۰ میلیون تومان را به عنوان حداقل و حداکثر خسارات مالی بیمه ثالث درسال ۱۴۰۱ لحاظ کرده است. بیمه‌گزار می‌تواند از این بازه، با توجه به استطاعت مالی خود، میزان پوشش مالی مناسب را انتخاب نماید. انتخاب پوشش مالی بالاتر، حق بیمه بیشتر را به همراه دارد، ولی این پرداخت اندکی بالاتر، بعدها به نفع بیمه‌گزار خواهد بود.

 

پوشش‌های بیمه شخص ثالث ایران چه استثنائاتی دارد؟

استثنائات پوشش‌های بیمه خودرو ایران به شرح زیر است:

 • اگر بیمه‌گزار عمدا  با رفتار رانندگی پرخطر خود باعث رقم خوردن تصادف گردد.
 • اگر شخص ثالث به قصد خودکشی یا نیت سو خود را جریان تصادف قرار دهد.
 • خسارت مالی خودروی مقصر رخداد تصادف
 • گواهینامه راننده مقصر حادثه متناسب با وسیله نقلیه نباشد یا اصلا این راننده مقصر حادثه گواهینامه نداشته باشد.
 • راننده مقصر حادثه در هنگام بروز تصادف مست بوده یا داروی رونگردان مصرف کرده باشد.

استعلام بیمه شخص ثالث ایران در سال ۱۴۰۱

در انتخاب و استعلام بیمه شخص ثالث ایران همانند هر انتخاب دیگر دارای بعد مالی، قیمت عامل مهمی در تصمیم‌گیری است. در محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث ایران عوامل متعددی نقش دارند:

نرخ پایه تعرفه بیمه ثالث ایران در سال ۱۴۰۱

بانک مرکزی هر سال، نرخ پایه و تعرفه مشخصی را برای نرخ بیمه شخص ثالث تعیین می‌کند. شرکت‌های بیمه‌گر از جمله شرکت بیمه ایران، موظف به درنظرگرفتن این تعرفه درمحاسبه نرخ بیمه اتومبیل هستند. اساس تعیین مبلغ پایه هزینه بیمه شخص ثالث، تعداد سیلندرهای خودرو است.

نرخ پایه بیمه مرکزی برای محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث ایران در سال ۱۴۰۱ برای اتومبیل‌های مختلف به شرح زیر است:

نوع وسیله نقلیه حق بیمه (ریال)
کمتر از ۴ سیلندر 23.440.000
پیکان، پراید و سپند 27.760.000
سایر چهارسیلندرها 32.630.000
بیش از چهار سیلندرها 36.520.000

آخرین تغییرات نرخ حق بیمه شخص ثالث سال ۱۴۰۱ به صورت زیر است:

 • 70% تخفیف نرخ حق بیمه برای رانندگان بدون حادثه خسارت ساز
 • افزایش 30% نرخ حق بیمه به ازای نمرات منفی رانندگان
 • 5% افزایش نرخ حق بیمه برای نداشتن معاینه فنی
 • 3% افزایش نرخ حق بیمه برای رانندگانی با ارتکاب تخلف حادثه ساز
 • دریافت 2.5% تا 7% مبلغ خسارت پرداختی توسط شرکت بیمه در حوادث با خسارات بدنی

 

از عوامل دیگر که در محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث تاثیرگذارند، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

کاربری خودرو

کاربری شخصی یا تاکسی بودن خودرو بر نرخ بیمه شخص ثالث آن تاثیرگذار است.

سقف تعهدات بیمه ثالث ایران

حداکثر پوشش خسارات مالی و جانی، سقف تعهدات بیمه‌ای است.شرکت بیمه ایران به ترتیب ۶۰۰ میلیون و ۸۰۰ میلیون تومان را برای سقف خسارت بیمه شخص ثالث و به عبارتی تعهدات مالی و جانی به بیمه‌گزاران پرداخت می‌کند.

جریمه دیرکرد تمدید بیمه خودروی ایران

اگر به بعد اجباری بودن بیمه شخص ثالث دقت کنیم، به اهمیت تمدید بیمه شخص ثالث پی می‌بریم. اگر در تمدید بیمه شخص ثالث اهمال یا فراموشی صورت گیرد، جریمه دیرکرد را در پی دارد. این جریمه دیرکرد در هنگام تمدید بیمه شخص ثالث ایران از بیمه‌گزار دریافت می‌گردد.

مدت اعتبار بیمه ثالث ایران

امکان صدور دو نوع بلندمدت یک ساله و کوتاه مدت چند ماهه برای این بیمه وجود دارد. در صورتی که بخواهید از امکان خرید بیمه کوتاه مدت شخص ثالث ایران استفاده نمایید، می‌توانید بیمه سه، شش یا نه ماهه داشته باشید. کارشناسان بیمه دات کام خرید بیمه یک ساله شخص ثالث را پیشنهاد می‌کنند. در صورت خرید بیمه‌نامه ثالث ایران با اعتبار کوتاه مدت، اندکی تعرفه آن بالاتر خواهد بود.

بیمه شخص ثالث خسارات جانی و مالی افراد ثالث را پوشش می دهد

چگونه تخفیف بیمه شخص ثالث ایران را دریافت کنم؟

اگر در مدت سال‌های دارا بودن بیمه شخص ثالث ایران، از این شرکت، خسارت دریافت نکرده باشید، به تعداد سال‌های این دوره، تخفیف عدم خسارت به شما تعلق می‌‌گیرد. این میزان تخفیف در هنگام تمدید از مبلغ بیمه شخص ثالث ایران کسر خواهد شد.

طبق قانون جدید بیمه ای سال ۹۷، به  ازای هر سال عدم دریافت خسارت از شرکت بیمه ایران، ۵% به نرخ تخفیف عدم خسارات اضافه می‌شود. این تخفیف بیمه شخص ثالث در سال چهاردهم به حداکثر ۷۰% می‌رسد.

ضمنا شرکت بیمه ایران برای بیمه اتومبیل های صفر نیز تخفیف ۵% را لحاظ می‌کند.

تخفیفات عدم خسارت بیمه اتومبیل ایران چگونه کاهش می‌یابد؟

این سوال پیش می‌آید که اگر یک بار از شرکت بیمه‌گر، خسارت دریافت کنیم، آیا همه تخفیفات عدم خسارت بیمه ایران از بین خواهد رفت ؟ طبق قانون جدید بیمه، با دریافت خسارت از شرکت بیمه، تخفیفات عدم خسارت به یکباره صفر نمی‌شود بلکه به صورت پلکانی از میزان آن کسر می‌شود.

در جدول زیر می‌توانید نحوه کاهش تخفیفات عدم خسارت بیمه ثالث ایران را ببینید.

دفعات خسارت یک بار دو بار سه بار و بیشتر
میزان کاهش خسارت مالی ۲۰% ۳۰% ۴۰%
میزان کاهش خسارت جانی ۲۰% ۷۰% ۱۰۰%

تا کنون به بررسی پوشش‌ها و قیمت بیمه اتومبیل ایران پرداختیم حال اصلا چرا باید بیمه شخص ثالث ایران را انتخاب کنیم؟

برتری خرید بیمه شخص ثالث ایران چیست؟

 • بیشترین سهم بازار بیمه شخص ثالث در سراسر کشور به شرکت بیمه‌گر ایران تعلق دارد.همین مزیت نشان می‌دهد که حداقل نیمی از بیمه‌گزاران این شرکت بیمه‌ای را برای خرید بیمه ثالث انتخاب می‌کنند.
 • فراوانی مراکز پرداخت خسارت بیمه ایران درسراسر کشور بالاست. با وجود ۱۸۲ واحد خسارت شما به راحتی می‌‌توانید در کمترین زمان، به این مراکز رجوع کرده و خسارت خودروی خود را دریافت دارید.
 • وجود مراکز سیار پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث ایران
 • امکان خرید بیمه شخص ثالث اقساطی
بیمه شخص ثالث ایران

بیمه شخص ثالث ایران را از بیمه دات کام بخرید

گاهی در هنگام بروز تصادف، امکان مراجعه حضوری بیمه‌گزار به نمایندگی‌های شرکت بیمه‌گر ایران وجود ندارد. شرکت بیمه ایران با ارائه مراکز سیار پرداخت خسارت در محل بروز تصادف، روند ارزیابی و پرداخت خسارت را تسهیل و تسریع کرده است.

 سقف بالای پوشش مالی خسارت بیمه شخص ثالث ایران

با توجه به گرانی وسایل نقلیه و قطعات آن، خرید بیمه ثالث موتورسیکلت و اتومبیل که میزان پوشش مالی بالایی را ارائه دهد، از اهمیت بالایی برخوردار است. تعداد محدودی از شرکت‌های بیمه‌گر، حداکثر میزان پوشش مالی را ارائه می‌کنند. خوشبختانه، شرکت بیمه ایران نیز یکی از این شرکت‌های بیمه‌گر است که سقف پوشش مالی ۴۰۰ میلیون تومانی را در سال ۱۴۰۱ به بیمه‌گزاران پرداخت می‌کند.

استعلام و خرید بیمه شخص ثالث ایران

تاکنون ابعاد مختلف مربوط به استعلام و خرید بیمه شخص ثالث ایران را بررسی کردیم. حال اگر با توجه به پوشش‌ها، مزایا و شرایط بیمه اتومبیل ایران، تمایل به خرید این بیمه‌نامه را دارید، امکان خرید حضوری آن از نمایندگی‌های بیمه ایران فراهم شده است. خرید آنلاین بیمه ایران علاوه بر استعلام و تعیین اصالت این بیمه از سامانه برخط بیمه ایران صورت می پذیرد. اگر مایل به صرفه جویی زمانی و خرید آسان هستید، در سایت bimeh.com امکان خرید آنلاین بیمه شخص ثالث ایران فراهم شده است.

 بیمه دات کام که سامانه آنلاین استعلام، مقایسه و خرید آنلاین انواع بیمه بدنه ، بیمه شخص ثالث ، بیمه مسافرتی از شرکت‌های بیمه‌گر متعدد است، امکان خرید راحت و آسان بیمه شخص ثالث ایران را نیز در سایت خود فراهم آورده است.شما می‌توانید با ورود به صفحه استعلام بیمه شخص ثالث ، ضمن وارد کردن مشخصات و شرایط بیمه‌ای مدنظر خود و مقایسه نرخ این بیمه از تمام شرکت‌های معتبر، بهترین بیمه شخص ثالث ایران را انتخاب نموده و خرید آنلاین بیمه را تجربه نمایید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
05 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث

چه کسی باید هزینه پارکینگ در تصادف را پرداخت کند؟

یکی از ابهاماتی که در حوادث رانندگی وجود دارد، هزینه پارکینگ در تصادف است.پرداخت این هزینه با کیست؟ در کدام حوادث رانندگی، اتومبیل هر دو طرف توقیف می‌شود؟

05 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث

۵ روش تعیین مقصر تصادفات رانندگی + راهکار قانونی و کاربردی تصادفات

مقصر حوادث رانندگی معمولا یا بر حسب سهل انگاری یا بی احتیاطی و زیر پا گذاشتن قانون توسط کارشناسان راهنمایی و رانندگی قابل تشخیص است.

01 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث + راهکار بخشودگی جریمه

جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور چگونه بخشیده می‌شود؟چه زمانی این جریمه ها مورد بخشش قرار می‌گیرند؟ برای آگاهی کامل خواندن این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

01 مهر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه شخص ثالث

پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض + 3 روش دریافت شناسه قبض

رانندگان به کمک روش‌های زیادی می‌توانند از مبلغ و نوع خلافی وسایل نقلیه خود آگاه شوند. سپس برای تسویه آن اقدام نمایند. پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض یکی از روش های آن است که بسیار ساده و آسان می باشد.

31 شهریور 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه تصادف با حیوانات؛ جبران خسارت با کدام بیمه امکان‌پذیر است؟

برای آشنایی صفر تا صد با بیمه تصادف با حیوانات روی لینک این مقاله کلیک کنید.

24 شهریور 1401 / بیمه شخص ثالث

عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث تاکسی + جدول قیمت

یکی از دغدغه‌های مالکان خودرو تهیه به موقع بیمه شخص ثالث است. رانندگان تاکسی‌های درون و برون شهری هم از این قاعده مستثنی نیستند. راهنمای کامل بیمه شخص ثالث تاکسی را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
بهروز نیک سرشت
05 تیر 1401

من بیمه شخص ثالث ایران دارم آخرای پارسال یعنی 1400 تخفیف گرفتم ازشون الان میشه ازش استفاده کنم؟

  کارشناس بیمه
  05 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، بله باید الحاقیه بزنید.

ارمنی
13 تیر 1401

سلام این فرمول برای کل سال یکسانه؟

  کارشناس بیمه
  14 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، بله

شکیبا حقانی
13 تیر 1401

قیمت بیمه شخص ثالث ایران واسه 205 تیپ دو رو چجوری حساب کنم؟

  کارشناس بیمه
  14 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، باید مشخصات را کامل در سایت وارد کنید. همینطوری نمی توان قیمت داد.

امین
11 شهریور 1401

سلام. تیبا مدل 95 با 5درصد تخفیف هزینش چقدر میشه

  کارشناس بیمه
  12 شهریور 1401

  سلام برای محاسبه کردن نیاز به داشتن اطلاعات دیگر از جمله نوع خودرو و دریافت خسارت هم بستگی دارد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید