24 آذر 1399

قیمت بیمه شخص ثالث ایران را در سال۱۴۰۰ چگونه محاسبه کنم؟

هنگام خرید، قیمت بیمه شخص ثالث ایران، به عنوان قدیمی‌ترین بیمه ماشین اهمیت بالایی دارد. شرکت بیمه‌گر ایران، به اعتبار قدمت خود و اعتماد بیمه‌گزاران، بیشترین حجم فروش بیمه ثالث را به خود اختصاص داده است. قیمت بیمه شخص ثالث از فاکتورهای مهم در انتخاب آن است. اگر شما بخواهید بیمه اتومبیل را بخرید، احتمالا به گزینه بیمه ثالث ایران نیز فکر خواهید کرد. اگر می‌خواهید بدانید: چگونه قیمت بیمه ثالث این شرکت در سال ۱۴۰۰ محاسبه می‌شود؟ شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کنیم.

قانون راهنمایی و رانندگی، بیمه شخص ثالث را برای همه دارندگان وسایل نقلیه اجباری کرده است. بیمه شخص ثالث، رشته بیمه‌ متداولی است.اکثر شرکت‌های بیمه‌ای آن را ارائه می‌دهند. شرکت بیمه ایران هم از قافله عقب نمانده است. این شرکت بیمه، رشته بیمه های مختلفی  نظیر بیمه بدنه، بیمه آتش‌سوزی، بیمه عمر را ارائه می‌کند. بیمه شخص ثالث ایران نیمی از بازار بیمه ثالث را قبضه کرده است. در ادامه می خواهیم به مزایا و پوشش‌ها، استعلام و خرید بیمه شخص ثالث ایران بپردازیم.

بیمه شخص ثالث ایران چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟

نرخ بالایی از تصادفات جاده ای با خطر مرگ و میر و خسارت‌های مالی همراه بوده است. در شرایطی که قیمت خودرو و قطعات یدکی آن، سر به فلک می‌زند، خسارات مالی خودروها، کمرشکن خواهند بود. در مورد خسارات جانی، هم باید بگوییم که ۶۴۰ میلیون تومان، مبلغ دیه کامل در سال ۱۴۰۰، مبلغ کمی برای جان گرانقدر سرنشین خودروها نیست. به جز الزام قانونی، با توجه به چنین خساراتی، ضرورت بیمه شخص ثالث برای رانندگان پررنگ‌تر می گردد.

تعهدات بیمه ثالث ایران، در قبال بیمه‌گزاران شخص ثالث شامل پرداخت موارد زیر است:

خسارات جانی

نقص عضو، هزینه بستری و خدای نکرده فوت اشخاص ثالث و سرنشینان خودروی مقصر در تصادفی که راننده مقصر تصادف، بیمه شده شخص ثالث ایران باشد. میزان این خسارت برپایه دیه‌ای است که هر سال از طرف قوه قضاییه تعیین می‌گردد. مبلغ دیه کامل در ماه های حرام و غیرحرام تفاوت دارند. قوه قضاییه، مبلغ دیه کامل در سال ۱۴۰۰ را ۴۴۰ میلیون تومان اعلام کرده است. این مبلغ در چهار ماه حرام ( ماه‌های محرم، ذی العقده، ذی الحجه و رجب) به ۶۴۰ میلیون می‌رسد.

خسارات مالی اشخاص ثالث

شرکت بیمه ایران، پوشش ۱۶۰ و ۳۲۰۰ میلیون ریال را به عنوان حداقل و حداکثر خسارات مالی بیمه ثالث درسال ۱۴۰۰ لحاظ کرده است.بیمه‌گزار می‌تواند از این بازه ، با توجه به استطاعت مالی خود، میزان پوشش مالی مناسب را انتخاب نماید. انتخاب پوشش مالی بالاتر، حق بیمه بیشتر را به همراه دارد، ولی این پرداخت اندکی بالاتر، بعدها به نفع بیمه‌گزار خواهد بود.چرا؟

ازآن‌جا که قیمت قطعات اتومبیل‌ها بالاست و شرکت بیمه ایران مبلغی بالاتر از پوشش مالی انتخاب شده را به اشخاص ثالث پرداخت نمی‌کند، کارشناسان متخصص بیمه دات کام به شما پیشنهاد می‌کنند:” در هنگام خرید بیمه شخص ثالث ایران، پوشش مالی بالاتر را در نظربگیرید.” زیرا احتمال تصادف از هیچ کس دور نیست. در شرایط بروز حوادث ، با دیدن هزینه بالای تعمیر یا تعویض قطعات به سرخود نکوبید که کاش کمی در انتخاب میزان خسارت مالی پوشش داده شده دل گنده تر عمل می کردم. اقلا خیالم راحت بود که شرکت بیمه ایران، کل مبلغ خسارت مالی را پرداخت خواهد کرد.

بنا به بخش‌نامه جدید بیمه مرکزی در ارتباط با تعهدات مالی بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰، اگر اعتبار بیمه شخص ثالث از سال ۹۹ تا ماه‌هایی از سال ۱۴۰۰ ادامه یابد، نیازی به الحاقیه برای بیمه شخص ثالث ندارند. صندوق خسارت بدنی مابقی خسارت را جبران خواهد کرد. اما در صورت تمایل بیمه‌گزار به افزایش میزان پوشش خسارت مالی، برای ما به التفاوت حداقل پوشش مالی ( حداقل پوشش مالی در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب ۱۱ و ۱۶ میلیون تومان است) باید در خسارات مالی الحاقیه بگیرد.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث ایران چه استثنائاتی دارد؟

  • اگر بیمه‌گزار عمدا  با رفتار رانندگی پرخطر خود باعث رقم خوردن تصادف گردد.
  • اگر شخص ثالث به قصد خودکشی یا نیت سو خود را جریان تصادف قرار دهد.
  • خسارت مالی خودروی مقصر رخداد تصادف
  • گواهینامه راننده مقصر حادثه متناسب با وسیله نقلیه نباشد یا اصلا این راننده مقصر حادثه گواهینامه نداشته باشد.
  • راننده مقصر حادثه در هنگام بروز تصادف مست بوده یا داروی رونگردان مصرف کرده باشد.

استعلام بیمه شخص ثالث ایران در سال ۱۴۰۰

در انتخاب و استعلام بیمه شخص ثالث ایران همانند هر انتخاب دیگر دارای بعد مالی، قیمت عامل مهمی در تصمیم‌گیری است. در محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث ایران عوامل متعددی نقش دارند:

نرخ پایه تعرفه بیمه ثالث ایران در سال ۱۴۰۰

بانک مرکزی هر سال، نرخ پایه و تعرفه مشخصی را برای نرخ بیمه شخص ثالث تعیین می‌کند. شرکت‌های بیمه‌گر از جمله شرکت بیمه ایران، موظف به درنظرگرفتن این تعرفه درمحاسبه نرخ بیمه اتومبیل هستند. اساس تعیین مبلغ پایه هزینه بیمه شخص ثالث، تعداد سیلندرهای خودرو است.

نرخ پایه بیمه مرکزی برای محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث ایران در سال ۱۴۰۰ برای اتومبیل‌های مختلف به شرح زیر است :

نوع وسیله نقلیه حق بیمه (تومان)
کمتر از ۴ سیلندر ۱۹۳۷۵۰۰
پیکان، پراید و سپند ۲۲۹۴۳۰۰
سایر چهارسیلندرها ۲۶۹۷۱۰۰
بیش از چهار سیلندرها ۳۰۱۸۴۰۰

از عوامل دیگر که در محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث ایران تاثیرگذارند، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

کاربری خودرو

کاربری شخصی یا تاکسی بودن خودرو بر نرخ بیمه ثالث آن تاثیرگذار است.

سقف تعهدات بیمه ثالث ایران

حداکثر پوشش خسارات مالی و جانی، سقف تعهدات بیمه‌ای است.شرکت بیمه ایران به ترتیب ۳۲۰ میلیون و ۶۴۰ میلیون تومان را برای سقف تعهدات مالی و جانی به بیمه‌گزاران پرداخت می‌کند.

جریمه دیرکرد تمدید بیمه خودروی ایران

اگر به بعد اجباری بودن بیمه شخص ثالث دقت کنیم، به اهمیت تمدید بیمه شخص ثالث پی می‌بریم. اگر در تمدید بیمه شخص ثالث اهمال یا فراموشی صورت گیرد، جریمه دیرکرد را در پی دارد. این جریمه دیرکرد در هنگام تمدید بیمه شخص ثالث ایران از بیمه‌گزار دریافت می‌گردد.

مدت اعتبار بیمه ثالث ایران

امکان صدور دو نوع بلندمدت یک ساله و کوتاه مدت چند ماهه برای این بیمه وجود دارد. در صورتی که بخواهید از امکان خرید بیمه کوتاه مدت شخص ثالث ایران استفاده نمایید، می‌توانید بیمه سه، شش یا نه ماهه داشته باشید. کارشناسان بیمه دات کام خرید بیمه یک ساله شخص ثالث را پیشنهاد می‌کنند. در صورت خرید بیمه‌نامه ثالث ایران با اعتبار کوتاه مدت، اندکی تعرفه آن بالاتر خواهد بود.

چگونه تخفیف بیمه شخص ثالث ایران را دریافت کنم؟

اگر در مدت سال‌های دارا بودن بیمه شخص ثالث ایران، از این شرکت، خسارت دریافت نکرده باشید، به تعداد سال‌های این دوره، تخفیف عدم خسارت به شما تعلق می‌‌گیرد. این میزان تخفیف در هنگام تمدید از مبلغ بیمه شخص ثالث ایران کسر خواهد شد.

طبق قانون جدید بیمه ای سال ۹۷، به  ازای هر سال عدم دریافت خسارت از شرکت بیمه ایران، ۵% به نرخ تخفیف عدم خسارات اضافه می‌شود. این تخفیف در سال چهاردهم به حداکثر ۷۰% می‌رسد.

ضمنا شرکت بیمه ایران برای بیمه اتومبیل های صفر نیز تخفیف ۵% را لحاظ می‌کند.

تخفیفات عدم خسارت بیمه اتومبیل ایران چگونه کاهش می‌یابد؟

این سوال پیش می‌آید که اگر یک بار از شرکت بیمه‌گر، خسارت دریافت کنیم، آیا همه تخفیفات عدم خسارت بیمه ایران از بین خواهد رفت ؟ طبق قانون جدید بیمه، با دریافت خسارت از شرکت بیمه، تخفیفات عدم خسارت به یکباره صفر نمی‌شود بلکه به صورت پلکانی از میزان آن کسر می‌شود.

در جدول زیر می‌توانید نحوه کاهش تخفیفات عدم خسارت بیمه ثالث ایران را ببینید.

دفعات خسارت یک بار دو بار سه بار و بیشتر
میزان کاهش خسارت مالی ۲۰% ۳۰% ۴۰%
میزان کاهش خسارت جانی ۲۰% ۷۰% ۱۰۰%

تا کنون به بررسی پوشش‌ها و قیمت بیمه اتومبیل ایران پرداختیم حال اصلا چرا باید بیمه شخص ثالث ایران را انتخاب کنیم؟

برتری خرید بیمه شخص ثالث ایران چیست؟

  • بیشترین سهم بازار بیمه شخص ثالث در سراسر کشور به شرکت بیمه‌گر ایران تعلق دارد.همین مزیت نشان می‌دهد که حداقل نیمی از بیمه‌گزاران این شرکت بیمه‌ای را برای خرید بیمه ثالث انتخاب می‌کنند.
  • فراوانی مراکز پرداخت خسارت بیمه ایران درسراسر کشور بالاست. با وجود ۱۸۲ واحد خسارت شما به راحتی می‌‌توانید در کمترین زمان، به این مراکز رجوع کرده و خسارت خودروی خود را دریافت دارید.
  • وجود مراکز سیار پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث ایران:

گاهی در هنگام بروز تصادف، امکان مراجعه حضوری بیمه‌گزار به نمایندگی‌های شرکت بیمه‌گر ایران وجود ندارد. شرکت بیمه ایران با ارائه مراکز سیار پرداخت خسارت در محل بروز تصادف، روند ارزیابی و پرداخت خسارت را تسهیل و تسریع کرده است.

 سقف بالای پوشش مالی خسارت بیمه شخص ثالث ایران

با توجه به گرانی وسایل نقلیه و قطعات آن، تهیه بیمه ثالث موتورسیکلت و اتومبیل که میزان پوشش مالی بالایی را ارائه دهد، از اهمیت بالایی برخوردار است. تعداد محدودی از شرکت‌های بیمه‌گر، حداکثر میزان پوشش مالی را ارائه می‌کنند. خوشبختانه، شرکت بیمه ایران نیز یکی از این شرکت‌های بیمه‌گر است که سقف پوشش مالی ۳۲۰ میلیون تومانی را در سال ۱۴۰۰ به بیمه‌گزاران پرداخت می‌کند.

استعلام و خرید بیمه شخص ثالث ایران

تاکنون ابعاد مختلف مربوط به استعلام و خرید بیمه شخص ثالث ایران را بررسی کردیم. حال اگر با توجه به پوشش‌ها، مزایا و شرایط بیمه اتومبیل ایران، تمایل به خرید این بیمه‌نامه را دارید، امکان خرید حضوری آن از نمایندگی‌های بیمه ایران فراهم شده است. خرید آنلاین بیمه ایران علاوه بر استعلام و تعیین اصالت این بیمه از سامانه برخط بیمه ایران صورت می پذیرد. اگر مایل به صرفه جویی زمانی و خرید آسان هستید، در سایت bimeh.com امکان خرید آنلاین بیمه شخص ثالث ایران فراهم شده است.

 بیمه دات کام که سامانه آنلاین استعلام، مقایسه و خرید آنلاین انواع بیمه بدنه ، بیمه شخص ثالث ، بیمه مسافرتی از شرکت‌های بیمه‌گر متعدد است، امکان خرید راحت و آسان بیمه شخص ثالث ایران را نیز در سایت خود فراهم آورده است.شما می‌توانید با ورود به صفحه استعلام بیمه شخص ثالث ، ضمن وارد کردن مشخصات و شرایط بیمه‌ای مدنظر خود و مقایسه نرخ این بیمه از تمام شرکت‌های معتبر، بهترین بیمه شخص ثالث ایران را انتخاب نموده و خرید آنلاین بیمه را تجربه نمایید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
29 مهر 1400 / بیمه مسافرتی / مجله بیمه

بیمه مسافرتی کانادا: سفری ایمن و لذت بخش به کشور زمستان‌های سرد

راهنمای کامل پوشش‌ها و شرایط بیمه مسافرتی کانادا را قبل از اخذ ویزای شنگن در این مقاله بخوانید.

28 مهر 1400 / بیمه عمر / مجله بیمه

بیمه بازنشستگی سامان: همراه دوران بازنشستگی عالی شما

بیمه بازنشستگی سامان همراه شما تا دوران کهنسالی

28 مهر 1400 / بیمه مسافرتی / مجله بیمه

بیمه مسافرتی ترکیه؛ با کمتر از یک یورو سفری خاطره‌انگیز و ایمن داشته باشید.

نکات طلایی بیمه مسافرتی ترکیه که باید قبل از سفر بدانید

27 مهر 1400 / بیمه تکمیلی / مجله بیمه

مقایسه بیمه های تکمیلی: هر‌ آنچه باید برای انتخاب بهترین بیمه درمانی بدانید

مقایسه انواع بیمه‌های تکمیلی و انتخاب بهترین گزینه بیم درمان تکمیلی

27 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی: پوشش‌ها، هزینه‌ها و مدارک ( جزییات قانونی پاییز 1400)

مدارک و شرایط، پوشش‌های بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی و تفاوت بیمه مشاغل آزاد را با بیمه اجباری را این جا بخوانید.

26 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

بیمه اتباع خارجی: پوشش‌ها و خدمات این بیمه برای افغان‌های عزیز

راهنمای کامل بیمه اتباع خارجی را در این مقاله بخوانید

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید