28 دی 1398

بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰ خودروها و موتورسیکلت‌ها

 به نقل از روابط عمومی بیمه مرکزی، طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه زمینی از پانزدهم مرداد الی سی ام شهریور 1400 اجرا می‌شود. این بخشودگی در خصوص جریمه بند “ب” ماده ۲۴ قانون بیمه اجباری شخص ثالث صورت می گیرد و دارندگان وسایل نقلیه موتوری، موتورسیکلت ها و ماشین آلات کشاورزی در صورت خرید بیمه نامه یکساله از پرداخت جریمه، معاف خواهند شد.

کلیه دارندگان خودروهای شخصی و موتورسیکلت ها، می‌توانند از تاریخ 15 مرداد 1400 با مراجعه به شرکت های بیمه یا به صورت آنلاین از بخشش جریمه بیمه برخوردار شوند. بازه زمانی این بخشودگی جرایم بیمه شخص ­ثالث برای راکبان موتورسیکلت و دارندگان خودروهای شخصی 45 روز آخر تابستان 1400 است. با توجه به الزام داشتن بیمه ثالث برای همه وسایل نقلیه زمینی، خودرو و موتورسیکلت‌ها در صورت نداشتن بیمه شخص ثالث به پارکینگ منتقل می‌شوند، در صورت منقضی شدن بیمه‌­نامه شخص ثالث خودرو یا موتورسیکلت تان، می توانید از این فرصت طلایی نهایت استفاده را ببرید. به بیان دیگر، در این فرصت می‌توانید به تمدید بیمه شخص ثالث بپردازید.

بخشنامه معافیت جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث 1400

قانون جدید بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه ثالث موتورسیکلت و وسایل نقلیه کشاورزی در تابستان 1400

جرایم دیرکرد بیمه شخص ­ثالث چیست ؟

جرایم بیمه شخص ثالث

قبلا در مقاله ” صفر تا صد بیمه شخص ثالث” گفتیم  ” بیمه شخص ثالث برای همه دارندگان وسایل نقلیه اجباری است. نداشتن آن حتی برای مدت کوتاهی در حد یک روز عواقبی را برای اشخاص به دنبال خواهد داشت.” همانطور که می توانید برای «تخفیف عدم ­خسارت» از مزایای تخفیف حق بیمه برخوردار شوید. در مقابل، در صورتی که برای تمدید بیمه شخص ثالث، دیرکرد و یا به هر دلیلی وقفه‌ای داشته باشید، ملزم به پرداخت حق بیمه بیشترخواهید بود. حتی اگر خودرو یا موتورسیکلت  شما صفر و در پارکینگ خانه متوقف شده باشد!!! زیرا جرایم دیرکرد بیمه شخص ­ثالث به حساب صندوق تامین خسارات بدنی واریز می‌شود. دلیل عدم بخشودگی آن در شرایط عادی، همین نکته است. جالب است بدانید، اگر نماینده­ بیمه‌ای جریمه دیرکرد ­بیمه را ببخشد،تخلف کرده است.

مشکلات عدم تمدید بیمه ثالث

مبلغ جریمه دیرکرد به حق بیمه شخص ­ثالث شما افزوده می‌شود. عدم تمدید بیمه­‌نامه در تاریخ مقرر،مشکلات فراوانی به همراه خواهد داشت:

 1. جریمه شدن و توقیف وسیله نقلیه،  انتقال به پارکینگ در صورت شناسایی آن توسط پلیس راهنمایی و رانندگی
 2. در صورت بروز تصادف و خسارت­‌ها، هیچ مبلغ خسارتی به فرد تعلق نمی‌گیرد. فرد باید تمام هزینه­‌ها را شخصا تقبل نماید.
 3. در صورت مقصر نبودن وسیله نقلیه نیز، در زمان مبادرت به دریافت غرامت از بیمه مقصر، شرکت بیمه می‌تواند به دلیل بیمه نبودن فرد مقابل در فرایند پرداخت خسارت مشکلاتی ایجاد کرده یا از پرداخت خودداری نماید.
 4. غیرقابل فروش و انتقال بودن وسیله نقلیه: زیرا تعویض پلاک برای خودرو و موتورسیکلت فاقد بیمه شخص ثالث انجام پذیر نیست.

همه مشکلات یادشده، اتلاف زمانی و مالی را دربردارند. حال اگر ترس آن دارید که تاریخ انقضای بیمه شخص ثالث خود را فراموش کنید، می‌توانید که اطلاعات بیمه نامه خود را در بخش یاد آور بیمه سایت بیمه دات کام درج کنید. با این کار از سه مزیت برخوردار می‌شوید:

مزایای ثبت تاریخ تمدید بیمه در یادآور بیمه دات کام

الف )  بخش پشتیبانی مشتریان بیمه دات کام با تماس تلفنی و پیامک، زمان سررسید بیمه نامه تان را  یک هفته قبل از موعد مقرر جهت تمدید به شما یادآوری می کند. تجربه ثابت کرده است که یادآوری پیامکی، میزان تاثیرگذاری کمتری درتمدید بیمه نامه دارد. بیمه دات کام جهت رفاه شما، با تماس تلفنی یادآوری ، ریسک  فراموشی تاریخ تمدید بیمه‌نامه را کاهش می دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله ” صفر تا صد راهنمای بیمه شخص ثالث “را بخوانید

قانون جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به علت اجباری بودن این بیمه­‌نامه تصویب شده است. رقم جریمه دیرکرد به صورت روزشمار محاسبه می‌شود. حداکثر جرایم برای ۳۶۵ روز در نظر گرفته می‌شود. اگر چند سال هم خودرو یا موتورسیکلت شما بیمه‌نامه نداشته باشد، جریمه دیرکرد فقط به مدت یک سال برای شما درنظر گرفته می‌شود. تعداد سال بیشتر عدم پرداخت جرایم، تاثیری در افزایش آن ندارد.

چگونه جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث1400 محاسبه می‌شود؟

بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث

تعدد عوامل تاثیرگذار در مقدار جریمه روزانه دیرکرد بیمه شخص ثالث بالاست: نوع خودرو، تعداد سیلندر،ظرفیت بار خودرو و شرکت بیمه گذار از اهمیت زیادی در تعیین جریمه دیرکرد خودروی شخص ثالث برخوردارند. جریمه دیرکرد برای خودروهای سواری در سال 1400 تقریبا 6000 تومان تعیین شده است.

جریمه دیرکرد هر روز برابر با حق بیمه کامل بدون تخفیف تقسیم بر تعداد روز سال یعنی ۳۶۵ روز + هزینه پرداختی است که در جدول زیر ذکر شده است.

البته توجه نمایید که جدول زیر مربوط به جریمه خودروهایی است که تخفیف عدم خسارت بیمه آن ها صفر باشد.

نوع خودرو میزان جریمه روزانه
خودروهای  نوع پراید و پیکان 5308  تومان
خودروهای نوع پژو و سمند 6285 تومان روزانه
خودروهای بارکش یک تا سه تن  7830 تومان روزانه
بارکش سه تا پنج تن  9911 تومان روزانه

دلایل اجرایی شدن طرح معافیت 100% بخشش جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث 1400

دلایل اجرایی شدن این طرح معافیت 100 درصدی از پرداخت جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث  را به عوامل زیر می‌توان نسبت داد:
 • گسترش همه گیری ویروس کرونا و تاثیر منفی آن برکسب و کارها و معیشت افراد
 • تورم و شرایط اقتصادی خانواده‌های ایرانی
 • فشار تحریم‌های خارجی بر زندگی بیمه‌گزاران
 • گسترش فرهنگ بیمه

آیا جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث بر تخفیفات عدم خسارت تاثیرگذار است؟

خبر خوبی هم که داریم این است که میزان جریمه دیرکرد بیمه شخص ­ثالث تاثیری بر تخفیفات خودرو ندارد.تخفیف های عدم خسارت به شما تعلق می گیرد؛ ولی فراموش نکنید که جریمه دیرکرد بیمه ثالث به هیچ وجه حذف یا بخشوده نمی شود. مگر شرایط خاصی همانند توقف خودرو در پارکینگ راهنمایی و رانندگی یا  شرایط معافی اعلامی از طرف بیمه مرکزی باشد. پس منطقی است که هرچه زودتر از فرصت بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث  استفاده نمایید.

بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث موتورسیکلت 1400

طرح بخشش جریمه بیمه شخص ثالث موتورسیکلت از تاریخ 15 مرداد   الی پایان تابستان 1400 عملی می شود.به علاوه ، با توجه به این که از تعداد بالای ۱۱ میلیون دستگاه موتورسیکلت که در سراسر کشور در حال تردد می باشند، فقط ۲ میلیون از آن ها دارای بیمه ثالث هستند، حق بیمه شخص ثالث صاحبان موتورسیکلت که متاسفانه از قدرت مالی کافی برای خرید این بیمه نامه برخوردار نیستند، در اقساط مختلف دریافت خواهد شد.امید است با چنین تمهیداتی شرایط مطلوب استفاده از این فرصت طلایی برای همگان فراهم گردد.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث از بیمه دات کام

کارگزاری رسمی بیمه دات کام جزو محدود کارگزاری های رسمی آنلاین صنعت بیمه به شمار می‌آید. این سامانه آنلاین بیمه با بیش از چندین هزار مشتری فعال توانسته است خدمات گسترده ای را در موضوعات مختلف خرید، مقایسه و استعلام اینترنتی بیمه ارائه دهد. محاسبه جریمه روزانه دیرکرد بیمه شخص ثالث نیازمند دقت و جامعیت اطلاعات است،در این حوزه نیز ، بیمه دات کام امکان استعلام جرایم بیمه شخص ثالث، اجرایی کردن طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث و تمدید بیمه ­نامه را در سایت خود فراهم آورده است. کاربران می‌توانند به راحتی و با چند کلیک کوتاه استعلام بیمه‌نامه ثالث خود را گرفته و نسبت به تمدید و …. اقدام نمایند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
23 مهر 1400 / بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث (پاییز 1400)+ راهکار بخشودگی جریمه دیرکرد

وقتی صحبت از خرید یا تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث می‌شود، عوامل زیادی را باید درنظر گرفت. بیمه شخص ثالث از نظر قانونی اجباری است و فقط خسارات شخص ثالث را

14 مهر 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

استعلام بیمه خودرو آنلاین در کسری از زمان: خیال راحت شما از اصالت بیمه ماشین

دو راه آسان استعلام بیمه خودرو (آنلاین) : بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه را با پلاک، سامانه سنهاب و درگاه ملی خدمات دولت هوشمند، اینجا بخوانید

10 مهر 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

بیمه حوادث راننده؛ همه چیز در مورد پوشش‌ها و شرایط این بیمه خودرو

اطلاعات جامع و کامل بهترین بیمه حوادث راننده خودرو + پوشش‌ها، شرایط و مدارک مورد نیاز بیمه راننده مقصر را در این مقاله بخوانید.

01 مهر 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

تعویض پلاک خودرو + چک لیست مدارک و مراحل تعویض پلاک(به روزرسانی پاییز1400)

راهنمای کامل تعویض پلاک ماشین، مدارک، شرایط، مراکز و سامانه تعویض پلاک اینترنتی خودرو را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید.

27 شهریور 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

کارت خودرو: مدارک،شرایط و روش‌های استعلام کارت ماشین در یک جا(پاییز1400)

راهنمای کامل کارت خودرو، مدارک موردنیاز، شرایط و شیوه‌های استعلام و پیگیری کارت ماشین صادره یا مفقودی در 1400 را در این مقاله بخوانید.

23 شهریور 1400 / بیمه شخص ثالث

خلافی خودرو با پیامک را چگونه بگیریم؟ (آپدیت مهر 1400)

برای همگی ما پیش آمده که روزانه یک سری از پیام‌های تبلیغاتی سرازیر تلفن‌های همراهمان شوند و اعصابمان را بهم بریزند. برخی از این دسته پیامک‌ها در کنار جذاب نبودن

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
ابراهیم
22 مرداد 1400

سلام
میشه در مورد اقساط پرداخت بیمه نامه موتور بیشتر توضیح بدید؟

  نویسنده بیمه
  26 مرداد 1400

  با سلام در سایت بیمه دات کام بیمه موتورسیکلت به صورت نقدی فروخته می‌شود ولی شرایط خرید بیمه شخص ثالث موتور قسطی همانند بیمه ثالث قسطی است. برای کسب اطلاعات بیشتر به نمایندگی بیمه مراجعه نمایید.

اسفندیاری
22 مرداد 1400

من اوضاع مالی خوبی ندارم و تا چند وقت دیگه موتورم میفروشم. شرایط برای من چطور؟ لطفا راهنمایی کنید.

  نویسنده بیمه
  22 مرداد 1400

  سلام وقت بخیر بخشودگی بیمه شخص ثالث در سال 1400 فقط در بازه زمانی 15 مرداد تا 31 شهریور اعمال میشه اگر موتورتون رو تو این بازه بفروشید و بیمه شخص ثالث برای موتور جدید بخرید جرایم بخشوده خواهد شد

سهیلا زارعی
22 مرداد 1400

سلام
برای بخشودگی جرایم بایدکجامراجعه کنیم؟!
ایا تفاوتی داره شرکت بیمه مون چی باشه؟!

  نویسنده بیمه
  22 مرداد 1400

  سلام وقت بخیر بخشودگی جرایم دیرکرد در این طرح هنگام تمدید بیمه شخص ثالث شما در بازه زمانی 15 مرداد تا 31 شهریور 1400 اعمال میشه و تفاوتی هم در شرکت بیمه ها وجود نداره این بخشنامه مصوب بیمه مرکزی هستش

علی طهماسبی
22 مرداد 1400

سلام
من ماشینم رو چند روز پیش بیمه کردم
ایا میشه جریمه م‌رو پس بگیرم؟

  نویسنده بیمه
  26 مرداد 1400

  سلام وقت بخیر طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث تابستان 1400 فقط به موتور و وسایل نقلیه کشاورزی تعلق دارد و متاسفانه خودروها مشمول این طرح معافیت جریمه دیرکرد بیمه ثالث واقع نشدند

پژمان
23 مرداد 1400

سلام
من موتورم کلآ بیمه نبوده رفتم برای بیمه گفتن باید جریمه دیرکرد رو بدی
باید چیکار کنم؟

  نویسنده بیمه
  26 مرداد 1400

  سلام وقت بخیر شما می توانید به بیمه ایران و بیمه کوثر مراجعه نمایید. این دو شرکت در حال حاضر بخشنامه بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث موتورسیکلت را بخشیده اند

بهروز داودی
24 مرداد 1400

سلام / با احترام متن زیر در سایت شما به صراحت به نقل از بیمه مرکزی ذکر شده بخشودگی جرائم کلیه خودروهای ، شخصی ، موتور سیکلت و ماشین آلات کشاورزی / اما متاسفانه به آن عمل نمیکنید و خودروهای شخصی در موقع خرید و تمدید بیمه نامه از شما باید هزینه جریمه را نیز پرداخت کنند / چرا ؟؟؟

  نویسنده بیمه
  24 مرداد 1400

  سلام وقت بخیر ما کامنت شما رو عینا تو سایت منعکس کردیم ولی اگر دقت بفرمایید ما تو محتوا متن بخشنامه رو اوردیم که این بخشودگی جرایم دیرکرد رو برای موتورسیکلت ها و وسایل نقلیه کشاورزی اعلام کرده و مشمول خودروها نمیشود به خاطر همین جرایم دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث خودروها هنوز بخشوده نمی شود و هنوز بیمه مرکزی در این زمینه در سال 1400 چیزی به ما ابلاغ نکرده است

بهروز داودی
24 مرداد 1400

 به نقل از روابط عمومی بیمه مرکزی، طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث موتورسیکلت‌ها و  وسایل نقلیه کشاورزی  از پانزدهم مرداد الی سی ام شهریور 1400 اجرا می‌شود. این بخشودگی در خصوص جریمه بند “ب” ماده ۲۴ قانون بیمه اجباری شخص ثالث صورت می گیرد و دارندگان  موتورسیکلت ها و ماشین آلات کشاورزی در صورت خرید بیمه نامه یکساله از پرداخت جریمه، معاف خواهند شد.

کلیه دارندگان موتورسیکلت‌ها و وسایل نقلیه کشاورزی ، می‌توانند از تاریخ 15 مرداد 1400 با مراجعه به شرکت های بیمه یا به صورت آنلاین از بخشش جریمه بیمه برخوردار شوند.

  نویسنده بیمه
  24 مرداد 1400

  با تشکر از دقت شما به محتوا ولی اگر دقت کنید ما در متن بخشنامه هم ذکر کردیم که موتورسیکلت ها و وسایل نقلیه کشاورزی . این تخفیفات شامل خودروهای شخصی نمیشود

AAR
24 مرداد 1400

سلام
من موتورم را ۲۱ مرداد ببمه کردم تخفیف دیر کرد بیمه منظور نشده وجریمه را در یافت کردند با توجه به اینکه بخشودگی از ۱۵ مرداد شامل موتور سیکلت ها می شود باید به کجا شکایت کنم

  نویسنده بیمه
  26 مرداد 1400

  به شرکت بیمه صادر کننده بیمه‌نامه مراجعه کنین.مبلغ جریمه را به شما باز پرداخت خواهند کرد. نیاز به شکایت نیست

علی مجد
25 مرداد 1400

با عرض سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم آیا این بخشش به ماشین من هم تعلق میگیره که از پارسال تا حالا در تعمیرگاه هست و هنوز هم اونجاست و بیمه اش تمام شده و روآ جزو کدام گروه از ماشین ها حساب میشود پیکان یا پژو؟

  نویسنده بیمه
  25 مرداد 1400

  سلام وقت بخیر ضمن تشکر از توجه شما، باید بگیم که این بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث طبق بخشنامه بیمه مرکزی و اطلاعاتی که تو مقاله ارائه کردیم، مربوط به موتورسیکلت ها و وسایل نقلیه کشاورزی هست و چون روآی شما جزو خودروها تلقی میشه، متاسفانه مشمول این بخشودگی جریمه بیمه شخص ثالث 1400 واقع نمی شود.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید