19 آذر 1401

بیمه تکمیلی معلم: خدمتی به همه افراد جامعه، چه معلم چه غیر معلم

بیمه تکمیلی، یکی از خدمات شرکت‌های بیمه بازرگانی برای جبران هزینه‌های درمانی است. شرکت‌ها در این رشته، طرح‌ها و پوشش‌های متنوعی ارائه می‌دهند. این بیمه‌‌ها به صورت انفرادی، خانواده و گروهی عرضه می‌شوند. بیمه تکمیلی معلم، محصولی از شرکت بیمه معلم است که به صورت گروهی به فروش می‌رسد. این بیمه بر خلاف اسمش فقط مختص فرهنگیان نیست. اگر مایلید در این باره بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

بیمه تکمیلی چیست؟

بیمه‌های تکمیلی بیشتر به عنوان بیمه‌های سازمانی شناخته می‌شوند. شرکت‌ها، سازمان‌ها و… برای رفاه حال کارکنان خود این بیمه را به صورت گروهی از شرکت‌های بیمه خریداری می‌کنند. اصلی‌ترین دلیل خرید این بیمه‌نامه، پوشش‌های حداقلی است که توسط بیمه‌های پایه ارائه می‌شود. بیمه‌های پایه را با نام‌های بیمه تامین اجتماعی، سلامت، نیروهای مسلح و… می‌شناسیم. این بیمه پوشش‌های محدودی در زمینه هزینه‌های بیمارستانی، جراحی، دندان‌پزشکی، زایمان و… دارد. هزینه‌های درمانی در صورت داشتن این بیمه، به 3 قسمت تقسیم می‌شود. بخشی از آن را بیمه پایه، بخش دیگر را بیمه تکمیلی و در نهایت بخشی هم صاحب دفترچه می‌پردازد. سهم صاحب دفترچه تحت عنوان فرانشیز در قرارداد بیمه تکمیلی مشخص شده است.

برای کسب اطلاعات جامع و در مورد این بیمه، مقاله بیمه تکمیلی چیست را مطالعه کنید!

بیمه تکمیلی معلم

شرکت بیمه معلم، یکی از خوش سابقه‌ترین شرکت‌های بیمه با رتبه توانگری سطح 1 در کشور است. این شرکت در رشته‌های مختلف بیمه‌ای، خدمات ارائه می‌دهد. بیمه تکمیلی  یکی از محصولات شرکت بیمه معلم  است که به صورت گروهی عرضه می‌شود. برای خرید این بیمه‌نامه سازمان یا شرکت شما باید بالای 50 کارمند داشته باشد.

نکته اصلی اینکه بیمه تکمیلی معلم را نباید با بیمه تکمیلی فرهنگیان اشتباه گرفت. این مورد را در بالا هم اشاره کرده‌ایم. فرهنگیان دارای بیمه تکمیلی دیگری به نام بیمه تکمیلی فرهنگیان هستند که تاکنون فرازونشیب‌های زیادی در صورت فعال بودن یا نبودن سپری کرده است.  البته شرکت معلم دارای انواع دیگر بیمه مانند بیمه آتش سوزی معلم یا آسانسور است.

بیمه تکمیلی معلم

بیمه تکمیلی معلم و مزایای آن

پوشش‌ها و مزایای بیمه تکمیلی معلم

پوشش‌ها و خدمات قابل ارائه در بیمه تکمیلی معلم به شرح زیر است:

 • پرداخت هزینه‌ها مربوط به خدمات پاراکلینیکی: سونوگرافی، ماموگرافی، انواع اسکن، اندوسکوپی، ام‌آرآی، اکوکاردیوگرافی و دانسیتومتری.
 • جبران هزینه‌های عمل جراحی: مغز، اعصاب مرکزی و نخاع ( به استثنای دیسک ستون فقرات)، گامانایف، قلب، پیوند ریه، پیوند کبد، عمل جراحی مربوط به سرطان، پیوند کلیه و مغز استخوان
 • جبران هزینه‌های بیمارستانی: بستری، جراحی پوشش شیمی درمانی و رادیوتراپی، آنژیوگرافی قلب و انواع سنگ‌شکن در بیمارستان و مراکز جراحی محدود و Day Care
 • ارائه خدمات آزمایشگاهی: پاتولوژی، ژنتیک، انواع رادیوگرافی، نوار قلب، فیزیوتراپی. نکته: این خدمات برای چک‌آپ پزشکی ارائه نمی‌شود.
 • جبران هزینه‌های مربوط به: تست ورزش، تست آلرژی، تست تنفسی، نوار عضله، نوار عصب، نوار مغز، نوار مثانه، شنوایی سنجی، بینایی سنجی، هولتر مانیتورینگ قلب، آنژیوگرافی چشم.
 • پرداخت هزینه عمل‌های مجاز سرپایی: شکستگی‌ها، گچ‌گیری، ختنه، بخیه، کرایوتراپی، اکسیزیون لیپوم، بیوپسی، تخلیه کیست و لیزر درمانی
 • پوشش دندانپزشکی
 • پرداخت هزینه‌های زایمان
 • جبران هزینه نازایی و ناباروری (مقاله پوشش IVF را مطالعه کنید.)
 • خدمات اورژانس در موارد غیر بستری، پرداخت هزینه ویزیت دارو – بر اساس فهرست داروهای مجاز کشور، اگر مازاد بر سهم بیمه‌گر اول باشد.-
 • جبران هزینه عینک و لنز تماسی طبی
 • جبران هزینه رفع عیوب انکساری چشم

سقف تعهدات بیمه تکمیلی معلم

همان‌طور که اشاره شد بیمه تکمیلی معلم به صورت گروهی ارائه می‌شود. سقف تعهدات این بیمه نیز منوط به توافق بیمه‌گر و بیمه‌گزار در قرارداد بیمه تکمیلی است. بیمه‌گزار در این شرکت می‌تواند قراردادهای بدون سقف نیز تنظیم کند. این قاعده برای پوشش‌های ضروری مثل هزینه‌های دندان‌پزشکی، زایمان و خرید عینک نیز صدق می‌کند.

دوره انتظار بیمه تکمیلی معلم

بیمه‌های تکمیلی یک بازه زمانی به عنوان دوره انتظار دارند. دوره انتظار بیمه تکمیلی گروهی معمولا بر اساس تعداد نفرات و پوشش‌های مورد نظر تعیین می‌شود.

شرایط دوره انتظار بیمه درمان معلم

بیمه تکمیلی معلم شرایط زیر را برای دوره انتظار خود تعریف کرده است:

 • دوره انتظار پوشش جراحی 3 ماه و برای پوشش زایمان 9 ماه
 • دوره انتطار زایمان در گروه‌های بالای 1000 نفر: صفر ماه
 • مدت دوره انتظار زایمان برای گروه‌های زیر 250 نفر: 9 ماه
 • دوره انتظار برای گروه‌های بین 250 تا 1000 نفر: 6 ماه

فرانشیز بیمه تکمیلی معلم

فرانشیز بیمه تکمیلی معلم بین 10 تا 30 درصد و بر اساس توافق بین بیمه‌گزار و بیمه‌گر تعیین می‌شود. در بیمه‌های گروهی معمولا اگر حق بیمه بیشتری پرداخت شود؛ فرانشیز کمتری به بیمه‌نامه تعلق می‌گیرد.

استثنائات بیمه تکمیلی معلم

موارد زیر در بیمه تکمیلی معلم به عنوان استثنائات شناخته می‌شود. در صورت بروز این موارد بیمه‌گر تعهدی در قبال بیمه‌شده ندارد. البته بسته به توافق بیمه‌گزار و بیمه‌گر می‌توان این موارد را به قرارداد بیمه اضافه کرد. استثنائات بیمه تکمیلی معلم شامل موارد زیر است:

 • هزینه ناشی از عمل‌های زیبایی: اگر جراحت در اثر حادثه و طی مدت اعتبار بیمه‌نامه، اتفاق افتاده باشد تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.
 • هزینه‌های جبران نواقص ژنتیکی/ وراثتی: اگر پزشک معتمد شرکت بیمه، جنبه درمانی آن را تایید کند تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.
 • سقط جنین: اگر سقط به صورت قانونی یا به دستور پزشک معالج انجام شود تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.
 • هزینه‌های مربوط به ترک اعتیاد
 • خودکشی و اعمال مجرمانه بیمه‌شده
 • حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله و آتشفشان
 • جنگ، شورش، اغتشاش، بلوا، اعتصاب، قیام، آشوب، کودتا و اقدامات احتیاطی مقامات نظامی، انتظامی و عملیات خرابکارانه بنا به تایید مقامات ذی‌صلاح.
 • فعل و انفعالات هسته‌ای
 • هزینه اتاق خصوصی: مگر در موارد ضروری و با تایید پزشک معالج و پزشک معتمد شرکت بیمه
 • هزینه همراه بیماران بین 7 تا 70 سال: پرداخت این هزینه منوط به تایید پزشک معالج و پزشک معتمد بیمه‌گر است.
 • جنون
 • عمل‌های مربوط به جراحی لثه.
 • لوازم بهداشتی و آرایشی که جنبه دارویی ندارد: اگر پزشک معتمد شرکت بیمه تایید کند، هزینه‌ی آن تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.
 • عمل جراحی فک: اگر جراحت در اثر تومور یا وقوع حادثه باشد، جراحی لثه و فک تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.
 • هزینه‌های مربوط به معلولیت ذهنی و از کار افتادگی کلی.
 • عمل‌های مربوط به رفع عیوب انکساری چشم: اگر به تشخیص پزشک معتمد بیمه‌گر درجه نزدیک بینی، دوربینی، آستیگمات یا جمع قدر مطلق نقص بینایی هر چشم، کمتر از 3 دیوپتر باشد.
بیمه تکمیلی معلم

نحوه دریافت خسارات از بیمه تکمیلی معلم

جبران هزینه‌های بستری در مراکز طرف قرارداد شرکت بیمه معلم

در صورتی که بیمه‌شده به بستری شدن در بیمارستان نیاز پیدا کند، به دو طریق می‌تواند اقدام کند:

راه اول: یافتن مراکز طرف قرارداد از طریق سایت، مراجعه به بیمارستان مورد نظر با نامه پزشک، ارائه کارت ملی برای دریافت معرفی‌نامه و استفاده از سقف تعهدات بیمه‌نامه

راه دوم: مراجعه به شعب بیمه معلم و ارائه مدارکی چون، کارت درمان تکمیلی، دفترچه بیمه‌گر پایه بیمار، اصل دستور پزشک مبنی بر لزوم بستری در بیمارستان، دریافت معرفی‌نامه.

نکته: معرفی‌نامه تا یک هفته بعد از صدور اعتبار دارد.

جبران هزینه‌های بستری در مراکز غیر طرف قرارداد

اگر بنا به شرایط خاصی در مراکز غیر طرف قرارداد، بستری شوید؛ خودتان باید هزینه‌های را بپردازید. بعد از ترخیص و تسویه حساب نیز برای محاسبه هزینه‌های بیمارستانی به شرکت بیمه مراجعه کنید.

مدارک لازم برای جبران هزینه‌های بیمارستانی

برای دریافت هزینه‌های بستری، ارائه مدارک زیر به شرکت بیمه لازم است:

 • اصل مدارک و صورت‌حساب بیمارستانی
 • نظریه پزشک/ پزشکان معالج در خصوص علت بیماری و شرح معالجات
 • دفترچه بیمه و مدارک شناسایی

برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت بیمه معلم مراجعه کنید.

نکته: خسارت پرداختی پس از انطباق با بیمه‌نامه و سقف تعهدات بیمه‌گر، معادل با مراکز هم‌درجه طرف قرارداد پرداخت می‌شود.

هزینه‌های درمان از طریق بیمه‌های پایه و تکمیلی جبران می‌شود. بیمه تکمیلی معلم یکی از بیمه‌های مکمل درمانی است که به صورت گروهی به سازمان‌ها و شرکت‌ها ارائه می‌گردد. برای خرید بیمه تکمیلی می‌توانید از طریق سایت بیمه دات کام و منو محصولات اقدام کنید. در این مقاله سعی کردیم همه‌ی پوشش‌ها، مزایا، استثنائات و نکات آن را برایتان بیان کنیم. اگر همچنان در این باره پرسشی دارید؛ برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اسرع وقت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
17 اسفند 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

فرانشیز بیمه تکمیلی؛ هزینه‌ای که باید خودتان بپردازید

برای آشنایی با فرانشیز بیمه تکمیلی و اینکه چرا وجود دارد و چند درصد است، روی لینک کلیک کنید.

15 اسفند 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

پوشش ویزیت و دارو‌ در بیمه تکمیلی چقدر است؟+راهنمای دریافت هزینه درمان

داروهای تحت پوشش بیمه تکمیلی کدام هستند؟ چگونه هزینه‌های دارویی خود را از بیمه می‌توانید دریافت کنید؟ مدارک لازم جهت دریافت هزینه‌های ویزیت و دارو را در این مقاله بخوانید.

10 اسفند 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی پارسیان؛ بیمه‌ای جوان اما محبوب و پرفروش

حتی اگر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیستید؛ می‌توانید، بیمه تکمیلی داشته باشید تا هزینه‌های درمانی خود را جبران نمایید!

10 اسفند 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

شرایط استفاده از بیمه تکمیلی که باید در 1402بدانید

برای استفاده از بیمه تکمیلی، باید شرایطی را داشته باشید تا بتوانید تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار بگیرید. برای آگاهی از این شرایط این مقاله را بخوانید!

21 بهمن 1401 / بیمه درمان و تکمیلی / بیمه عمر

بیمه عمر یا بیمه تکمیلی؟ انتخاب درست کدام است؟

بیمه عمر و درمان تفاوت‌هایی با هم دارند که برای انتخاب بین بیمه عمر یا بیمه تکمیلی، باید این تفاوت‌ها را بدانید. با شیوع ویروس کرونا یکی از مهم‌ترین نعمت‌هایی که بیش از

20 بهمن 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی حکمت: مزایا، معایب و پوشش‌های این بیمه درمان در یک جا

بیمه تکمیلی حکمت هزینه چه بیماری‌هایی را پرداخت می‌کند؟ در چه شرایطی جراحی زیبایی تحت پوشش بیمه حکمت قرار می‌گیرد؟

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
قلی زاده
08 دی 1400

سلام من مادرم بیمه تکمیلی معلم دارند، میخواستیم بیمارستان بستریشون کنیم، میخواستم بدونم که آیا تعداد بیمارستان های طرف قرارداد افزایش داشته است یا خیر؟

  نویسنده بیمه
  09 دی 1400

  سلام دوست عزیز، شرکت های تکمیلی همیشه در تلاش هستند تا بیمارستان و مراکز درمانی طرف قرارداد خود را افزایش دهند، اما برای جواب قطعی خودتان بهتر است که با خود شرکت بیمه معلم تماس بگیرید.

زراعتی
08 دی 1400

من همسرم معلم است؛ آیا خودم میتونمم از این بیمه استفاده کنم؟

  نویسنده بیمه
  09 دی 1400

  سلام دوست عزیز، استفاده از بیمه معلم ارتباطی به اینکه شما معلم یا کارمند آموزش و پرورش باشید، ندارد. همه افراد غیر هم می توانند آن را خریداری کنند.

پیراسته
24 دی 1400

سلام این بیمه برای دانش آموزان هم قابل استفاده است؟

  کارشناس بیمه
  24 دی 1400

  سلام دوست عزیز، برای دانش آموزان می توانید از بیمه دانش آموزی استفاده کنید. این بیمه اجباری و همه مدرسه ها باید داشته باشند. راهنمای بیمه دانش آموزی را در اینجا بخوانید.

ایرج
27 دی 1400

سلام و درود بر شما، به غیر از سایت برای استعلام خسارت بیمه معلم به کجا باید مراجعه کنم؟

  کارشناس بیمه
  27 دی 1400

  سلام دوست عزیز، دوست عزیز شما می توانید برای استعلام خسارت بیمه تعاون و همچنین مراکز طرف قرارداد بیمه تعاون به سایت شرکت مراجعه کنید.

خرم
27 دی 1400

سلام پرداخت هزینه های درمانی بیمه معلم به چه صورت است؟

  کارشناس بیمه
  27 دی 1400

  سلام دوست عزیز، تنها راه مراجعه به سایت است که اطلاعات دقیق و به روزی دارند.

حامی
27 دی 1400

سلام پرداخت هزینه های درمانی بیمه معلم به چه صورت است؟

  کارشناس بیمه
  27 دی 1400

  سلام دوست عزیز برای دریافت اطلاعات در خصوص پرداخت خسارت درمان بیمه معلم با خود شرکت باید تماس بگیرید.

سپاس
27 دی 1400

سلام شما آدرس بیمه معلم مرکزی را دارید؟

  کارشناس بیمه
  27 دی 1400

  سلام دوست عزیز، آدرسشان در سایت بیمه معلم است. در آنجا همچنین می توانید به آدرس شعب و نمایندگی ها هم دسترسی داشته باشید.

سارا
28 بهمن 1400

سلام بنده از طرف شرکت بیمه معلم شدم و پدر و مادرم هم بیمه کردم ولی الان دیگه قراردادی با این شرکت ندارم ولی میگن چون یبار از بیمه استفاده کردین باید حق بیمه یکسال یجا پرداخت کنین و نمیشه لغو کرد .میخواستم ببینم راهی نداره؟

  کارشناس بیمه
  28 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، دقیق تر توضیح بدید ممنون میشم. وقتی بیمه تکمیلی یکساله خریداری و استفاده کردید، تا آخر قرارداد دیگر هست. قرارداد شما تمام شده؟

آتوسا
22 اسفند 1400

با سلام من از طرف دخترم بیمه تکمیلی sos معلم هستم
امروز برای آزمایش رفتم و با اینکه اسمم در لیست بیمه بود ولی بیمه بصورت آنلاین نتونست پرداخت کنه و مجبور شدم کل مبلغ رو پرداخت کنم تا بعدا از بیمه بگیرم میشه بپرسم دلیلش چی بود؟
در اینصورت اگر بخواهم بیمارستان بستری بشم هم باید کل هزینه بیمارستان رو بدم تا بعدا از بیمه تکمیلی بگیرم میشه بپرسم مشکل از کجاست؟

  کارشناس بیمه
  22 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، این را باید از خود بیمارستان و مراکز درمانی بپرسید که چرا چنین اتفاقی افتاده است. البته شاید آن مرکز درمانی قابلیت معرفی نامه آنلاین را نداشته است.

ناصری
28 خرداد 1401

سلام ،آیا برای بستری شدن در بیمارستان جهت جراحی بیمه معلم،پرداخت
آنلاین انجام میدهد یا باید اول هزینه های بیمارستان را خودمان پرداخت کنیم
وبعد از آن برای بازپرداخت پول از بیمه اقدام کنیم

  کارشناس بیمه
  29 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، اگر بیمارستان معرفی نامه آنلاین دارد، نیازی نیست.

مریم محمدی
05 مهر 1401

سلام ببخشید میخواستم بدونم بیمه معلم و تامین اجتماعی باهم تداخل دارند؟
یعنی اگر تحت تکفل پدرمون بیمه تامین اجتماعی باشیم و بیمه معلم بشیم از پوشش بیمه تامین اجتماعی خارج میشیم؟

  کارشناس بیمه
  06 مهر 1401

  سلام بله متفاوت هستند. بیمه تامین اجتماعی پایه است و بیمه معلم تکمیلی است. ارتباطی با هم ندارند.

غلام علومی
16 مهر 1401

من بیمه تکمیلی معلم میخام ساکن راسلتم، اونجا نمایندگی نزدیک هست؟

  کارشناس بیمه
  17 مهر 1401

  سلام در سایت بیمه معلم مشاهده کنید.

حسن زاده
08 آبان 1401

سلام همسرم یکسال پیش از طرف شرکتی که کار میکنن بیمه معلم بودن بعد بیمه رو تغیر دادن به بیمه دی الان دوباره بعد یکسال به بیمه معلم تغییر دادن میخواستم بدونم آیا الان برای زایمان دوباره باید دوره انتظار رو سپری کنیم؟

  کارشناس بیمه
  09 آبان 1401

  سلام اصولا بله اما بهتر است که شرکت از خود شرکت بیمه معلم بپرسد.

سمیه
20 آبان 1401

خدمات بیمه معلم بسیار گسترده و عالی هست . من خودم در شرکت مخابرات کار میکنم و بسیار راضی هستم . نواقص در تمام شرکت های بیمه هست ولی بیمه معلم همیشه در جهت رفع مشکلات بوده . خدا قوت

علی
13 بهمن 1401

سلام – آیا درمان واریس پا مشمول بیمه تکمیلی می باشد؟

  کارشناس بیمه
  13 بهمن 1401

  سلام. بله و برای اطلاعات بیشتر از بیمه تکمیلی خود سوال بفرمایید.

Ali
08 اسفند 1401

سلام از کجا باید تاییدیه بیمه تکمیلی معلم را بگیریم

  کارشناس بیمه
  09 اسفند 1401

  سلام. از کارگزاری‌های بیمه فرهنگیان.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید