۱۴ فروردین ۱۴۰۳

بهترین زمان تمدید بیمه شخص ثالث یا بدنه چه زمانی است؟

معمولاً انتخاب بهترین زمان تمدید بیمه شخص ثالث یا بدنه، یک دغدغه برای افراد است. زمان تمدید بیمه شخص ثالث از این نظر حائز اهمیت است که یک بیمه‌نامه اجباری است. زمانی که مرجع قانون‌گذار استفاده از یک خدمت را اجباری می‌کند، یعنی افراد در صورت پایبند نبودن به آن جریمه می‌شوند. البته، عدم تمدید به موقع بیمه ثالث و بدنه خارج از مباحث قانونی، می‌تواند آسیب‌های بزرگ‌تر و جبران ناپذیری را به افراد وارد کند. برای اطلاع از بهترین زمان تمدید بیمه ماشین و عواقب تمدید به موقع، تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

تاریخ شروع و اتمام بیمه‌نامه چگونه محاسبه می‌شود؟

تاریخ شروع بیمه‌نامه از لحظه‌ای محاسبه می‌شود که اصطلاحاً بیمه‌نامه «صادر» شده است. اگر برای اولین بار باشد که بیمه شخص ثالث یا بدنه خریداری می‌کنید، بیمه‌نامه برای ساعت ۲۴ (۰۰:۰۰) صادر می‌شود؛ در واقع زمان فعال شدن بیمه‌نامه، شروع بامداد روز بعد است. اما اگر یک بار بیمه‌نامه تهیه کرده و قصد تمدید آن را داشته باشید، بیمه‌نامه از لحظه اتمام قرارداد قبلی صادر می‌شود؛ اما تاریخ اتمام بیمه‌نامه چه زمانی است؟

خرید بیمه شخص ثالث

زمانی که شما بیمه شخص ثالث یا بیمه بدنه خریداری می‌کنید، باید مدت اعتبار آن را مشخص کنید. در گذشته تمام بیمه‌ها به صورت یکساله صادر می‌شد؛ اما طبق قوانین جدید، به دلیل شرایط اقتصادی و دلایلی مثل فروش ماشین، بیمه‌نامه‌ها به صورت کوتاه مدت هم صادر می‌شوند. البته این مختص بیمه ثالث است و در حال حاضر بیمه بدنه طرح کوتاه مدت ندارد.

تاریخ اتمام بیمه‌نامه با توجه به تاریخ صدور و تعداد روزهای اعتبار بیمه‌نامه تعیین می‌شود. مثلاً اگر ۲۶ مرداد ۱۴۰۲ زمان تمدید بیمه بدنه شما باشد و اعتبار یکساله را انتخاب کرده باشید، ۲۵ مرداد ۱۴۰۳ تاریخ اتمام آن است. در بیمه‌نامه‌های کوتاه مدت هم به همین شکل است. مثلاً اگر در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۴۰۲ بیمه سه ماهه تهیه کنید، تاریخ اتمام بیمه شخص ثالث ۲۵ آبان ۱۴۰۲ است. تاریخ اعتبار بیمه‌نامه بر روی آن درج می‌شود؛ چه نسخه چاپی باشد، چه نسخه الکترونیکی. در عکس‌های زیر، دو مدل از نحوه درج تاریخ شروع و اتمام بیمه‌نامه را مشاهده می‌کنید. در صورت خرید بیمه شخص ثالث از بیمه دات کام، بیمه‌نامه شما در یکی از قالب‌های زیر است.

نحوه استعلام سررسید بیمه شخص ثالث

نحوه نمایش سررسید بیمه شخص ثالث در بیمه‌نامه

 

مدت اعتبار بیمه بدنه روی بیمه نامه

نمونه بیمه نامه بدنه و نحوه نمایش مدت اعتبار

بهترین زمان تمدید بیمه شخص ثالث چه زمانی است؟

از آنجا که داشتن بیمه شخص ثالث در قانون کشور ما اجباری است، تمدید به موقع آن به نسبت بیمه بدنه اهمیت خیلی بیشتری دارد. تمدید در زمان تاریخ اتمام بیمه شخص ثالث بدترین حالت ممکن است؛ چون هر روزی که بیمه‌نامه خریداری شود، صدور آن برای روز بعد انجام می‌شود؛ تازه اگر مشکلی در روند صدور ایجاد نشود. بهترین زمان تمدید بیمه شخص ثالث معمولاً یک هفته پیش از پایان اعتبار بیمه‌نامه فعلی است. در این حالت اگر هنگام صدور مشکلی ایجاد شود، تا زمان اتمام بیمه‌نامه می‌توان آن را حل کرد.

بهترین زمان برای تمدید بیمه شخص ثالث خودرو

بهترین زمان تمدید بیمه شخص ثالث خودرو

تمدید بیمه شخص ثالث قبل از اتمام یکی از انتخاباتی است که نباید به آن شک کرد. چرا که تاخیر در تمدید بیمه‌نامه می‌تواند مشکلاتی به شرح زیر را برای بیمه‌گزار ایجاد نماید.

 • تمدید با شرکت قبلی با وجود تعویض پلاک در طول مدت بیمه‌نامه
 • ثبت پیش‌نویس توسط کارگزاری یا نمایندگی دیگر
 • انتقال تخفیف از ماشین خود یا اقوام درجه یک
 • نیاز به الحاقیه برای اصلاح اطلاعات اشتباه بیمه‌نامه قبلی
 • نیاز به تکمیل مدارک از سوی بیمه‌گزار

عواقب دیرکرد بیمه شخص ثالث؛ از توقف خودرو تا جریمه

اگر بهترین وقت تمدید بیمه ثالث را از دست بدهید و بیمه‌نامه جدید بعد اتمام اعتبار قرارداد قبلی صادر شود، عواقب خوبی در انتظار شما نیست. با توجه به اجبار تهیه بیمه ثالث از سوی بیمه مرکزی و پلیس راهور، در صورت عدم تمدید به موقع این بیمه‌نامه، عواقب زیر در انتظار شما است:

 • ثبت جریمه دیرکرد: به ازای هر روز تأخیر در تمدید بیمه شخص ثالث، به میزان خاصی جریمه می‌شوید که هنگام خرید بیمه‌نامه باید آن را پرداخت کنید. برای محاسبه جریمه دیرکرد روزانه کافی است مبلغ پایه حق بیمه وسیله نقلیه مربوطه را تقسیم بر ۳۶۵ (تعداد روزهای سال) کرد. این عدد برای سواری‌های شخصی ۴ سیلندر در سال ۱۴۰۳ برابر ۱۱.۳۱۲ تومان به ازای هر روز است.
 • توقیف و جریمه خودرو توسط پلیس: در صورتی که شما بیمه شخص ثالث نداشته باشید و به هر دلیلی از طرف پلیس راهنمایی و رانندگی دستور «ایست» بگیرید، به دلیل عدم تکمیل مدارک (نداشتن بیمه ثالث) خودروی شما علاوه بر جریمه ۵۰ هزار تومانی (در سال ۱۴۰۲)، به پارکینگ منقل می‌شود. در این شرایط برای ترخیص خودرو باید بیمه شخص ثالث خریداری کرده و تمام جرائم دیرکرد را تسویه کنید.
 • مشکلات فروش: امکان خرید و فروش خودروی فاقد بیمه شخص ثالث وجود ندارد.
 • عدم حمایت شرکت بیمه از راننده مقصر حادثه: اگر بعد تاریخ اتمام بیمه شخص ثالث تصادفی رخ دهد، شرکت بیمه قبلی هیچ تعهدی در قبال شما ندارد؛ چون بیمه‌نامه‌ای ندارید. این حوادث اگر منجر به فوت شود، مشکلات بسیار زیادی برای شما به وجود می‌آید. شاید این موضوع از سایر عواقب دیرکرد بیمه شخص ثالث بدتر باشد!

برای جلوگیری از بروز مشکلات ذکر شده، زمان تمدید بیمه شخص ثالث را به هیچ عنوان فراموش نکنید.

اهمیت تمدید بیمه بدنه خودرو

هیچ اجباری در خرید بیمه بدنه از سوی ارگان‌های دولتی وجود ندارد. در نتیجه هیچ جریمه‌ای در خصوص تأخیر در تمدید بیمه بدنه وجود ندارد؛ اما به این معنا نیست که هیچ عواقب بدی ندارد. بیمه بدنه حوادث زیادی مثل سرقت ماشین، جبران خسارات وارده بر اثر تصادف یا حادثه، دزدی لوازم، آتش‌سوزی، سیل و… دارد. در صورت پایان اعتبار بیمه بدنه و بروز یکی از حوادث ذکر شده، شرکت بیمه‌گر قبلی هیچ تعهدی در قبال آن ندارد. به علاوه، در صورت عدم تمدید بیمه بدنه برای مدت طولانی (بسته به شرکت مربوطه، بین ۶ ماه تا ۲ سال)، تخفیفات بیمه بدنه نیز از بین می‌رود.

سریع ترین روش تمدید بیمه نامه

بهترین روش و زمان تمدید بیمه شخص ثالث و بدنه

بیمه دات کام، سریع ترین روش تمدید بیمه نامه ثالث و بدنه

حال که در خصوص زمان تمدید بیمه شخص ثالث صحبت کردیم، نوبت به آموزش سریع‌ترین روش برای تمدید بیمه‌نامه است. اگر زمان تمدید بیمه خودرو بخواهید به صورت حضوری اقدام به خرید کنید، باید مدت زمان زیادی را برای رفتن به مراکز مربوطه و خرید بیمه‌نامه صرف کنید. اما راه بهتری برای شما سراغ داریم؛ با استفاده از سامانه برخط «بیمه دات کام»، می‌توانید در مدت زمان بسیار کم بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودروی خود را تمدید کنید و از مزایایی مثل امکان مقایسه قیمت شرکت‌های مختلف، صدور سریع، پشتیبانی ۲۴ ساعته و ارسال رایگان بیمه‌نامه بهره‌مند شوید.

برای استعلام قیمت‌ها به صفحه اصلی وب‌سایت بیمه دات کام مراجعه کرده و از بین رشته بیمه‌های موجود، بیمه شخص ثالث یا بدنه را انتخاب کنید.

تمدید زودتر از موعد بیمه شخص ثالث

همان‌طور که در طول مطلب گفتیم، زمان تمدید بیمه شخص ثالث باید پیش از تاریخ سررسید بیمه‌نامه باشد. اما برای تمدید زودتر از موعد بیمه شخص ثالث قوانینی وجود دارد. طبق قوانین بیمه مرکزی، هیچ شرکتی اجازه صدور بیمه‌نامه برای خودرویی که بیشتر از ۱ ماه از اعتبار بیمه‌نامه فعلی آن باقیمانده را ندارد. در نتیجه شاید بتوان گفت بهترین وقت تمدید بیمه نامه ۳۰ روز قبل از سررسید قرارداد فعلی است. ۱ هفته زودتر هم تاریخی ایده آل است اما نباید از آن دیرتر شود.

برخی افراد این نگرانی را دارند که اگر بیمه شخص ثالث را چند روز قبل از اتمام بیمه‌نامه تهیه کنند، تعداد روزهای باقیمانده از بین برود یا اصطلاحاً سوخت شود؛ اما این تصور کاملاً غلطی است. صدور بیمه‌نامه جدید دقیقاً پس از اتمام قرارداد قبلی انجام می‌شود و در طول این مدت، به حالت رزرو در می‌آید.

تغییر شرکت بیمه شخص ثالث و بدنه

تغییر شرکت یکی از مواردی است که می‌تواند در روند صدور بیمه‌نامه مشکل ایجاد کند. در خصوص بیمه شخص ثالث، اگر شرکت بیمه‌گر تغییر کند، تنها در صورتی مشکل ایجاد می‌شود که در حین قرارداد، پلاک خودروی مورد بیمه تعویض شود. در چنین حالتی، کمی فرآیند صدور بیمه‌نامه طولانی می‌شود.

در خصوص بیمه بدنه اما مشکل بزرگ‌تری وجود دارد؛ اگر شخصی اقدام به تغییر شرکت بیمه بدنه خود کند، تمام تخفیفات او از بین می‌رود. به همین خاطر باید حتماً پیش از خرید بیمه بدنه، در خصوص شرکت بیمه‌گر تحقیق کنید. چون اگر از ارائه خدمات رضایت نداشته باشید و بخواهید آن را تغییر دهید، تمام سوابق عدم دریافت خسارت شما (در صورت وجود) از بین می‌رود.

جلوگیری از جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث با بیمه دات کام

اگر در بین مشکلات زندگی غرق شدید و سررسید بیمه شخص ثالث خود را فراموش کردید، نگران نباشید؛ در صورتی که در روز آخر اعتبار بیمه‌نامه (پیش از ساعت ۲۱) اقدام به تمدید بیمه ثالث از سامانه بیمه دات کام کنید، صدور بیمه‌نامه شما در همان روز انجام می‌شود. به علاوه، بیمه شخص ثالث کاربرانی که چند روز زودتر بیمه ثالث خود را تمدید می‌کنند، به صورت خودکار پس از پایان اعتبار بیمه‌نامه فعلی فعال می‌شود.

استعلام بیمه ثالث و بدنه

اگر نسخه فیزیکی بیمه شخص ثالث خود را گم کرده‌اید یا به آن دسترسی ندارید، می‌توانید خیلی راحت به صورت آنلاین تاریخ اتمام بیمه‌نامه را استعلام بگیرید. برای استعلام بیمه ثالث و بدنه می‌توان از وب‌سایت رسمی بیمه مرکزی، تحت عنوان سنهاب استفاده کرد. در این سامانه روش‌های مختلفی برای استعلام بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه وجود دارد که شامل استعلام با کد یکتا، استعلام با شماره بیمه‌نامه، استعلام با کد VIN و استعلام با پیامک می‌شود. برای استعلام مهلت بیمه خودرو، به قسمت پایین (فوتر) سایت بیمه دات کام مراجعه کرده و از سربرگ «خدمات و امکانات»، گزینه «استعلام بیمه شخص ثالث» را انتخاب کنید.

یادآور سررسید تمدید بیمه نامه

یکی از خدماتی که سامانه بیمه دات کام به کاربران خود ارائه می‌دهد، سیستم یادآور سررسید تمدید بیمه‌نامه است. حتی اگر کاربر بیمه‌دات‌کام نباشید، می‌توانید از این سیستم استفاده کنید. از آنجا که زندگی با مشکلات زیادی همراه است، احتمال فراموش کردن تاریخ پایان اعتبار بیمه‌نامه وجود دارد. برای استفاده از این خدمت کاربردی، به قسمت پایین (فوتر) سایت بیمه دات کام مراجعه کرده و از سربرگ «بیمه‌ دات‌کام»، «یادآور بیمه‌نامه» را انتخاب کنید. در صفحه مربوطه با وارد کردن اطلاعات بیمه‌نامه، سیستم فعال شده و پیش از تاریخ سررسید، برای شما هشدار ارسال می‌شود. یادآور بیمه‌نامه به شما کمک می‌کند تا بهترین زمان تمدید بیمه شخص ثالث و بدنه را از دست ندهید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث
۱۵ فروردین ۱۴۰۳ / بدهی خودرو / مقالات بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟ (فروردین ۱۴۰۳)

جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور چگونه بخشیده می‌شود؟چه زمانی این جریمه ها مورد بخشش قرار می‌گیرند؟ برای آگاهی کامل خواندن این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

بهترین پکیج بیمه شخص ثالث و بدنه ماشین
۱۵ فروردین ۱۴۰۳ / مقالات بیمه بدنه / مقالات بیمه شخص ثالث

بهترین پکیج بیمه شخص ثالث و بدنه برای ماشین توسط کدام شرکت ارائه می‌شود؟

برای تهیه بهترین پکیج بیمه شخص ثالث و بدنه برای ماشین، نیاز است سقف تعهدات هر دو بیمه‌نامه را در نظر گرفت؛ بهترین پکیج بیمه خودرو را در این مقاله بیابید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
محمد
۱۶ شهریور ۱۴۰۲

سلام من گواهینامه اقدام کردم و چون ۲تا چشمم دید میدانی ندارن گفتن گواهینامه نمیشه گرفت راه حلی نیست؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۸ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  خیر اگر در مراکز معاینه چشم راهنمایی و رانندگی سلامت شما برای دریافت گواهینامه تایید نشده است نمی توان کاری کرد.

person
امیرخان
۱۵ شهریور ۱۴۰۲

سلام. من اگر بخوام امروز یعنی یک ماه زودتر بیمه شخص ثالث ماشینم رو تمدید کنم تاریخ روی بیمه نامه کِی میخوره؟ تاریخ همین امروز تا یکسال بعد یا تاریخ سررسید بیمه تا یکسال بعدش؟!

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۸ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. بهترین زمان تمدید بیمه شخص ثالث یک هفته قبل از اتمام اعتبار بیمه نامه است. تاریخ را از روز پایان اعتبار بیمه نامه قبلی درج می کنند.

person
H
۱۰ شهریور ۱۴۰۲

سلام من تصادف کردم. چون ماشینم حرکت نمیکرد دادم صافکار الان برم بیمه مقصرم بیمه خسارت طرف مقابلو میده

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۱ شهریور ۱۴۰۲

  سلام. باید با بیمه خود در این رابطه صحبت کنید. مدارک تصادف را به بیمه ارائه دهید تا بیمه خسارت طرف مقابل را پرداخت نماید.

person
حسین
۰۷ شهریور ۱۴۰۲

ماشین صفر بیمه شخص ثالث داره ؟ کی باید برای تمدیدش اقدام کنیم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۸ شهریور ۱۴۰۲

  سلام. بله ماشین صفر کیلومتر چند روزی بیمه دارد. در بیمه نامه خودرو ذکر شده است. می توانید بلافاصله خودرو را بیمه کنید.

person
سمیه
۰۷ شهریور ۱۴۰۲

تاریخ انقضای بیمه شخص ثالث دقیقا کی هستش؟ روزی که انقضا خورده یا فرداش؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۸ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. تا پایان روزی که در بیمه نامه ذکر شده است.

person
محمد علی
۰۷ شهریور ۱۴۰۲

اگر زود تر از موعد اقدام به تمدید بیمه شخص ثالث کنم، شامل تخفیف میشم؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۸ شهریور ۱۴۰۲

  سلام. خیر دوست عزیز.

person
رضا
۰۷ شهریور ۱۴۰۲

اگر چند روز از زمان تمدید بمیه شخص ثالث بگذره، شامل جریمه میشم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۸ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. حتی اگر یک روز از تاریخ انقضا بیمه شما بگذرد مشمول جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث می شوید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید