۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

بیمه زلزله چیست؟ سپری برای حفاظت از سرمایه شما در مناطق لرزه خیز

کشور ما در منطقه جغرافیایی حادثه‌خیزی قرار دارد. در مناطق مختلفی از کشور، گسل‌های فعالی وجود دارند که هر چند وقت یکبار، بخشی از کشور را تکان می‌دهند. خانه، زندگی، اسباب و وسایلی که عمری برای داشتنشان زحمت کشیدیم در آن لحظه ارزشی ندارند.  اگر از قبل خانه خود را بیمه زلزله کرده باشیم، کمی از درد و نگرانی ما کاسته می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم بیمه زمین لرزه را به شما معرفی و اندر مزایای آن با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

بیمه زلزله چیست؟

واقعیت این است که بیمه‌ی مجزایی به نام بیمه زلزله، وجود ندارد. بیمه زلزله زیرمجموعه بیمه آتش سوزی است. از این رو به آن بیمه زلزله و آتش سوزی هم می‌گویند. وقتی شما منزلتان را بیمه آتش‌سوزی می‌کنید، یکی از مواردی که می‌توانید از فهرست خدمات این بیمه انتخاب کنید، بیمه زلزله، آتشفشان، سیل و … است.

"<yoastmark

در کشورهایی که زلزله حادثه متداولی است، بسیاری از مردم خانه و زندگی خود را در برابر زلزله بیمه می‌کنند یا بیمه عمر آن‌ها این خدمت را ارائه می‌دهد. این مسئله امری رایج است. چون شما در زمان زلزله فقط باید نگران جان خود و عزیزانتان باشید؛ نه خانه و وسایل زندگیتان. پس برای این که بیمه زلزله داشته باشید باید حتماً بیمه آتش سوزی منازل تهیه و در بیمه‌نامه خود پوشش زلزله را هم انتخاب کنید. (برای آشنایی با بیمه عمر و پوشش‌های آن راهنمای بیمه عمر را مطالعه کنید)

تعهد بیمه برای جبران خسارات

وقتی که بیمه آتش‌سوزی و پوشش زلزله آن را خریداری کردید، در زمان حادثه زلزله، شرکت بیمه‌گر شما، خسارات مالی به خانه و وسایل شما را طبق تعهد خود، پرداخت می‌کند. بیمه اینگونه به شما کمک می‌کند تا کمی سریع‌تر به زندگی عادی خود بازگردید. حتماً توجه کرده‌اید که در زمان اینگونه حادثه‌ها، از سمت دولت و بسیاری نهادهای خیریه، کمک‌های مختلفی برای افراد زلزله‌زده ارسال می‌شود.

دولت هم به این افراد کمک می‌کند تا بتوانند پس از مدتی دوباره صاحب خانه و زندگی شوند. ولی این کمک‌ها زیاد نیستند؛ چون افراد زیادی هستند که احتمالاً در اثر این حادثه دچار خسران شده‌اند. بنابراین بهتر است، شما از قبل، با پرداخت حق بیمه آتش سوزی و خرید پوشش زلزله آن، کار بازیابی اموالتان را سریع‌تر پیش ببرید.

 

پوشش‌های بیمه آتش‌سوزی

بیمه آتش سوزی دو نوع پوشش اجباری و پوشش اختیاری دارد. پوشش اجباری بیمه آتش‌سوزی شامل خسارات وارد شده در اثر آتش‌سوزی، صاعقه و انفجار است.

پوشش اختیاری بیمه‌نامه آتش سوزی پوشش‌های زیر را در برمی‌گیرد:

 

 • ضایعات ناشی از برف و باران
 • شکست شیشه در اثر برخورد خارجی
 • برداشت و پاکسازی ضایعات ناشی از حوادث
 • سرقت در صورت شکست حرز یا بیمه سرقت منزل
 • انفجار ظروف تحت فشار صنعتی
 • بیمه سقوط بهمن
 • بیمه ریزش کوه
 • پوشش ریزش سقف ناشی از برف سنگین
 • نشست و رانش زمین
 • پوشش برخورد جسم خارجی به ساختمان

این موارد اختیاری است و شما می‌توانید، مثلاً با انتخاب کردن پوشش زلزله و پرداخت هزینه کمی بیشتر، غیر از آتش‌سوزی و صاعقه و انفجار، خانه و اموالتان را در برابر زلزله هم بیمه کنید. مطالعه مقاله بیمه خانه پیشنهاد می شود.

بیمه سیل از پوشش‌های بیمه آتش سوزی

یکی از پوشش‌های بیمه آتش‌سوزی، پوشش سیل است.

شرایط بیمه زلزله؛ بیمه زلزله چه چیزهایی را پوشش می‌دهد؟

وقتی شما به عنوان مالک، خانه یا ساختمان خود را بیمه می‌کنید، پس از حادثه، شرکت بیمه موظف است، هزینه ساخت مجدد خانه و یا اگر آسیب تنها به بخش‌هایی از خانه وارد شده‌باشد، هزینه تعمیر آن بخش را بپردازد. اینکه خانه شما به لحاظ مالی چقدر ارزش دارد، مهم نیست. مهم این است که خانه شما از نو ساخته شود.

مستأجران هم می‌توانند، وسایل خانه‌ی خود را بیمه کنند. به این صورت ارزش وسایل تخمین زده می‌شود و نسبت به آن، هزینه حق بیمه پرداخته می‌شود. در زمان حادثه شرکت بیمه‌گر، آن مقدار آسیبی که وارد شده را جبران می‌نماید.

عوامل تأثیرگذار بر حق بیمه آتش‌سوزی و زلزله

عوامل مختلفی بر میزان نرخ بیمه زلزله تأثیرگذار هستند:

 • نوع ملک
 • نوع سازه (مقاله انواع سازه را مطالعه کنید.)
 • مشخصات ملک بیمه‌شده
 • میزان خطرپذیری منطقه محل بیمه شده
 • متراژ ساختمان (مطالعه مقاله محاسبه متراژ ساختمان پیشنهاد می‌شود.)

در ادامه به شرح هر یک از این موارد می‌پردازیم.

نوع ملک

این که خانه ویلایی است یا یک واحد آپارتمان و یا یک مجتمع و … در حق بیمه‌نامه زلزله تاثیر دارد. سن بنا تاثیری بر قیمت ندارد؛ اما برای بناهای قدیمی بهتر است که از قبل استعلام بگیرید.

نوع سازه

یکی دیگر از عواملی که بر قیمت بیمه‌نامه زلزله تاثیر دارد، این است که سازه شما از چه مصالحی ساخته شده‌است. قیمت حق بیمه بناهای: بتنی، فلزی، خشت و گل متفاوت است.هرچه بیشتر به ساختار سازه توجه کنید، ساختمان محکم‌تری در برابر زلزله خواهید داشت. مطالعه مقالات زیرسازی و شیب بندی و بتن خود تراکم برای این منظور توصیه می‌شود.

مشخصات ملک بیمه شده

الف) متراژ ملک چقدر است؟ هر چه ملک بزرگ‌تر باشد، خسارت وارده بیشتر می‌شود و هزینه بیمه هم بالاتر می‌رود.

ب) ارزش لوازم منزل: اسباب و لوازم موجود در ملک مورد بیمه، چقدر ارزش ریالی دارد؟ در محاسبه ارزش لوازم منزل، دارایی‌هایی مانند: جواهرات، پول و سکه حساب نمی‌شود.

ج) هزینه بازسازی هر متر مربع ملک در اثر حوادث تحت پوشش بیمه، چقدر است؟

میزان خطرپذیری منطقه محل بیمه شده

طبیعی است که هر چه ریسک منطقه بالاتر باشد، هزینه بیمه هم بیشتر می‌شود.

توجه: فکر نکنید که هزینه بیمه آتش سوزی و زلزله هزینه بالایی است. هر چند که این هزینه بر اساس شرکت‌های بیمه‌گر مختلف، متفاوت است؛ ولی سالانه هزینه بسیار کمی باید بپردازید.

خرید بیمه، یک سرمایه‌گذاری است. در صورتی‌که خدایی ناکرده حادثه‌ای اتفاق بیفتد، انگار شما پول خود را سرمایه‌گذاری کرده‌اید. این سرمایه به شما باز می‌گردد.

چرا بیمه زلزله بخریم؟

دولت آیین‌نامه‌های مختلفی، مبنی بر رعایت مقررات ساخت و سازهای اصولی بر اساس شاخص‌های نوین مهندسی ارائه داده‌است؛ اما هنوز حجم بسیار بالایی از سازه‌های مسکونی و تجاری و اداری، تاب آوری در برابر زلزله های متوسط و پر ریشتر را ندارند و در مقیاس استاندارد جهانی، ایمن سازی بسیار ضعیفی دارند. متأسفانه در زمین لرزه ها و یا حوادث دیگر نمی توان به این سازه‌ها اعتماد کرد.

البته اگر به تعمیر و نگهداری ساختمان توجه شود، خسارات ناشی از زلزله کاهش پیدا خواهد کرد.

دلایل عمده‌ی این امر به خاطر این است که ساختمان سازی در ایران، عمدتا به خاطر کسب سود رواج دارد. برخی از ساختمان سازها فارغ از کیفیت نتیجه کار، هزینه کمتر و سود بیشتر را در اولویت کار خود قرار می‌دهند و برای مردم چاره ای به جز تهیه بیمه زلزله واحدهای مسکونی برای احیای دوباره ملک آوار شده نخواهد ماند. این تنها محدود به گذشته نیست؛ در حال حاضر ساختمان‌های جدید نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

مطالعه مقاله مزایای بیمه آتش سوزی پیشنهاد می‌شود.

بیمه زمین لرزه

نوع سازه در قیمت گذاری حق بیمه زلزله، تاثیر گذار است.

 

کارشناسان و اعضای شورای تدوین مقررات ملی ساختمان طرح‌های زیادی اعم از ایجاد شناسنامه فنی ساختمان ارائه داده‌اند اما متأسفانه هنوز اجرایی نشده‌است. با اجرا شدن طرح شناسنامه فنی ساختمان، باطن سازه‌ها برای مردم روشن و شفاف می‌شود و از میزان مقاومت فنی ساختمان آگاهی پیدا می‌کنند.

این امر به فراگیر شدن مقاوم سازی و اهمیت به این مسئله مهم کمک شایانی خواهد کرد تا مردم از مقاومت خانه خود اطلاع کافی داشته باشند. همچنین دست سودجویان این عرصه کوتاه و کوتاه تر شود. مطالعه مقاله بیمه آتش سوزی چیست پیشنهاد می شود.

نقشه گسل های تهران نشان می‌دهد که ۹ منطقه از شهر تهران در نواحی پرخطر و ۹ منطقه در نواحی کم‌خطر قرار دارند. برای کسب اطلاعات جامع در خصوص نقشه گسل های تهران به این لینک مراجعه نمایید.

شرکت‌های بیمه‌ای که بیمه آتش‌سوزی و زلزله ارائه می‌دهند

شرکت‌های مختلفی هستند که بیمه آتش‌سوزی و زلزله را ارائه می‌دهند. شما بر اساس هزینه و خدمات و کیفیتی که انتظار دارید می‌توانید از هر کدام از این شرکت‌ها، خدمات بیمه دریافت کنید:

توجه: وقتی برای خرید بیمه زلزله و بهترین بیمه آتش‌ سوزی می‌خواهید اقدام کنید، به توانگری مالی آن شرکت هم توجه داشته باشید. سوالی که ممکن است در ذهن خیلی‌ها وجود داشته باشد، این است که اگر در یک منطقه‌ای در اثر زلزله بسیاری از خانه‌ها خراب شود و تمامی آن‌ها و یا اکثریت آن‌ها دارای بیمه باشند، آن شرکت چگونه این همه هزینه را جبران می‌کند؟

باید بگوییم که نگران نباشید. تمامی شرکت‌های بیمه زیر نظر بیمه مرکزی هستند. اگر شرکت بیمه‌ای نتواند هزینه‌ها را پرداخت کند، بیمه مرکزی این خسارات را جبران می‌نماید. ولی همان‌طور که گفته شد، شما هم نیم نگاهی به توانگری مالی آن شرکت بیمه داشته باشید.

بهترین بیمه زلزله و آتش‌سوزی را چگونه تهیه کنیم؟

شما عزیزان، برای خرید بیمه زلزله و آتش سوزی دو راه دارید. می‌توانید با مراجعه حضوری به شرکت‌های بیمه و صحبت با نمایندگان آن‌ها، از هزینه بیمه آتش سوزی و زلزله اطلاع پیدا کنید و بیمه زمین لرزه را تهیه کنید.

در دنیای اینترنت این کار پیشنهاد نمی‌شود. چون با مراجعه حضوری به یک شرکت، شما نمی‌توانید از هزینه بیمه زلزله شرکت‌های دیگر اطلاع پیدا کنید و پیش از اقدام به خرید، مقایسه‌ای داشته باشید؛ از طرف دیگر با اینترنتی شدن همه چیز، نیاز به طی مسافت طولانی برای رسیدن به شرکت بیمه نیست.

پیشنهاد ما به شما استفاده از سامانه معتبر bimeh.com است. در این سایت می‌توانید، نوع بیمه خود، که در اینجا بیمه آتش سوزی و زلزله است را انتخاب کنید. پس از وارد کردن اطلاعات خواسته شده شامل: نوع ملک، مشخصات ملک، ارزش ریالی وسایل منزل و هزینه هر متر مربع بازسازی ملک و … فهرستی از شرکت‌های بیمه مختلف و هزینه‌شان به شما نمایش داده می‌شود. می‌توانید قیمت‌ها، کیفیت و پوشش بیمه‌ها را با هم مقایسه کنید و بهترین بیمه زلزله را تنها با چند کلیک ساده و از طریق همین سایت، با اطمینان خاطر خریداری کنید.

گاهی برای مثلاً برای بیمه زلزله ساختمان‌های صنعتی، اعزام کارشناس به محل الزامی است؛ ولی برای ساختمان‌های مسکونی معمولاً و به جز موارد خاص، نیازی به بازدید کارشناس نیست. سامانه آنلاین بیمه دات کام،  ۲۴ ساعت شبانه روز فعال است. شما می‌توانید، پیش از خرید با مشاوران این سامانه هم صحبت کرده و از خدمات مشاوره‌ای آن‌ها نیز بهره‌مند شوید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
مهیار موذن
۲۶ مهر ۱۴۰۱

نوع ملک و سازه تاثیری روی قیمت بیمه آتش سوزی داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۷ مهر ۱۴۰۱

  سلام بله

person
محمد
۰۶ مهر ۱۴۰۱

سلام. در صورتیکه واحدی د یک اپارتمان واحد خود را شخصا بیمه کند. در بحث خسارلت وارده به مشاعات آپارتمان بیمه چگونه عمل میکند؟ پرداخت خسارت به واحد بصورت نقدی و بدون شرط است یا در قبال ساخت مجدد واحد و بصورت مرحله ای هست؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۷ مهر ۱۴۰۱

  سلام در خصوص فرآیند خسارت شرکت ها روش های مختلفی را دارند. اما اگر از جانب شما خسارتی وارد شود به بقیه و پوشش آن تهیه شود، بیمه خسارت را می دهد.

   person
   محمد
   ۰۸ مهر ۱۴۰۱

   منظور بنده بیمه آتش سوزی با پوشش زلزله بیمه ایران بود. یک واحد در یک اپارتمان شخصا واحدش را بیمه زلزله نماید،….

    person
    کارشناس بیمه
    ۰۸ مهر ۱۴۰۱

    سلام والا دوست عزیز، شرکت ها هر کدوم رویه خاصی برای پرداخت دارند. در خصوص بیمه ایران هم اطلاعات دقیقی نداریم و واقعا اینکه چگونه در آن لحظه عمل می کنند، مشخص نیست.مسلما باید خسارت را هم در همان اول بدهند … اگر بدهند.

     person
     محمد
     ۱۳ مهر ۱۴۰۱

     احتمالا شما کارشناس بیمه نیستید. اگر هستید فاتحه بیمه ای رو باید خوند که کارشناسش از روند اداری خبر نداره.

     person
     کارشناس بیمه
     ۱۴ مهر ۱۴۰۱

     دوست عزیز، روند اداری در هر یک از شرکت های بیمه اختصاصی است و هرازگاهی تغییراتی می کند. شما باید از خود کارشناس آن شرکت بپرسید.

person
حیدری
۰۴ تیر ۱۴۰۱

اگ تو زلزله دفتر شرکت هم خراب بشه، چی؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، بیمه مرکزی خسارات را جبران می کند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید