07 بهمن 1398

بیمه ورزشی با مبلغ فقط 30هزار تومان+ شرایط و پوشش‌های آن

شاید ورزش بخشی از سبک زندگی شما هم باشد. مطمئنا این تجربه را داشته‌اید که در هنگام ثبت نام در کلاس ورزش‌ یا در باشگاه بدنسازی، از شما خواسته شده است که هزینه بیمه ورزشی را نیز بپردازید.

باید در کمال تعجب بدانید که بیمه ورزشی، اجباری است. آمار بروز حوادث در باشگاه ها و ورزشگاه ها پایین نیست؛ ورزشکاران، هنگام حضور در تمرین‌ها‌، رقابت ها و اماکن ورزشی باید بیمه به همراه داشته باشند. درصورت آسیب ورزشکار فاقد کارت بیمه، مسئولیت حادثه برعهده مربی یا مسئول برگزاری مسابقات خواهد بود.

بیمه ورزشی چیست؟

حتی اگر شما سن و سال کمی داشته باشید و چهار ستون بدنتان سالم باشد، حوادث می‌توانند در کمین شما نیز باشند. به خصوص اگر در یک رشته ورزشی پرخطر فعالیت داشته باشید! داشتن بیمه ورزشی برای پرداخت هزینه‌های حین ورزش به کمک شما می‌آید. بیمه ورزشی، یک قرار داد است که بین همه ورزشکاران و فدراسیون ورزشی بسته می‌شود. در این بیمه‌نامه، فدراسیون در مقابل حق بیمه‌ای که از ورزشکاران دریافت می‌کند، متعهد می‌گردد که در صورت وقوع حوادث یا صدماتی که حین ورزش به ورزشکار وارد می‌شود غرامت پرداخت کند.

کارت خدمات درمانی فدراسیون پزشکی موسوم به بیمه ورزشی زیرمجموعه بیمه حوادث محسوب می‌گردد. فدراسیون پزشکی و ورزشی تعهد می‌کند هزینه‌های درمانی و غرامت، دیه نقص عضو یا فوت را براساس تعرفه های این بیمه‌نامه، پرداخت کند. همه ورزشکاران: آماتور، حرفه‌ای، ملی پوش، قهرمانان و مدال آوران، پیشکسوتان، کوهنوردان از خدمات این بیمه استفاده می‌کنند. دارا بودن این بیمه برای مدیران باشگاه‌ها، لیدرهای تیم‌های کوهنوردی، مربیان و کادر فنی ورزشگاه‌ها و باشگاه‌ها هم الزامی است.

مدیران باشگاه ها باید بیمه مسئولیت باشگاه و اماکن ورزشی راهمراه با بیمه حوادث مخصوص ورزش اخذ نمایند. زیرا دلیل احتمالی برخی حوادث در مجموعه های ورزشی قصور و کوتاهی مربی و مدیر ورزشی آن مرکز تشخیص داده می‌شود. این نکته به معنای پرداخت هزینه برای امری است که امکان پیشگیری از آن وجود داشته است. پس نوشداروی بعد مرگ سهراب را در زمان حیاتش دریابید

لازم است بدانید که محدوده‌ی سنی افرادی که مجاز به خرید بیمه ورزشی هستند، افراد بین 5 تا 75 سال هستند.

مسئولیت مدیران ورزشی در قبال ورزشکاران چیست؟

مسئولان باشگاه‌ها و ورزشگاه‌ها ملزم هستند که همه اعضای خود شامل کارکنان، تماشاگران و …را تحت پوشش بیمه مخصوص ورزشکاران قرار دهند. باشگاهی‌ها باید کارت بیمه خود را حین برگزاری تمرین های قبل و حین مسابقات ورزشی‌ به همراه داشته باشند. در غیراین صورت، مدیران و مسئولان باید ضمن پاسخگویی، کلیه هزینه‌ها را پرداخت نمایند.

بیمه مخصوص ورزشکاران با همکاری وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون پزشکی راه اندازی شده است. کلیه فدراسیون‌های تحت نظر وزارت ورزش و جوانان می‌توانند از پوشش‌‎های فوق‌العاده این بیمه بهره مند شوند. به عنوان مثال، بیمه فوتبال برای همه بازیکنان، مربیان، لیدرها و کلیه دست‌اندرکاران این ورزش ارائه می‌شود. اگر ورزشکار هستید، حتما در ادامه، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه شوید.

بیمه ورزشی چیست|بیمه دات کام
بیمه حوادث انفرادی

حتما بخوانید : از صفر تا صد بیمه آتش سوزی

مدیران ورزشی چه بیمه‌ای بخرند؟

مدیران و صاحبان باشگاه‌های ورزشی می توانند با داشتن بیمه مسئولیت، خسارت خود را در صورت رعایت اصول ایمنی و حفاظتی در زمان حادثه طبق پوشش‌های بیمه نامه دریافت نمایند. بیمه‌نامه مسئولیت ورزشی، پرداخت خسارت حوادثی را تقبل می‌کند که دلیل آن حادثه، کوتاهی  یا عدم اجرای وظیفه مدیر و مسئول و مربی مجموعه باشد.

خسارات مربوط به حوادث ورزشکاران تحت پوشش بیمه است. دارا بودن کارت بیمه به منزله اطلاع و قبول شروط مندرج در آیین نامه هیئت پزشکی و ورزشی و وب سایت فدراسیون پزشکی –ورزشی است. بیمه‌نامه فقط برای کسانی صادر می‌شود که تحت نظر یکی از فدراسیون‌های ورزشی فعالیت می‌کنند. اگر ورزش به صورت شخصی و انفرادی و خارج از محیط ورزشگاه و باشگاه است؛ پوشش بیمه حوادث انفرادی توصیه می­‌شود.

اگر شما ورزشکار حرفه‌ای و زیرنظر یکی از فدراسیون های ورزشی هستید، داشتن بیمه حوادث مخصوص ورزش اجباری بوده و بیمه حوادث انفرادی مکمل این بیمه نامه محسوب می گردد.

شرایط بیمه مخصوص ورزشکاران چیست؟

هر ورزشکار باید برای ورود به محیط ورزشی، کارت بیمه داشته باشد. ورود به محیط تمرین، مسابقه یا آموزش بدون داشتن این کارت غیرمجاز و غیرقانونی است.
• اگر ورزشکار فاقد بیمه‌نامه حین کوهنوردی یا طبیعت گردی، دچار آسیب جسمی گردد، فدراسیون ورزشی پزشکی هیچ گونه مسئولیت و تعهدی در قبال او تقبل نمی‌کند.


اگر ورزشکار فاقد بیمه در هنگام ورزش، آموزش یا مسابقه صدمه ببیند، مسئولیت حوادث و خسارت‌ها و هزینه‌های درمانی به عهده مربی و مسئولان مسابقه یا آموزش خواهد بود.
• در صورت مشارکت ورزشکار دارای کارت بیمه در ورزشگاه‌ها و باشگاه‌های غیرقانونی و بدون مجوز، دعوی او مورد بررسی نیست. او مشمول تعهدات این بیمه‌نامه نخواهد بود.


• تعهدات بیمه ۷۲ ساعت بعد از صدور کارت، آغاز می‌شود.
• کمک هزینه‌های درمان، غرامت، نقص عضو و فوت بر مبنای مفاد آیین‌نامه خدمات درمانی فدراسیون پزشکی و ورزشی پرداخت خواهد شد.

 • چنانچه ورزشکاری کارت بیمه داشته باشد ولی تصمیم بگیرد تمرین یا مسابقاتش را در ورزشگاه‌ها یا باشگاه‌های بدون مجوز شروع کند بیمه تعهدی در برابر وی نخواهد داشت.
 • کمک هزینه‌های درمان، غرامت، نقص عضو و فوت بر مبنای مفاد آیین‌نامه خدمات درمانی فدراسیون پزشکی و ورزشی خواهد بود.
 • اگر ورزشکاری سه سال پشت سرهم کارت خود را به موقع و سروقت تمدید کند، توانایی این را دارد که تا 5 برابر نرخ دولتی غرامت درمان دریافت کند.

تمدید بیمه ورزشی چگونه خواهد بود؟

تمدید بیمه‌نامه ورزشی با توجه به شرایط زیر صورت می‌گیرد:
• تمدید کارت بیمه در هر سال، الزامی است.
• اگر ورزشکاری تا سه سال به صورت پیوسته، کارت خود را سروقت تمدید کند، می‌تواند تا ۵ برابر نرخ دولتی، غرامت درمان دریافت نماید.
• ورزشکار در صورت نیاز به جراحی پزشکی، می‌تواند با معرفی به فدراسیون ورزشی هزینه کمتری پرداخت نماید.
• ورزشکار می‌تواند قبل از ارائه مدارک درمانی به هیئت پزشکی و ورزشی در صورت برخورداری از بیمه تکمیلی، از بیمه پایه بهره‌مند گردد.
• ورزشکاران قهرمان و مدال آور در سطح آسیا و جهان می‌توانند ازخدمات پزشکی و ورزشی رایگان استان خود بهره مند شوند.

• خدمات فیزیوتراپی، تغذیه، روانشناسی ورزشی، کلاس‌های آموزشی، ارتوپدی، MRI برای بیمه‌‌گزاران، رایگان است. آزمایش‌های پزشکی نیز با تخفیف همراه خواهد بود.
• ورزشکارانی که با دفترچه بیمه خود برای درمان به مراکز درمانی دولتی مراجعه می‌کنند، از فرانشیز ۱۰۰% برخوردارخواهند شد.

 • لازم است بدانید که صدور و تمدید کارت بیمه ورزشکاری از طریق سامانه فدراسیون پزشکی ورزشی insurance.ifsm.ir و به صورت آنلاین انجام می‌شود.


چگونه خسارت خود را از بیمه ورزشکاری بگیریم؟

ورزشکاران با طی مراحل زیر می‌توانند خسارت بیمه خود را دریافت کنند:

 • ورزشکاران حادثه دیده باید حداکثر دو هفته بعد از حادثه به هیئت پزشکی و ورزشی شهرستان خود مراجعه نمایند.
 • آن‌ها باید گزارش حادثه و آسیب دیدگی خود را در فرم مربوطه به صورت رسمی به فدراسیون اعلام نمایند.
 • کادر پزشکی یا پزشک معتمد یا پزشک مسابقات بعد از تکمیل کامل و دقیق فرم توسط مسئولان باشگاه، مربیان یا سرپرست مسابقات،صحت اطلاعات را تایید نمایند.
 • ورزشکار از زمان آسیب‌دیدگی حداکثر سه ماه فرصت برای ارائه مدارک هزینه درمان به هیئت پزشکی و ورزشی استان دارد.
 • ادامه درمان آسیب سال قبل در صورت تمدید بدون تاخیر کارت این بیمه‌نامه در سال جدید مقدور است.
بیمه مربیان ورزشی
بیمه مربیان ورزشی

حق بیمه ورزشی 1400

لازم است بدانید که ورزشکاران و کلیه فعالان حوزه ورزشی باید در سال ۱۴۰۰ هزینه 30.000 تومانی را به عنوان حق بیمه ورزش خود پرداخت نمایند.

هر سال تغییرات اندکی در حق بیمه صورت می گیرد که علیرغم آن تغییرات، باز هم این رشته بیمه، بسیار اقتصادی محسوب می‌شود.

نکاتی که هر ورزشکاری باید بداند

 1. آن دسته از ورزشکارانی که نیاز مبرم به جراحی‌های پزشکی داشته و کارت بیمه دارند می‌توانند با استفاده از این کارت هزینه کمتری را برای جراحی خود پرداخت نمایند
 2. اگر ورزشکاری به غیر از بیمه درمانی بیمه تکمیلی نیز داشته باشد توانایی این را دارد که  قبل از ارائه مدارک درمانی به هیئت پزشکی و ورزشی ازبیمه پایه نیز استفاده کند.
 3. آن دسته از ورزشکارانی که افتخار آفرینی کرده و مدال دارند یا به مقام قهرمانی رسید و سری در سرها در آوردند می‌توانند از خدمات پزشکی و ورزشی رایگان استان خود بهره‌مند شوند.
 4. خدماتی مثل فیزیوتراپی، تغذیه، روانشناسی ورزشی، کلاس‌های آموزشی، ارتوپدی، MRI برای ورزشکارانی که بیمه ورزشی دارند رایگان بوده و تمامی آزمایش های پزشکی نیز برای آن‌ها با تخفیفات ویژه‌ای همراه است.
 5. آن دسته از ورزشکارانی که دچار آسیب شده‌اند باید حداکثر تا دو هفته بعد از وقوع حادثه به منظور استفاده کردن از خدمات بیمه ورزشی، به هیئت پزشکی و ورزشی استان خود مراجعه کرده و گزارش حادثه و آسیب دیدگی خود را در فرم به صورت کاملا رسمی به فدراسیون اعلام کنند.این فرم‌ها در هیئت های ورزشی محیا است که باید کادر پزشکی پس از تکمیل فرم صحت و بررسی این ادعا را از مسئولان باشگاه، مربیان یا سرپرست مسابقات بخواهد.
 6. لازم است بدانید که ورزشکار از زمانی که آسیب دیده است حداکثر سه ماه فرصت ارائه مدرک هزینه درمان به هیئت پزشکی و ورزشی استان خود را دارد.

مدارک موردنیاز دریافت خسارت بیمه حوادث ویژه ورزشکاران

همیشه ارایه کپی کارت بیمه و برگه گزارش حادثه از مدارک الزامی است؛ ولی سایر  مدارک ضروری به خسارت بیمه گزار بستگی دارد. به عنوان مثال، مدارک مربوط به پرداخت هزینه‌های درمان با مدارک پرداخت خسارت نقص عضو یا غرامت فوت فرق دارد.

مدارک موردنیاز برای دریافت خسارت هزینه‌های پزشکی شامل موارد زیر هستند:

الف) کپی کارت بیمه نامه مخصوص ورزشکار

ب) صورت حساب بیمارستان دربرگیرنده ریز هزینه‌های درمانی  که با مهر امورمالی یا واحد ترخیص بیمارستان تایید شده باشد.

ج) اصل برگه گزارش حادثه که به تایید پزشک، هیئت پزشکی و ورزشی رسیده باشد.

د) کپی برابر اصل برگه شرح عمل جراحی

ه) گزارش کتبی پزشک در صورت عدم نیاز به  بستری شدن. در این گزارش، علت آسیب و اقدامات درمانی و فرم گزارش درمان ذکر گردد.

و) ارائه نسخه پزشک در صورت نیاز به دریافت هزینه‌های اقدامات تشخیصی همانند ام آرآی ،سی تی اسکن، آرتروگرافی، فیزیوتراپی

ز) کپی برابر اصل برگه شرح معاینات پزشکی

مدارک موردنیاز برای دریافت خسارت نقص عضو از بیمه خدمات ورزشی:

الف ) کپی کارت بیمه‌نامه

ب) اصل گواهی پزشکی با گزارش دقیق نوع آسیب وارده

ج) اصل برگه گزارش حادثه که به تایید پزشک، هیئت پزشکی و هیئت ورزشی رسیده باشد.

د) اصل گواهی پزشک که در آن رسما نقص دائمی عضو و درصد نقصان مندرج شده باشد.

ه) رونوشت مدارک درمانی

مدارک موردنیاز برای دریافت غرامت فوت ورزشکار

الف) اصل کارت بیمه‌نامه

ب) اصل برگه گزارش حادثه تاییده شده پزشک ، هیئت پزشکی و هیئت ورزشی

ج) گواهی انحصار وراثت

د) گواهی پزشکی قانونی یا کالبدشکافی

ه) گزارش پلیس که فوت بیمه گزار در محل زمین یا مکان ورزشی را تایید کند.

و) حکم ماموریت برای سفر ورزشکار بیمه گزار

خدمات و مزایای بیمه حوادث ورزشی :

در صورت دارا بودن دو بیمه‌نامه حوادث ورزشی و بیمه درمان پایه و بروز حادثه طی ورزش، ابتدا هزینه‌های درمانی با بیمه پایه پرداخت می‌شود و سپس مازاد هزینه‌ها با بیمه حوادث ورزشی قابل پرداخت است.
کلیه خسارت‌های درمانی حین فعالیت های ورزشی در اماکن ورزشی جزو تعهدات و تحت پوشش بیمه نامه ورزشی است.

پوشش‌های بیمه ورزشی

پوشش‌های این بیمه به شرح زیر مطرح می‌شوند:

سقف تعهدات هزینه درمان ؛غرامت عضو و غرامت فوت بیمه خدمات ورزشی
سقف تعهدات هزینه درمان ؛غرامت عضو و غرامت فوت بیمه خدمات ورزشی

<< سرانه حق عضویت و سقف تعهدات هزینه درمان، غرامت نقص عضو و غرامت فوت در سال 1400 در صورت اعلام فدراسیون پزشکی ورزشی متعاقبا در این مطلب قرار خواهد گرفت.>>

خسارت‌هایی که تحت پوشش بیمه‌نامه ورزشی نیستند:

۱) حوادث رانندگی
۲) آسیب در اثر مصرف مصرف داروهای غیرمرتبط با مصدومیت ورزشکار
۳) روش‌های درمانی تایید نشده مانند استفاده از طب سوزنی ، حجامت و …
۴)هزینه درمان بیماری‌های داخلی همانند بیماری‌های کلیوی‌، قبلی و گوارشی (حتی اگر طی فعالیت ورزشی رخ داده باشند.)
۵) هزینه آمبولانس
۶) هزینه داروهای خارجی در مواردی که مشابه داخلی آن‌ها موجود است.
۷) هزینه عینک‌، عصا‌، انواع پرتز و آروتز
۸) هزینه‌های درمانی برای صدمات در محیط‌های غیرمجاز یا محیط های غیر از سالن های ورزشی
۹) هزینه فرد همراه ،خدمات و غذا در بیمارستان
۱۰) هزینه معاینه و آزمایش و اقدامات تشخیصی غیرمرتبط به فعالیت ورزشی همانند آبسه،آپاندیست و…
۱۱) هزینه معاینه، آزمایش و دیگر اقدامات تشخیصی برای آسیب های غیرمرتبط با فعالیت های ورزشی

بیمه ورزشی را از کجا بگیریم؟

۱) برای صدور اینترنتی کارت بیمه به سایت فدراسیون پزشکی ورزشی https://insurance.ifsm.ir/UserOnline/Login مراجعه نمایید. صدور بیمه در سایت فدراسیون پزشکی، به صورت آنی و آنلاین خواهد بود.

سامانه استعلام بیمه ورزشی

۲) شما با دو انتخاب واردکردن کد ملی و کد امنیتی، رو به رو هستید :

فرایند ثبت نام آنلاین بیمه ورزشی

۳) شما با سابقه عضویت در سایت، برای دریافت رمز عبور، به صفحه زیر هدایت خواهید شد:

رمز عبور بیمه مخصوص ورزشکاران

۴) در صورت طی مراحل بالا، به صفحه‌ای دارای ۵ دکمه هدایت خواهید شد که برحسب نیاز خود‌، می‌توانید روی یکی از دکمه ها کلیک و پروسه را طی نمایید:

مرحله چهارم ثبت نام آنلاین بیمه ورزشی

در صورت انتخاب گزینه ” ثبت عضویت جدید” به صفحه‌ای هدایت خواهید شد که  در آن، ثبت اطلاعات نام فدراسیون‌، رشته ورزشی، استان، شهر و نام باشگاه میسر است.

ثبت عضویت بیمه ورزشی

۵) در صورت تمایل به مشاهده سوابق بیمه خود ، گزینه ” تاریخچه عضویت” را انتخاب نمایید:

تاریخچه عضویت بیمه ورزشی

۶) برای تمدید کارت بیمه، می‌توانید گزینه ” تمدید عضویت ” را انتخاب و به صفحه زیر هدایت شوید. در این صفحه، مراحل پرداخت آنلاین حق بیمه را انجام دهید.

در صورت تمایل به تکمیل اطلاعات خود ، گزینه اطلاعات شخصی را وارد نمایید:

فرم ثبت نام اینترنتی بیمه ویژه ورزشکاران

در نهایت ، برای تغییر رمز عبور نیز گزینه ” تغییر رمز عبور” تدارک دیده شده است:

رمز عبور بیمه ورزشی

پس از طی مراحل مذکورو پرداخت مبلغ ثبت نام یا تمدید کارت بیمه، فایل به صورت پی دی اف برای شما قابل دانلود است.
• استعلام بیمه ویژه ورزشکاران از طریق شماره پیامک ۳۰۰۰۴۳۰۴ نیز امکان پذیر است.

چرا بیمه حوادث ویژه ورزش بخریم؟

در صورتی که به فکر سلامت و ایمنی خود حین ورزش هستید، کارت بیمه ورزشکاری یا بیمه حوادث انفرادی نیز یکی از کارت هایی است که احتمالا کنار بقیه کارت های شناسایی تان در کیف پولتان یافت می‌شود. اگر شما به صورت حرفه‌ای تحت نظر یکی از فدراسیون های ورزشی فعالیت می‌کنید، داشتن بیمه برای ورزش شما الزامی است. شما می توانید از بیمه حوادث انفرادی نیز به عنوان مکمل برای این بیمه‌نامه استفاده کنید.

اگر فعالیت های ورزشی شما در اماکن و سالن‌ها نیست، کارشناسان بیمه دات کام پوشش بیمه حوادث انفرادی را به شما توصیه می‌کنند. کارگزاری رسمی بیمه دات کام جزو محدود کارگزاری های رسمی آنلاین صنعت بیمه به شمار می آید. این برند با بیش از چندین هزار مشتری فعال توانسته است خدمات گسترده ای را در موضوعات مختلف خرید،مقایسه و استعلام اینترنتی بیمه ارائه دهد. در این حوزه نیز، سایت بیمه دات کام امکان استعلام مقایسه،استعلام و خرید آنلاین بیمه حوادث را در سایت خود فراهم آورده است تا کاربران بتوانند به راحتی و با چند کلیک کوتاه بیمه نامه خود را تهیه نمایند.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب
عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید