بیمه دات کام

خرید بیمه موتور سیکلت

مرحله اول: مشخصات موتور
انتخاب کنید
انتخاب کنید
بیمه موتور سیکلت

چرا خرید از بیمه دات کام

صدور بیمه‌نامه در کمتر از یک ساعت
پشتیبانی 24 ساعته در 7 روز هفته
مقایسه بین 20 شرکت‌ بیمه معتبر
مشاوره تخصصی جهت انتخاب بیمه

استعلام و خرید بیمه موتورسیکلت

استعلام و خرید بیمه موتور سیکلت که زیرشاخه بیمه ثالث وسایل نقلیه محسوب می‌شود، نیازمند اطلاعات خاصی است. راهنمای کامل بیمه موتور شامل: تعریف، پوشش‌ها، نحوه محاسبه قیمت بیمه موتور، خرید و تمدید آنلاین بیمه موتورسیکلت و... را در زیر مطالعه نمایید.

انواع مختلف بیمه موتورسیکلت

شرکت‌های بیمه‌گر دو نوع بیمه را برای راکبان موتورسیکلت‌ها ارائه می‌دهند:

1- بیمه بدنه موتورسیکلت:

بیمه بدنه موتورسیکلت که نسبت به بیمه موتور با استقبال کمتری از سمت دارندگان موتورسیکلت روبه رو شده است. این بیمه‌نامه همه ریسک‌های تحت پوشش در بیمه بدنه اتومبیل را ارائه نمی‌دهد. پوشش‌های بیمه بدنه موتور سیکلت شامل موارد زیر است:

 • آتش سوزی موتور سیکلت
 • برخورد صاعقه به موتور سیکلت
 • انفجار موتورسیکلت
 • برخورد و تصادف موتورسیکلت به هر جسم متحرک یا ثابت که در نهایت خسارت موتورسیکلت را در پی داشته باشد.

2- بیمه شخص ثالث موتورسیکلت:

ماهیت بیمه شخص ثالث موتور سیکلت مشابه بیمه شخص ثالث خودرو است. حال می‌خواهیم بدانیم که بیمه ثالث موتور سیکلت چه ریسک‌هایی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

منظور از شخص ثالث در بیمه موتورسیکلت

در بیمه موتور، افراد زیان‌دیده در حوادث رانندگی با موتور سیکلت را شخص ثالث می‌گویند.

پوشش‌های بیمه موتور سیکلت

بیمه موتور پوشش‌های زیر را به بیمه‌گزاران ارائه می‌دهد:

 • خسارت مالی به اشخاص ثالث: بیمه‌گر خسارت مالی وارده به شخص ثالث را مطابق پوشش‌های بیمه‌نامه شخص ثالث موتورسیکلت می‌پردازد.
 • خسارت‌های جانی اشخاص ثالث: بیمه‌گر خسارت‌های جانی شامل فوت، نقص عضو و هزینه‌های پزشکی وارده به اشخاص ثالث را مطابق با دیه ماه‌های عادی و حرام سال جاری پرداخت می‌کند.
 • خسارت جانی راننده مقصر: اگر راننده موتورسیکلت طی حادثه خسارت جانی ببیند، بیمه‌نامه شخص ثالث موتور سیکلت، غرامت (فوت و نقص عضو) او را پرداخت می‌کند.

حوادث زیر تحت پوشش بیمه شخص ثالث موتورسیکلت نیستند:

بیمه موتور حوادث ناشی از موارد زیر را تحت پوشش قرار نمی‌دهد:

 • خسارت وارده به بار یا محموله موتورسیکلت بیمه شده
 • خسارت مربوط به موتورسیکلت راننده مقصر
 • خسارت وارده ناشی از اشعه رادیواکتیو و تشعشعات هسته‌ای
 • جرایم ناشی از محکومیت قضایی یا اجرایی
 • هزینه‌های پزشکی مقصر حادثه

بیمه موتور سیکلت بدون گواهینامه

شرکت بیمه درباره پرداخت خسارت به موتورسواری که تصادف کند، اما گواهینامه موتورسیکلت نداشته باشد به یکی از دو شیوه زیر عمل می‌کند:

پرداخت خسارت مالی به شخص ثالث در صورت مقصر بودن موتورسوار بدون گواهینامه:

طبق قوانین بیمه موتورسیکلت، اگر راکب موتورسیکلت مقصر در تصادف فاقد گواهینامه باشد، بیمه‌گر خسارت زیاندیده را بدون قید و شرط پرداخت می ‌کند. ولی استرداد مبلغ خسارت به بیمه‌گر توسط راکب مقصر الزامی است.

پرداخت خسارت جانی به شخص ثالث در صورت مقصر بودن موتورسوار بدون گواهینامه:

در شرایطی که تصادف یا حادثه منجر به خسارت جانی و پرداخت دیه گردد، پرداخت دیه از طرف بیمه‌گر غیرممکن است. زیرا برحسب ماده 3 قانون بیمه موتورسیکلت، شرایط پرداخت دیه به راننده مقصر، داشتن گواهینامه متناسب با وسیله نقلیه است.

پرداخت خسارت در صورت مقصر نبودن موتورسوار بدون گواهینامه:

در شرایط مذکور تمام خسارت مالی و جانی راننده توسط شرکت بیمه موتورسوار مقصر حادثه پرداخت می‌شود.

استعلام قیمت بیمه موتور سیکلت

حال شاید این سوال مطرح شود که قیمت بیمه موتور سیکلت چطور تعیین می‌شود؟ عوامل مختلفی در نرخ بیمه موتور تاثیرگذار است که در ادامه به آن می‌پردازیم:

نوع موتورسیکلت

موتورسیکلت ها در سه گروه عمده جای می‌گیرند:

 • بیمه موتورسیکلت برقی
 • بیمه موتورسیکلت سه چرخ
 • بیمه موتورسیکلت دوچرخ : بیشتر موتورها عموما دوچرخ هستند ولی نرخ بیمه موتورسیکلت‌های سه چرخ نسبت به دوچرخ بالاتر خواهد بود .

سال تولید موتورسیکلت

مهم‌ترین عامل در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت، سال تولید آن است. هرچه موتور سیکلت قدیمی‌تر باشد، ریسک خسارت‌های احتمالی آن برای شرکت بیمه بیشتر است. بنابراین، نرخ بیمه موتورسیکلت نیز گران‌تر می‌آید.

تعداد سیلندر موتورسیکلت

موتورسیکلت‌ها از نظر تعداد سیلندر به دسته‌های یک سیلندر، دو سیلندر، سه سیلندر و بیشتر تقسیم می‌شوند. با بالاتر رفتن تعداد سیلندر موتورسیکلت، میزان ریسک آن بیشتر می‌شود؛ پس نرخ بیمه شخص ثالث نیز افزایش می‌یابد.

نوع و ساختار موتور

موتورسیکلت‌های برقی و دنده‌ای نرخ بیمه متفاوتی دارند. با بالاتر رفتن قدرت موتورسیکلت و بزرگتر شدن سایز آن، هزینه بیمه شخص ثالث آن نیز افزایش خواهد یافت.

نرخ پوشش مالی انتخابی

با انتخاب پوشش‌های مالی بیشتر، قیمت بیمه موتورسیکلت افزایش می‌یابد.

تخفیف عدم خسارت بیمه موتورسیکلت

این تخفیف به موتورسوارانی تعلق می‌گیرد که از بیمه نامه شخص ثالث خود در سال های قبل استفاده نکرده باشند. میزان سقف تخفیف عدم خسارت 70 درصد درنظر گرفته شده است.

جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت

بیمه موتور یک بیمه اجباری است. بنابراین اگر مالک، در موعد مقرر برای تمدید اعتبار بیمه‌نامه اقدام نکند؛ جریمه می‌شود. جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت قیمت بیمه‌نامه را افزایش می‌دهد.

قیمت و نرخ پایه بیمه موتور

هر سال بیمه مرکزی، نرخ پایه بیمه موتور را بر حسب نرخ دیه اعلام می‌کند. میزان دیه در سال 1402 برای ماه های حرام برابر 1 میلیارد و 200 میلیون تومان و برای ماه های عادی برابر با 900 میلیون تومان است. از این رو جدول حق بیمه پایه موتور سیکلت در سال 1402 به شرح زیر است:

نوع موتور‌سیکلتمبلغ حق بیمه پایه در سال 1402 ( تومان)
گازی756.600
دنده ای 1 سیلندر924.300
دنده ای 2 سیلندر به بالا1.015.300
دنده ای دارای 3 چرخ یا سایدکار1.092.000

جریمه دیرکرد بیمه موتور 1402

جریمه دیرکرد بیمه موتور در سال 1402 طبق جدول زیر دریافت می‌شود:

نوع موتورسیکلتمبلغ جریمه دیرکرد روزانه 1402 به تومان
گازی2.073
دنده‌ای یک سیلندر2.533
دنده‌ای دو سیلندر به بالا2.782
دنده‌ای سه چرخ و سایدکار2.992

ارزان ترین بیمه موتورسیکلت

قیمت بیمه موتور در سال 1402، حدود 30 درصد نسبت به سال قبل افزایش نرخ داشته است. اگر شما هم به دنبال ارزان‌ترین بیمه موتور هستید، نکات زیر را رعایت کنید:

1. تمدید به موقع بیمه نامه شخص ثالث و کاهش مبلغ جریمه دیرکرد بیمه ثالث موتور

2. رعایت قوانین رانندگی و استفاده از تخفیف عدم خسارت تا سقف 70 درصد

بیمه موتورسیکلت اقساطی

قیمت بیمه ثالث موتورسیکلت چندان بالا نیست؛ لذا شرکت‌های بیمه محدودی تمایل به ارائه بیمه موتورسیکلت اقساطی دارند. بیمه موتورسیکلت اقساطی پاسارگاد یکی از آنها است.

مدت زمان بیمه‌نامه موتورسیکلت

برخی از شرکت‌ها، بیمه شخص ثالث موتور را به صورت بلندمدت با اعتبار یک ساله یا به‌صورت کوتاه مدت در بازه‌های زمانی مختلف یک ماهه، دو ماهه و... ارائه می‌دهند. در صورتی که بیمه گزار قصد فروش یا انتقال موتور خود را دارد، می‌تواند از این بیمه استفاده کند. قیمت این بیمه‌ کمتر از بیمه موتور بلند مدت (با اعتبار یک ساله) است. در حال حاضر امکان خرید بیمه کوتاه مدت موتورسیکلت از بیمه دات کام فراهم شده است.

انتقال بیمه موتورسیکلت

هنگام فروش وسایل نقلیه نظیر خودرو و موتور سیکلت، مساله مهم انتقال بیمه آنها ( بیمه شخص ثالث خودرو، بیمه شخص ثالث موتورسیکلت) مطرح می شود. برای انتقال بیمه موتورسیکلت راه‌های مختلفی وجود دارد:

1. انتقال مالکیت موتورسیکلت: در انتقال مالکیت موتورسیکلت، بیمه شخص ثالث نیز که جزء الحاقات و متعلق به موتورسیکلت است به مالک جدید منتقل می‌شود.

2. حفظ تخفیف‌های موتورسیکلت برای موتورسیکلت بعدی مالک و بیمه گزار فعلی: در این حالت، بیمه‌گزار تمایلی به انتقال تخفیف بیمه موتورسیکلت خود به مالک جدید ندارد لذا به شعب بیمه مراجعه کرده و تخفیف‌های بیمه را برای موتورسیکلت بعدی خود حفظ می کند. مدت اعتبار تخفیف‌های موتورسیکلت در این حالت بین 6 الی 12 ماه آتی است که در صورت خرید موتور جدید، تخفیف‌های یاد شده در بیمه موتورسیکلت جدید لحاظ خواهد شد.

3. مراجعه حضوری به شعب بیمه: بیمه‌گزار به شعب بیمه مراجعه می‌کند و مراحل انتقال بیمه شخص ثالث موتورسیکلت به مالک جدید را انجام می‌دهد.

استعلام آنلاین قیمت و خرید بیمه موتورسیکلت از بیمه دات کام

برای استعلام آنلاین قیمت بیمه موتور سیکلت و خرید بیمه شخص ثالث موتور سیکلت از سامانه بیمه دات کام مراحل زیر را دنبال کنید:

1. مشخصات موتور سیکلت مثل نوع خودرو، مدل خودرو، سال ساخت خودرو را در فیلدهای مشخص شده وارد کنید.

2. سابقه تخفیف عدم خسارت، تاریخ سررسید بیمه نامه قبلی را مشخص کنید.

3. پس از وارد کردن مشخصات موتورسیکلت در کادرهای معین، به مقایسه قیمت بیمه شخص ثالث موتورسیکلت از شرکت‌های مختلف ارائه‌دهنده بیمه موتور بپردازید. به عنوان مثال، می‌توان به بیمه موتورسیکلت ایران، بیمه موتورسیکلت رازی و بیمه موتورسیکلت شخص ثالث البرز اشاره کرد.

4. سپس با توجه به اولویت‌ها و نیاز خود برای خرید بیمه موتورسیکلت، یکی از شرکت‌های ارائه دهنده بیمه شخص ثالث موتورسیکلت موجود درسایت بیمه‌ دات‌ کام را انتخاب نمایید.

5. در نهایت هزینه بیمه‌نامه را بپردازید. بیمه موتور سیکلت در سایت بیمه دات کام در کوتاه‌ترین زمان ممکن صادر می‌گردد. برای اخذ بیمه موتور به پروفایل خود مراجعه کنید. بیمه‌نامه صادر شده در قالب PDF در پروفایل کاربری شما قرار می‌گیرد و در هر زمان با ورود شما به سایت بیمه دات کام قابل دسترس است.

چرا بیمه دات کام را برای خرید بیمه موتور سیکلت انتخاب کنیم؟

کارگزاری آنلاین بیمه دات کام، سامانه استعلام، مقایسه و خرید آنلاین بیمه است. شما به راحتی می‌توانید با ورود به این سایت، انواع بیمه‌نامه شرکت‌‌های بیمه‌ای مجاز بیمه مرکزی را استعلام و مقایسه نمایید. ضمنا، امکان تماس تلفنی با شماره ۰۲۱۴۳۷۲ برای دریافت راهنمایی‌های رایگان، کاملا بیطرفانه و اطلاعات تخصصی بیمه از کارشناسان بیمه دات کام جهت انتخاب بهترین بیمه فراهم شده است. پس از دریافت اطلاعات بیمه‌ای، بررسی و خرید ارزان‌ترین بیمه در کمترین زمان ممکن، بیمه‌نامه خود را به صورت رایگان درب منزل دریافت می‌نمایید.

مدارک لازم برای خرید بیمه موتور سیکلت چیست؟

برای خرید بیمه شخص ثالث موتور سیکلت به بیمه‌نامه قبلی و کارت موتور نیاز است. درصورت عدم صدور کارت موتور سیکلت‌تان‌ با استفاده از فاکتور فروش ممهور شده هم می‌توان بیمه ‌موتور را از صفحه‌‌ی مقایسه و استعلام نرخ بیمه شخص ثالث موتورسیکلت خریداری کرد.

چگونه بهترین و ارزان‌ترین بیمه موتورسیکلت را بخریم؟

عوامل مختلفی نظیر سال تولید، نوع موتورسیکلت، نوع موتور و تعداد سیلندر تخفیفات بیمه موتورسیکلت در تعیین بهترین بیمه تاثیرگذار هستند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت بیمه دات کام، با وارد کردن اطلاعات درخواستی، بهترین بیمه موتور را با توجه به شرایط خود و عوامل یاد شده انتخاب و خریداری نمایید.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه موتور سیکلت چیست؟

اصل و تصویر کارت شناسایی و شناسنامه، گواهی‌نامه، بیمه‌نامه معتبر و متوالی راننده مقصر و زیان دیده، فاکتور رسمی لوازم و تایید کارشناس.