04 آبان 1400

پوشش خسارت جنگ و اعتراضات: پوششی عجیب اما کاربردی بیمه

برخی اوقات اختلافات اقتصادی یا سیاسی ممکن است مشکلاتی را برای کشور‌ها ایجاد کند. امیدواریم برای کشور عزیزمان هیچ اختلاف نظر و مشکلی رخ ندهد. با توجه به اینکه در سال‌های گذشته اعتراضات خیابانی برای برخی موارد اتفاق افتاده است، این سوال برای بسیاری به وجود می‌آید: “افرادی که در چنین شرایطی دچار خسارت مالی یا جانی شده‌اند، می‌توانند خسارت جنگ و اعتراضات را از شرکت‌های بیمه‌ای دریافت کنند یا خیر؟

پاسخ این سوال در مرحله اول منفی است، اما شرایطی وجود دارد که در برخی مواقع می‌توان از این خسارت استفاده کرد. با ما همراه باشید تا درباره خسارت جنگ و اعتراضات در بیمه توضیح دهیم.

انواع بیمه در کشور

در کشور بیمه‌نامه‌های مختلفی ارائه می‌شود و شرکت‌های بیمه‌ای حمایتگر و پشتوان مالی برای افراد هستند. شما با توجه به نوع نیاز خود بیمه‌نامه‌های مختلف را بررسی می‌کنید و در نهایت از بین  شرکت‌های مختلف بیمه‌ای،  بیمه‌نامه خود را تهیه خواهید کرد. انواع بیمه عبارتند از:

 • آتش سوزی
 • مسئولیت
 • بیمه عمر
 • شخص ثالث
 • بیمه بدنه
 • تکمیلی درمان

همانطور که می‌دانید بیمه‌نامه یک قرارداد دو طرفه است که قوانین و مفاد مختلفی دارد. بیمه‌گر و بیمه‌گزار با توجه به متن قرارداد تعهداتی دارند، اما در قوانین بیمه برخی موارد جزو استثنائات است. خسارت جنگ و اعتراضات جزو این استثنائات بوده و این موضوع را در برخی بیمه‌نامه‌ها بررسی خواهیم کرد.

خسارات جنگ و اعتراضات در بیمه

خسارات آتش سوزی در جنگ

خسارت جنگ و اعتراضات در بیمه آتش سوزی

با توجه به قانون کنترل ریسک بیمه، قوانینی برای شرکت‌های بیمه‌ای وضع شده تا بتوانند انواع ریسک‌های بیمه را کنترل کنند. استثنائاتی مانند خسارت ناشی از جنگ، جنگ داخلی، آشوب، بلوا، قیام، انقلاب، کودتا و اغتشاشات وجود دارد که از ریسک‌های بیمه محسوب می‌شود و در انواع بیمه‌نامه تحت پوشش قرار نمی‌گیرند.

در بیمه آتش سوزی هم خسارت جنگ و اعتراضات تحت پوشش نیست. به طور مثال، اگر در حین جنگ یا آشوب، ساختمانی دچار آتش سوزی شود، نمی‌توان از  بیمه آتش‌سوزی خسارت دریافت کرد.

اما بیمه مرکزی برای برخی موارد مجوزهای استفاده از این استثنائات را صادر می‌کند. توجه کنید که شما به عنوان بیمه‌گزار می‌توانید با پرداخت حق بیمه اضافی و با توجه به برخی مستندات و مدارک، پوشش جنگ و اعتراضات را در بیمه آتش سوزی تهیه کنید و تحت پوشش این موضوع قرار بگیرید.

هنگام خرید بیمه آتش سوزی برای مغازه، فروشگاه، خانه یا اداره خود، باید به بیمه‌گر اعلام کنید که حق بیمه بیشتری پرداخت خواهید کرد تا پوشش خسارت جنگ و اعتراضات برای شما درج شود. البته برای انتخاب این پوشش بهتر است که به مراکز و شعب اصلی بیمه مراجعه کنید.

بیمه آتش سوزی خطرات اضافی هم دارد که به صورت جداگانه خریداری می‌شود و به بیمه آتش سوزی اضافه خواهد شد.

خطرات اضافی بیمه آتش سوزی

برخی از خسارت‌های بیمه آتش سوزی باید به صورت جداگانه خریداری شود و به این بیمه‌نامه اضافه شود. این خطرات اضافی عبارتند از:

 • زلزله و آتشفشان
 • سیل طغیان آب دریاها و رودخانه‌ها
 • ترکیدن لوله آب
 • طوفان و گردباد
 • سقوط هواپیما، هلی کوپتر یا قطعات آن‌ها در مناطق نزدیک فرودگاه
 • سقوط هواپیما، هلی کوپتر یا قطعات آن‌ها در مناطق دور از فرودگاه
 • هزینه پاکسازی
 • برخورد جسم خارجی( بجز شکستن شیشه)
 • رانش، ریزش و فروکش
 • سقوط بهمن
 • سقوط قطعات منفصله خودرو
 • نوسانات برق
 • خسارت ناشی از برف سنگین
 • خسارت مالی ناشی از آتش سوزی و انفجار در قبال همسایه‌ها
 • جنگ و اعتراضات

در این بخش توضیح مختصری در مورد بیمه آتش سوزی دادیم. اگر می‌خواهید در مورد  بیمه آتش سوزی اطلاعات بیشتری کسب کنید مقاله ما را در اینجا بخوانید.

 خسارت جنگ و اعتراضات در بیمه بدنه

خسارت جنگ و اعتراضات در بیمه بدنه هم جزو استثنائات این بیمه‌نامه است. هنگامی‌ که شما بیمه بدنه را تهیه می‌کنید، اگر ماشین شما در جریان جنگ، آشوب یا بلوا دچار خسارت شود، بیمه بدنه این خسارت‌ها را تحت پوشش قرار نمی‌دهد، اما با توجه به قانون بیمه و برخی از تبصره‌ها، خرید و پوشش خسارات ناشی از جنگ و اعتراضات در بیمه بدنه هم وجود دارد.

خسارت جنگ و اعتراضات در بیمه بدنه

خسارت جنگ و اعتراضات در بیمه بدنه

خسارت جنگ و اعتراضات در بیمه بدنه هم مانند بیمه آتش سوزی قابل تهیه است. در نظر داشته باشید که در بیمه بدنه هم با پرداخت حق بیمه اضافی می‌توان تحت پوشش خسارت جنگ و اعتراضات قرار گرفت.

همانطور که در بیمه آتش سوزی اشاره شد، برای تهیه این پوشش باید مدارک و مجوز‌های لازم را داشته باشید تا مشمول این پوشش شوید.

بیمه بدنه استثنائات دیگری هم دارد که به شرح زیر می‌باشد:

 • خسارت‌های ناشی از انفجارهای هسته‌ای
 • خسارت‌ها در حین تعقیب و گریز مقامات انتظامی‌
 • خسارات عمدی به وسیله نقلیه
 • عدم داشتن گواهینامه متناسب با نوع خودرو
 • باطل شدن گواهینامه راننده
 • خسارت‌های ناشی از مصرف مشروبات الکلی
 • خسارت‌های ناشی از استفاده از مواد مخدر
 • عدم پرداخت خسارت برای بکسل کردن وسیله‌های نقلیه دیگر
 • عدم پرداخت هزینه در صورت حمل بار بیش از حد مجاز ماشین

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد بیمه بدنه و پوشش‌های آن به اینجا مراجعه کنید.

خسارت جنگ و اعتراضات در بیمه عمر

در مقالات دیگر درباره مزایا و پوشش‌های بیمه عمر توضیحات جامعی داده‌ایم. همانطور که می‌دانید هزینه‌های پزشکی در بیمه عمر شامل بیماری‌هایی مانند: انواع سرطان، بیماری قلبی، سکته مغزی، پیوند اعضا و جراحی است. پرداخت خسارت فوت هم یکی دیگر از مزیت‌های این بیمه‌نامه جامع است که بعد از فوت بیمه‌شده به ذینفعان پرداخت می‌شود.

اما در بیمه عمر هم استثنائاتی وجود دارد که با توجه به ریسک بیمه تحت پوشش قرار نمی‌گیرند. خسارت‌های ناشی از جنگ، بلوا، آشوب، اعتراض و قیام جزو استثنائات بیمه عمر است. به طور مثال اگر بیمه شده در جریان یکی از مواردی که ذکر شد فوت کند، سرمایه فوت به ذینفعان او تعلق نمی‌گیرد و فقط می‌توانند ارزش بازخریدی بیمه‌نامه را دریافت کنند.

شرکت‌های بیمه‌ای سامان و پاسارگارد برای تحت پوشش قراردادن خسارت جنگ و اعتراضات، مدارک و مجوز‌هایی را از بیمه مرکزی دریافت کرده‌اند تا بتوانند بیمه شده‌های خود را تحت پوشش این خسارت قرار دهند. در حقیقت اگر بیمه‌گزار در حین خرید بیمه عمر، پوشش خسارت جنگ و اعتراضات را انتخاب کند، در صورت فوت بیمه شده، سرمایه فوت به ذینفعان پرداخت خواهد شد.

بیمه تکمیلی و خسارت جنگ و اعتراضات

همانطور که می‌دانید بیمه تکمیلی، کامل کننده خدمات و پوشش دهنده مواردی است که در بیمه اصلی تحت پوشش قرار نمی‌گیرند. فرقی ندارد که جزو کدام یک از بیمه درمانی باشید، این بیمه نامه همه یا بسیاری از استثنائات بیمه اصلی را پوشش می‌دهد. از این رو نگرانی شما را بابت هزینه‌های درمانی کاهش خواهد داد.

در بخش‌های بالاتر درباره استثنائات برخی از بیمه‌های اطلاعاتی در اختیار شما قرار دادیم. بیمه درمان تکمیلی هم استثنائاتی دارد و خسارت جنگ و اعتراضات جزو پوشش‌های این بیمه‌نامه نیست. اگر فردی که تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دارد، در جنگ، آشوب و بلوا شرکت کند و دچار آسیب شود، نمی‌تواند هزینه درمان خود را دریافت کند.

بیمه دات کام

به طور کلی خسارت جنگ و اعتراضات در تمام بیمه‌نامه‌ها جزو استثنائات است و بیمه‌گزار برای تهیه این پوشش باید حق بیمه اضافی پرداخت کند که پرداخت حق بیمه به تنهایی کافی نیست، بلکه باید بیمه‌گر با توجه به مجوز‌های ارائه شده به بیمه مرکزی و مدارک مورد نیاز، این تاییده را برای تهیه خسارات اضافی صادر کند.

همانطور که می‌دانید شرکت‌های بیمه‌ای برخی از خسارات را تحت پوشش قرار نمی‌دهند و اگر شما جزو افرادی هستید که می‌خواهید در بیمه عمر، درمان تکمیلی، بیمه آتش سوزی و بیمه بدنه استثنائات و ریسک‌های بالا را تهیه کنید باید با مشاوره‌های بیمه در ارتباط باشید.

ما به شما بیمه دات کام را پیشنهاد خواهیم داد. بیمه دات کام یک سامانه استعلام، خرید و مقایسه بیمه است که می‌تواند شما را همراهی و یاری کند. کافی است که سوالات خود را در قالب کامنت زیر همین مقاله درج کنید تا در کوتاه‌ترین زمان مشاوره‌ها و متخصص‌های بیمه‌ای پاسخ شما را بدهند. همچنین به راحتی می‌توانید وارد منوی محصولات بیمه دات کام شوید و بیمه‌نامه مورد نظر خود را با چند کلیک مقایسه و خریداری کنید. بیمه دات کام به صورت 24 ساعته و در طول 7 روز هفته آماده پشتیبانی برای محصولات خود است

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
26 اردیبهشت 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

راهکارهای طلایی برای جلوگیری از استفاده مصالح ساختمانی نامرغوب

استفاده از مصالح ساختمانی نامرغوب و بی کیفیت چه نقشی در استحکام و عمر مفید ساختمان دارد؟ راهکارهایی برای جلوگیری از استفاده مصالح نامرغوب در ساخت و ساز را در این مقاله بخوانید!

22 اردیبهشت 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

آب بندی سازه‌ های بتنی؛ انواع روش های عایق بندی سازه های بتنی

مهم ترین اطلاعات در خصوص آب بندی سازه های بتنی و انواع و تاثیر آن بر استحکام ساختمان نوشته شده است.

18 اردیبهشت 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

نکات ضروری و مهم تعمیر و نگهداری ساختمان در یک جا

اقداماتی که برای بالا بردن طول عمر مفید ساختمان، باید انجام دهید تا از صرف هزینه‌های گزاف جلوگیری نمایید را اینجا بخوانید!

15 اردیبهشت 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

مراحل ثبت گزارش مرحله ای ناظر به سازمان نظام مهندسی

مهندس ناظر، موظف است در پایان هر مرحله از پروژه گزارشی به سازمان مربوطه ارائه دهد. برای آگاهی از این گزارشات و مراحل آن این مقاله را بخوانید!

12 اردیبهشت 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

استحکام ساختمان: نکاتی برای استحکام بنا در ایرانِ لرزه خیز

چه نکاتی را برای استحکام بنا و ساختمان باید رعایت کنیم؟ نظارت بر استحکام سازه‌ها بر عهده چه نهادی است؟ این مقاله را بخوانید تا اطلاعاتی در این خصوص کسب کنید.

04 اردیبهشت 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

ثبت اسناد: بررسی تاریخچه و نقش آن در مدیریت بحران زلزله

سازمان ثبت اسناد کشور چه وظایفی بر عهده دارد؟ اهداف سازمان ثبت اسناد را در این مقاله بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
سامان گودار
10 آبان 1400

سلام ِ ی سوال داشتم، توی کوچه ما دعوا شد ریختن تو واحد آپارتمان ما کلی داغون کردن، الان اینجا بیمه جنگ هم میشه استفاده کرد؟

  کارشناس بیمه
  10 آبان 1400

  سلام دوست عزیز، خیر اما شما می توانید از انواع دیگر پوشش های بیمه ای استفاده کنید. برای دریافت راهنمایی با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

راسخ
22 دی 1400

سلام یعنی الان اگه امریکا حمله کنه ما هم بیمه جنگ داشته باشیم، خیالمون راحت باشه موشک بخوره به خونمون؟

  کارشناس بیمه
  22 دی 1400

  سلام دوست عزیز، در این خصوص باید با شرکت بیمه گر خود صحبت کنید. اما امیدواریم که هیچ وقت چنین اتفاقی روی ندهد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید