۱۸ اسفند ۱۴۰۱

مزیت‌های بیمه آتش سوزی آپارتمان و مجتمع مسکونی + راهنمای خرید

آتش سوزی می‌تواند یکی از خطرات حادثه ساز باشد که خسارت‌های جانی و مالی مختلفی را ایجاد کند. قصور یا یک حادثه کوچک در ساختمان‌های مسکونی می‌تواند حادثه‌های جبران ناپذیری ایجاد کند. از این رو با خرید بیمه آتش سوزی آپارتمان می‌توان میزان هزینه‌های ایجاد شده را کاهش داد. دقت کنید در برخی از حوادث آتش سوزی ممکن است که کل ساختمان و آپارتمان دچار حادثه شود و خسارت کلی ایجاد شده قابل جبران نباشد. در این مطلب سعی داریم درباره مزیت‌ها و پوشش‌های بیمه آتش سوزی توضیحاتی ارائه کنیم با ما تا انتهای متن همراه باشید.

بیمه آتش سوزی چیست؟

بیمه آتش سوزی در دسته بندی بیمه نامه‌های اموال قرار می‌گیرد و با خرید این بیمه نامه می‌توان اموالی مانند: اثاثیه و بنای ساختمان را تحت پوشش قرار داد. همچنین با خرید بیمه آتش سوزی حادثه‌های تحت پوشش این بیمه نامه تا سقف تعهدات قابل پیگیری بوده و جبران خسارت خواهد شد. تنها دقت داشته باشید که در این بیمه نامه خسارت‌های جانی جبران نمی‌شود و پوشش اموال برای خسارت‌های وارد شده ناشی از حادثه آتش سوزی تحت پوشش خواهد بود.

انواع بیمه آتش سوزی

محل و مورد بیمه شده جزو موارد مهمی‌ هستند که خرید بیمه آتش سوزی باید به آن توجه داشت. مکان و مورد بیمه شده (اموال منقول یا غیر منقول) جزو مواردی است که باید به دقت به آن توجه داشت زیرا سه نوع دسته بندی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. انواع بیمه آتش سوزی عبارتند از:

 • بیمه آتش سوزی مسکونی
 • بیمه آتش سوزی صنعتی
 • بیمه آتش سوزی غیر صنعتی

موضوع بیمه آتش سوزی مسکونی در این مطلب مورد بررسی قرار خواهد گرفت. بیمه ساختمان مسکونی، بیمه آتش سوزی آپارتمان، بیمه آتش سوزی مجتمع و بیمه آتش سوزی ویلا همگی از دیگر نام‌ها و دسته بندی‌های بیمه آتش سوزی مسکونی است.

بیمه آتش سوزی مسکونی چیست؟

در بیمه آتش سوزی مسکونی، تمام آپارتمان‌ها و خانه‌ها مورد بیمه خواهند بود و تحت پوشش این بیمه نامه قرار می‌گیرند. دقت کنید که برای خرید بیمه آتش سوزی آپارتمان فرقی ندارد که مالک هستید یا مستاجر، کافی است که برای دریافت بیمه نامه حق بیمه را پرداخت کنید تا مورد بیمه تحت پوشش قرار گیرد. همچنین یکی از وظایف مدیر ساختمان‌ها خرید بیمه آتش سوزی است تا در صورت بروز حادثه و آتش سوزی حادثه‌های ایجاد شده توسط شرکت بیمه و تا سقف تعهدات جبران خسارت شود.

بیمه آتش سوزی مسکونی

برای خرید بیمه آتش سوزی آپارتمان فرقی ندارد که مالک هستید یا مستاجر

مشاعات ساختمان

تمام قسمت‌های ساختمان و آپارتمان مانند: پارکینگ و مشاعات تحت پوشش بیمه آتش سوزی آپارتمان قرار می‌گیرند. اگر می‌خواهید پوشش‌های سرمایه‌ای که در ساختمان است به مورد بیمه شده اضافه کنید باید درخواست آن را به بیمه‌گر اعلام کرده تا متناسب با آن حق بیمه محاسبه شود. سرمایه‌هایی مانند: ماشین‌های پارک شده در پارکینگ، آسانسورها، مشاعات و موارد دیگر باید در بیمه نامه درج شوند تا تحت پوشش بیمه نامه قرار گیرند.

راهنمای کامل بیمه آتش سوزی را در اینجا از دست ندهید.

در حقیقت با توجه به قانون بیمه آتش سوزی آپارتمان،‌ تمام کالا‌های بیمه شده با ارزش واقعی خود تحت پوشش قرار می‌گیرند. این قانون بر اساس ماده ۱۰ بیمه است. حال سوالی که پیش می‌آید این است که ماده ۱۰ قانون بیمه (قاعده نسبی) چیست؟

با توجه به ماده ۱۰ قانون بیمه، اگر مالی کمتر از قیمت واقعی بیمه شده باشد، بیمه‌گر تنها به تناسب مبلغ بیمه‌شده نسبت به قیمت واقعی مال، مسئول و متعهد به پرداخت خسارت خواهد بود.

آیا بیمه آتش سوزی اجباری است؟

با توجه به خسارت‌های ایجاد شده که در سال‌های اخیر رخ داده و جبران این خسارت‌ها با هزینه‌های سنگین روبه رو بوده است،‌ مجلس قانون خرید بیمه اجباری را برای ساختمان‌های مسکونی تصویب کرده است. مدیر‌های ساختمان و آپارتمان‌ها باید با توجه به این قانون برای خرید بیمه نامه اقدام کرده و ساختمان را در برابر حوادث مختلف بیمه کنند.

همچنین در شهر‌های بزرگ و شهر‌هایی که خانه‌ها بر روی گسل‌ها قرار دارند باید بیمه آتش سوزی را خریداری کرد.

مسئولیت‌های مدیر ساختمان

همانطور که اشاره شد، مدیر ساختمان با توجه به قانون تملک آپارتمان‌ها وظایف مختلفی دارد و باید به انجام آن‌ها متعهد باشد. در صورتی که حادثه‌ای برای ساختمان ایجاد شود مدیر ساختمان باید خسارت‌های ایجاد شده را جبران کند. برای جلوگیری از جبران این خسارت‌ها توسط مدیر ساختمان،‌ می‌توان بیمه آتش سوزی را خریداری کرد تا ریسک خطرات به بیمه‌گر منتقل شود. در حقیقت یکی از مهم‌ترین وظایف مدیر ساختمان خرید بیمه آتش سوزی است.

بیمه آتش سوزی مشاعات ساختمان

بیمه‌گزار در برخی از ساختمان‌ها تمایل به خرید بیمه نامه برای تمام ساختمان ندارد و تنها مشاعات ساختمان‌ها را بیمه می‌کند. در این صورت تنها مشخصات مشاعات ساختمان را باید در بیمه آتش سوزی آپارتمان درج کرد و متناسب با آن حق بیمه پرداخت شود.

بیمه مشاعات ساختمان پشت بام

پشت بام یکی از مکان‌هایی است که جزو مشاعات ساختمان به حساب می‌آید و خرید بیمه نامه برای این مکان هم مانند سایر مشاعات دیگر ساختمانی است. دقت کنید که اگر بیمه نامه‌ای دارید که برای مشاعات خریداری شده،‌ پشت بام را هم تحت پوشش قرار می‌دهد. البته برای استفاده از خسارت‌هایی مانند: ضایعات ناشی از بارش برف و باران باید این پوشش را در بیمه نامه آتش سوزی اضافه کرده و حق بیمه بیشتری پرداخت کنید.

بیمه آپارتمان مسکونی و بازسازی مشاعات ساختمان

در صورتی که تمایل دارید مشاعات آپارتمان یا ساختمان را بازسازی کنید می‌توانید بیمه نامه‌ای جداگانه برای این کار تهیه کرد. پوشش‌های بیمه بازسازی برای جبران هزینه‌های مالی و جانی است که در حین بازسازی ممکن است رخ دهد.

بیمه آتش سوزی خانه اجاره‌ای

هنگامی ‌که شما مستاجر یک آپارتمان یا ساختمان هستید و صاحب خانه تمایلی به بیمه ساختمان ندارد،‌ شما می‌توانید تمام اثاثیه منزل خود را بیمه کنید تا در صورت بروز حادثه و ایجاد خسارت تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار گرفته و خسارت‌ها را جبران کنید.

هزینه بیمه آتش سوزی مجتمع مسکونی

قیمت بیمه مجتمع مسکونی یا همان هزینه‌ی بیمه آتش سوزی آپارتمان با توجه به معیارهای مختلف بررسی و محاسبه خواهد شد. همچنین در برخی از شرکت‌های بیمه تخفیف‌های مختلفی در نظر گرفته می‌شود تا علاوه بر کاهش قیمت بیمه نامه،‌ افرادی بیشتری برای خرید بیمه آتش سوزی مسکونی ترغیب شوند. این تخفیف‌های برای نظام ‌مهندسی یا پزشکی، دارندگان بیمه عمر و حساب بانکی وابسته به همان شرکت و موارد این چنینی در نظر گرفته می‌شود که با توجه به سیاست‌های هر شرکت بیمه متفاوت خواهد بود.

موارد اصلی که در هزینه و حق بیمه تاثیر مستقیم دارند به شرح زیر است:

 

سن ساختمان مورد بیمه

اگر ساختمان مورد بیمه قدیمی ‌ساز و به عبارتی سن بنا آن بالا باشد، به طور حتم ریسک خطر آتش سوزی هم برای این ساختمان بیشتر خواهد بود و قیمت نیز تغییر خواهد کرد.

تعداد طبقات آپارتمان

با توجه به اینکه ساختمان یا آپارتمان مورد نظر یا همان مورد بیمه چند طبقه است، میزان ریسک خطر تفاوت دارد. به این معنا که ساختمان‌های با تعداد طبقات بیشتر، ریسک آتش سوزی بیشتری خواهند داشت و امکان اطفاء حریق در آن‌ها مشکل‌تر خواهد بود.

بیمه آتش سوزی خانه اجاره‌ای

هرچه سیستم برق کشی ساختمان‌ها با مشکلات روبه رو باشند،‌ احتمال بروز آتش سوزی بیشتر خواهد شد.

جنس مصالح به کار رفته در ساخت ساختمان

در این موضوع مشخص است،‌ مصالحی که قابلیت اشتعال بیشتری دارند، خطر آتش سوزی را افزایش خواهند داد پس ریسک بیمه برای این موارد بیشتر می‌شود. برای دانستن راهکارهای جلوگیری استفاده از مصالح نامرغوب، این مقاله را مطالعه کنید.

سیستم برق‌کشی ساختمان

با توجه به حادثه‌های رخ داده در سال‌های گذشته،‌ هرچه سیستم برق کشی ساختمان‌ها با مشکلات روبه رو باشند،‌ احتمال بروز آتش سوزی بیشتر خواهد شد. در حقیقت در ساختمان‌های با سن بالاتر و با توجه به قدیمی ‌بودن سیستم برق‌کشی، احتمال بروز خطر آتش سوزی بیشتر است بنابراین برخی از شرکت‌های بیمه خانه‌های قدیمی ‌با سیم کشی‌های قدیمی‌ را بیمه نمی‌کنند.

امکان اطفاء حریق آپارتمان

برخی از آپارتمان‌ها به سیستم اطفاء حریق مجهز هستند و همین موضوع ریسک آتش سوزی را تا حد مطلوبی کاهش می‌دهد.

به طور کلی با توجه به سیاست‌های شرکت بیمه‌ای که قصد خرید بیمه نامه را دارید ممکن است موارد دیگری هم در قیمت بیمه آتش سوزی آپارتمان تاثیر گزار باشد و قیمت بیمه نامه را افزایش یا کاهش دهند.

بهترین بیمه آتش سوزی مجتمع‌های مسکونی

ماهیت بیمه آتش سوزی مسکونی حفاظت از ساختمان‌ها در برابر حوادث تحت پوشش بیمه نامه است. با توجه به این موضوع قانون خرید بیمه آتش سوزی طبق قوانین بیمه مرکزی  اجباری بوده و مدیر ساختمان موظف به رعایت قانون است، در اسرع وقت باید بیمه آتش سوزی مسکونی را برای ساختمان خریداری کند.

در اخبار یا رسانه‌های دیگر مشاهده می‌کنیم که ساختمان‌های مختلف طعمه آتش شده‌اند و با یک جرقه هرچه در ساختمان بوده سوخته است. همچنین در این سال‌های اخیر شاهد خسارت‌های ایجاد ناشی از زلزله‌ها بوده‌ایم که بسیاری از آپارتمان‌ها را تخریب کرده و غم بی خانمانی را برای صاحبان ساختمان‌ها بر جای گذاشته است.

این دو مورد تنها نمونه‌هایی برای خطراتی است که مجموعه‌های ساختمانی یا آپارتمان‌ها را تهدید می‌کنند. با خرید بیمه آتش سوزی آپارتمان و ساختمان مسکونی می‌توان آرامش را به ساکنان هدیه کرد. پوشش‌های مختلفی در بیمه نامه آتش سوزی وجود دارد که به صورت خطرات اصلی و اضافی از  آن‌ها یاد می‌شود. همچنین مدیر ساختمان برای از بین بردن نگرانی‌های اهالی ساختمان و آینده نگری بیمه آتش سوزی را با پوشش‌های کامل خریداری می‌کند تا خسارت‌های ایجاد شده ناشی از حادثه و آتش سوزی تا سقف تعهدات بیمه‌گر جبران خسارت شود.

استعلام و خرید بیمه آتش سوزی آپارتمان

در این مطلب سعی کردیم توضیحاتی درباره بیمه آتش سوزی آپارتمان ارائه کنیم تا با این بیمه نامه بیشتر آشنا شوید. اگر هنوز برای ساختمان مسکونی یا آپارتمان خود این بیمه نامه را خریداری نکرده‌اید به شما توصیه می‌کنیم که هر چه سریع‌تر به صفحه اصلی وب سایت بیمه دات کام مراجعه کرده و در منوی محصولات بیمه آتش سوزی را خریداری کنید تا از مزیت‌های آن بهره‌مند شوید. در این سامانه آنلاین خرید بیمه، می‌توان مقایسه، استعلام و پوشش‌های بیمه آتش سوزی را مشاهده کرده و برای خرید آن اقدام کرد.

همچنین اگر سوالی در مورد بیمه آتش سوزی آپارتمان و مزیت‌های آن ذهن شما را مشغول کرده که در این مطلب توضیحی در مورد آن داده نشده، کافی است که سوال خود را در قالب کامنت و در انتهای این متن قرار دهید تا کارشناس‌های بیمه دات کام در زمان کوتاهی به سوالات شما پاسخ دهند. همچنین می‌توانید دیدگاه‌های خود را از تجربه‌های خرید و استفاده از مزایای بیمه آتش سوزی با ما در میان بگذارید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
باروتکوب
۲۸ آبان ۱۴۰۲

سلام کدام یک از پوشش‌های بیمه آتش سوزی برای مدیر ساختمان اجباری است وکدتم اختیاری ؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۹ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  پوشش انفجار، صاعقه و آتش سوزی در دسته پوشش های اصلی قرار می گیرد. سایر پوشش ها اختیاری هستند.

person
006
۲۱ شهریور ۱۴۰۲

سلام . در بیمه آتش سوزی مسکونی میشه کل ساختمان رو باهم بیمه کرد ؟ طوری که اگر حتی یک واحد خسارت دید ، پرداخت خسارت انجام بشه ؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله می توانید تمام ساختمان را با هم بیمه کنید.

person
پارسا
۲۱ اسفند ۱۴۰۱

سلام اگر واحد هایی از آپارتمان حاضر به پرداخت هزینه بیمه ساختمان نباشند چه باید کرد؟ آیا باید از آن ها شکایت کرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۱ اسفند ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز. سعی کنید این موضوع را با توافق بین خودتان حل کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید