۵ نکته برای خرید بهترین بیمه تکمیلی

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

بسیاری از بیمه گزاران با این مشکل مواجه می شوند که مدتی بعد از امضای قرارداد بیمه و در مواجهه با عملی مشکل، به این نتیجه می رسند که در برخی موارد مهم، بیمه مورد نظرشان آن پوششی را که توقع داشته اند متعهد نیست. به همین دلیل، در هنگام انتخاب و خرید بیمه چند نکته مهم می تواند به شما کمک کند تا شرایط خود را از قبل پیش بینی کرده و هوشمندانه عمل کنید تا رضایت کاملی از خرید و انتخاب خود داشته باشید.

نکته اول: فرق طرح های بیمه تکمیلی

بیمه تکمیلی، از همان ابتدای کار، به دو نوع بیمه تکمیلی انفرادی و بیمه تکمیلی گروهی تقسیم می شود. بسیاری از شرکت های بیمه، به دلایل مختلف، تمامی انواع بیمه تکمیلی را ارائه نمی دهند. برای مثال، از آن جا که ارائه خدمات بیمه تکمیلی انفرادی ریسک بالایی برای شرکت بیمه دارد، بعضی از شرکت ها این نوع بیمه را ارائه نمی دهند.

در بعضی از موارد، قضیه کاملا برعکس است و شرکت های بیمه، برای جلب رضایت بیشتر مشتریان و رقابت با شرکت های دیگر، طرح های مختلفی در زمینه ارائه بیمه تکمیلی تعریف می کنند. برای مثال، شرکت سامان ۵ طرح مختلف از بیمه تکمیلی انفرادی را برای مشتریانش تعریف کرده است: طرح جامع، طرح اقتصادی، طرح ویژه، طرح منتخب و طرح ممتاز که هرکدام از آن ها، بر اساس خدماتی که ارائه می دهند، حق بیمه، پوشش ها و سقف تعهدات متفاوتی دارند.

درواقع، طرح های بیمه تکمیلی بر اساس نیاز متقاضیان تعریف می شود. برای داشتن بهترین انتخاب، باید به این تفاوت ها توجه داشته باشید و همچنین به نیاز و توانایی مالی خود دقت کنید.

نکته دوم: چرا قیمت بیمه تکمیلی در شرکت های بیمه مختلف با هم فرق دارد؟

یکی از مهم ترین عواملی که در تعیین میزان قیمت هر طرح و هر نوع بیمه تاثیرگذار است، سقف تعهدات درمانی و میزان پوشش ها در بیمه موردنظر است. معمولا زمانی که حق بیمه بالایی برای خرید بیمه پرداخت می کنید، باید از خدمات گسترده تر و پوشش های بیشتری نیز برخوردار شوید. همچنین در این شرایط، سقف تعهدات هم بالاتر خواهد بود و شرکت بیمه هزینه های بیشتری را تقبل می کند.

برای مثال، ممکن است یک بیمه تکمیلی ارزان خریداری کنید که مسلما سقف تعهدات این بیمه برای هزینه های جراحی ممکن است تا حداکثر ۴ میلیون تومان برسد. در حالی که با خرید یک بیمه تکمیلی گران تر، این سقف تعهدات تا ۲۰ میلیون تومان ارتقا پیدا می کند. این نشان می دهد که ارزان بودن بیمه تکمیلی نمی تواند ملاک درستی برای انتخاب باشد.

نکته سوم: فرانشیز و تفاوت های آن در طرح های مختلف بیمه تکمیل درمان

مثل بسیاری از انواع مختلف بیمه، بیمه تکمیل درمان هم شامل فرانشیز می شود. فرانشیز درواقع عبارت است از درصدی از هزینه ها و خساراتی که بر عهده بیمه گزار است و شخص بیمه گزار باید آن را پرداخت کند. فرانشیز به این دلیل تعیین شده که شرکت های بیمه از مراجعه های مدام و بی دلیل بیمه شدگان به مراکز درمانی جلوگیری کنند.

شرکت های مختلف بیمه فرانشیز بیمه تکمیل درمان را به میزان درصدهای مختلفی تعیین کرده اند که معمولا بین ۱۰ تا ۳۰ درصد است. در صورتی که در قرارداد بیمه میزان فرانشیز ۲۰ درصد تعیین شده باشد، باید توجه کنید که بیمه ۸۰ درصد از هزینه ها را تقبل می کند و ۲۰ درصد دیگر به عهده شما خواهد بود.

به این ترتیب، یکی از ملاک های مهم در انتخاب و خرید بیمه تکمیلی میزان فرانشیز است. دقت کنید که هرچه درصد آن کمتر باشد، میزان پرداختی های شما در مراجعه به مراکز درمانی و… به همان نسبت کمتر خواهد بود.

نکته چهارم: شرایط سنی و تاثیر آن بر بیمه تکمیلی

یکی از نکات مهم و اساسی در بیمه های تکمیلی شرایط سنی است و هرکدام از شرکت های بیمه یک حداکثر سن مشخص را برای تعهدات بیمه تعیین کرده اند. به همین دلیل، خرید بیمه تکمیلی برای کسانی که سن بالایی دارند محدودیت های خاص خود را دارد.

در بیمه تکمیلی گروهی، شرایط سنی بستگی به تعداد بیمه شدگان دارد. در گروه های بالای هزار نفر، شرایط سنی به هیچ عنوان لحاظ نمی شود. اما در گروه هایی که تعداد آن ها زیر ۱۰۰۰ نفر است، بالاترین رده سنی تعیین شده ۶۰ سال است. به این ترتیب، از متقاضیانی که بالای ۶۰ سال سن دارند، حق بیمه بیشتری دریافت می شود.

این محدودیت در بعضی بیمه های تکمیلی انفرادی هم دیده می شود و ممکن است برخی شرکت ها، برای افرادی بالاتر از یک سن مشخص، محدودیت ها و شرایط ویژه ای تعیین کنند.

بیمه تکمیلی افرادی

نکته پنجم: کدام مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه های تکمیلی هستند؟

این سؤال یکی از بهترین سؤالاتی است که می تواند راهنمای شما برای انتخاب بهترین بیمه تکمیلی باشد. با دقت به تعداد و تنوع مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه موردنظرتان، می توانید مقایسه معقولی بین شرکت های بیمه داشته باشید.

هرچه تعداد مراکز طرف قرارداد بیمه موردنظر بیشتر و پراکندگی آن ها در سطح شهر و کشور هم بیشتر باشد، دسترسی شما نیز در مواقع اضطراری راحت تر خواهد بود و در موقعیت های بحرانی سرعت عمل بهتری خواهید داشت. پس نکته آخر در انتخاب و خرید بیمه تکمیل درمان، تعداد مراکز طرف قرارداد با بیمه موردنظر است.

نظرات بسته شده است.