07 مرداد 1402

استفاده همزمان از دو بیمه تکمیلی چگونه ممکن است

اگر به تازگی به کلینیک یا بیمارستان مراجعه کرده باشید، حتماً متوجه هزینه‌های هنگفت این مراکز شده‌اید. اگر کسی بخواهد از جیب مبارکش این هزینه‌ها را پرداخت کند، با یک مریضی نصف پس اندازش به باد می‌رود. اما چه راهکاری برای این مسئله وجود دارد؟ بهترین راه حل در این شرایط استفاده همزمان از دو بیمه تکمیلی است. بسیاری از افراد نمی‌دانند که این کار قابل انجام است. در این مقاله شرایط استفاده همزمان از دو بیمه تکمیلی شرح داده شده است. اگر شما هم از هزینه‌های بسیار بالای درمانی خسته شده‌اید، اصلاً این مقاله را از دست ندهید.

بیمه تکمیلی چیست؟

پیش از اینکه شرایط استفاده همزمان از دو بیمه تکمیلی را بررسی کنیم، بهتر است با این بیمه بیشتر آشنا شویم. بیمه تکمیلی در حقیقت نوعی بیمه است که برای جبران هزینه‌های به شدت گران درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بیمه درمانی و مزایای آن مقاله بیمه تکمیلی چیست را مطالعه نمایید.

استفاده همزمان از دو بیمه تکمیلی برای دریافت خسارات درمانی امکان پذیر است

استفاده همزمان از دو بیمه تکمیلی برای دریافت خسارات درمانی امکان پذیر است.

تفاوت بیمه تکمیلی با پایه چیست؟

بیمه تکمیلی را نباید با بیمه پایه اشتباه گرفت. بیمه پایه مانند: بیمه تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و سلامت هستند که بیشتر برای پوشش بخشی از هزینه‌های درمانی استفاده می‌شود. میزان درصد پوشش دهی بیمه پایه‌ها خیلی زیاد نیست؛ اما دارای بازنشستگی و پوشش‌های ازکارافتادگی و فوت و غیره هستند. در صورتی بیمه تکمیلی فقط برای یک سال عرضه می‌شود و هیچ بازنشستگی هم ندارد. در حقیقت چه استفاده بکنید یا نکنید، شما هزینه خرید بیمه تکمیلی را پرداخت کرده‌اید.

از تفاوت‌های بین بیمه تکمیلی و پایه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیمه تکمیلی بازنشستگی ندارد؛ اما در بعضی بیمه‌های پایه مانند تامین اجتماعی بازنشستگی وجود دارد. بعد از پرداخت تعداد سال معین و داشتن شرایط، به فرد مستمری ماهیانه پرداخت می‌شود.
 • بیمه تکمیلی پوشش ازکارافتادگی و غیره وجود ندارد؛ اما بیمه پایه چنین مواردی را پوشش می‌دهد.
 • طرح‌های هر دو بیمه با هم متفاوت است. طرح‌های بیمه درمان بیشتر بر اساس هزینه پوشش است؛ اما طرح بیمه پایه علاوه بر هزینه پوشش، می‌توانند در بازنشستگی هم تاثیرگذار باشند. برای اطلاعات بیشتر مقاله بیمه بازنشستگی را مطالعه کنید.

نکته اصلی اینجاست که بیمه تکمیلی ارتباطی با بیمه پایه ندارد. به عبارتی هر فردی می‌تواند بیمه پایه و تکمیلی را با هم داشته باشد.

شرایط و نکات استفاده همزمان از دو بیمه تکمیلی چیست؟

حال به سراغ پاسخ اصلی سوال خود یعنی شرایط استفاده همزمان از دو بیمه تکمیلی می‌رویم. اول از همه باید به این پرسش پاسخ دهیم که آیا امکان استفاده دو بیمه تکمیلی برای جبران هزینه‌ها وجود دارد؟ بله.

نکات استفاده همزمان از دو بیمه تکمیلی

شما می‌توانید از دو بیمه درمان استفاده کنید؛ اما به چند نکته زیر باید دقت داشته باشید:

 • شما فقط می‌توانید از هر شرکتی، یک طرح را انتخاب کنید؛ برای مثال، می‌توانید یک طرح از شرکت سامان و یک طرح از شرکت تعاون خریداری کنید. استفاده همزمان از یک شرکت وجود ندارد.
 • اینکه از بیمه درمانی از شرکت دیگری دارید، دلیل بر داشتن تخفیف در انتخاب و خرید شرکت وجود ندارد. مگر اینکه از یک کارگزاری آنلاینی مانند بیمه دات کام، بیمه خود را تهیه کنید که در آن صورت، شرکت از طرف خود به شما تخفیف خواهد داد.
 • شما می‌توانید دو بیمه تکمیلی انفرادی خریداری کنید یا یک بیمه انفرادی و یکی گروهی داشته باشید. حتی می‌توانید دو بیمه گروهی برای شما رد شود. در این خصوص محدودیتی وجود ندارد. فقط محدودیت این است که از یک شرکت نمی‌توانید دو بیمه درمان تهیه کنید.

در حال حاضر، بیشتر شرکت‌ها، بیمه تکمیلی گروهی را عرضه می‌کنند. شرکت‌های سامان، تعاون و دی بیمه درمان انفرادی هم دارند.

شرایط استفاده همزمان از دو بیمه درمانی

برای استفاده همزمان از دو بیمه تکمیلی باید چند شرایط را در نظر بگیرید:

 • همان‌طور که در بالا هم تاکید شد، از یک شرکت نمی‌توانید دو بیمه تکمیلی خریداری کنید.
 • مجموع دریافت خسارت از بیمه تکمیلی نباید از جمع هزینه‌های درمانی بیشتر شود. به عبارتی، اگر هزینه بستری شما در بیمارستان 30 میلیون تومان شد، مجموع دریافتی شما از بیمه پایه و بیمه‌های درمان از 30 میلیون بیشتر نخواهد شد.
 • امکان انتقال تخفیف از بیمه یک شرکت به شرکت دیگر وجود ندارد.
 • دوره انتظار برای هر دو وجود دارد؛ برای مثال، اگر شما امسال از دو شرکت سامان و تعاون اقدام به خرید بیمه تکمیلی کردید، دوره انتظار بیمه سه ماهه برای جراحی در هر یک دارید. حال اگر در سال بعد سامان را به دی تغییر دهید، باز دوره انتظار سه ماهه در شرکت بیمه دی دارید.
 • هر شرکت بیمه‌ای دارای فرانشیزی است که است که با بیمه پایه می توانید آن را جبران کنید؛ اما فقط برای شرکت بیمه است. مطالعه مقاله فرانشیز بیمه تکمیلی پیشنهاد می‌شود.

برای مطالعه بیبشتر در مورد اینکه بیمه تکمیلی گروهی چیست؟ و اینکه شرایط بیمه تکمیلی انفرادی شامل چه مواردی می تواند باشد، به مقالات معرفی شده مراجعه نمایید.

چگونگی دریافت خسارت از دو بیمه تکمیلی

یکی از موارد مهمی در استفاده از همزمان از دو بیمه تکمیلی، دریافت خسارت است. روش‌های دریافت خسارت و کاهش هزینه‌های درمانی در هنگام استفاده از چند شرکت بیمه تکمیلی به صورت زیر است:

 • اگر مراکز درمانی دارای قابلیت ارسال معرفی نامه آنلاین باشند، در همان‌جا به مسئول پذیرش می‌توانید بگویید که برای شما هر دو بیمه را در نظر بگیرد.
 • اگر مرکز درمانی دارای قابلیت ارسال معرفی نامه آنلاین نبود، فقط کافی است، مدارک را بگیرید و به واحد خسارت سازمان ارسال کنید. البته اگر باید برای هر دو شرکت بیمه مدارک را ارسال کنید، بهتر است که از آن ها کپی گرفته و بعد از برابر اصل کردن، آن‌ها را ارسال کنید.

در حقیقت تفاوتی بین دریافت خسارت در این حالت هم وجود ندارد. فقط اینکه سقف تعهد هر طرح انتخابی را باید در نظر بگیرید. در نوع گروهی، شرکت‌ها سعی می‌کنند تا طرحی را با بیشترین سقف تعهد بگیرند. این مورد می‌تواند برای شما یک امتیاز ویژه ای به حساب بیاید.

ارائه مدارک برای دریافت خسارات درمانی مهم است

ارائه مدارک برای دریافت خسارات درمانی مهم است

نکته: برای اینکه به صورت همزمان از دو بیمه تکمیلی استفاده کنید یک شرط مهم وجود دارد که نباید آن را فراموش کرد. این شرط مجموع خسارت‌های دریافتی شما از شرکت‌های بیمه را بررسی می‌کند. در چنین شرایطی و در صورت استفاده از دو بیمه تکمیلی به شکل همزمان، مجموع خسارت های دریافتی شما از شرکت های بیمه طرف قراردادتان، نباید از مجموع هزینه‌های درمانی که پرداخت شده اند بیشتر باشد.

خرید بیمه تکمیلی

با توجه به افزایش هزینه‌های درمانی و داروها، داشتن بیمه تکمیلی پیشنهاد می‌شود. برخی با خیال اینکه اتفاقی نمی‌افتد و می‌خواهند سالی یکبار پیش پزشک بروند و هزینه‌ای را بپردازند، پرداخت هزینه بالا مانند دو میلیون به صرفه نیست. در صورتی که حادثه هیچ‌گاه خبر نمی‌کند. اگر اتفاقی برای شما بیفتد و در بیمارستان بستری شوید، در اینجا متوجه اهمیت بیمه درمان خواهید شد.

درصورتی که سقف تعهد بیمه تکمیلی، هزینه‌های درمانی را پوشش ندهد، می‌توانید از بیمه دیگر خود استفاده کنید. استفاده همزمان از دو بیمه تکمیلی در این شرایط می‌تواند هزینه‌های درمانی را به صفر برساند. شما با استفاده از سامانه بیمه دات کام می‌توانید اقدام به استعلام و خرید بیمه تکمیلی کنید. فقط کافی است، وارد صفحه شده و بعد از وارد کردن مشخصات، از دو شرکت بیمه درمان خود را خریداری کنید. در صورتی هم که سوالی داشتید، با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
بیمه تکمیلی رانندگان
11 شهریور 1402 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی و ماشین‌های سنگین: راهنمای کامل شرایط و پوشش‌ها

آیا افرادی که به شغل رانندگی مشغول هستند، بیمه تکمیلی دارند؟ رانندگان چگونه می‌توانند تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار بگیرند؟ برای کسب اطلاعاتی در این خصوص این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب
عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید