16 فروردین 1401

افزایش 21 درصدی نرخ حق بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۱

شورای عالی بیمه برای سال ۱۴۰۱ نرخ حق بیمه شخص ثالث برای همه وسایل نقلیه را 21 درصد افزایش داد.

به گزارش ایسنا: شورای عالی بیمه در راستای اجرای ماده (۳) «آئین نامه تعیین سقف حق بیمه شخص ثالث و نحوه تخفیف، افزایش یا تقسیط آن – مصوب هیئت وزیران در سال ۱۳۹۶‌» موضوع ماده (۱۸) «قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث بر اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه – مصوب سال ۱۳۹۵» در جلسه ای که در 25 اسفند ماه سال 1400 توسط شورای عالی بیمه برگزار شد، با توجه به گزارش بیمه مرکزی از عملکرد رشته بیمه شخص ثالث در سال 1399 و همچنین دستور کنترل تورم از طرف دولت، تعرفه بیمه شخص ثالث در سال 1401 نسبت به 1400، 4 واحد کمتر از نرخ دیه 1401 خواهد بود.

 

افزایش نرخ ۲۱ درصدی بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۱

بر این اساس و برای اجرای این مصوبه شرکت‌های بیمه مکلفند موارد زیر را رعایت کنند:

 

نرخ بیمه ثالث در سال۱۴۰۱


 با توجه به اعلام مبلغ ریالی دیه برای سال ۱۴۰۱ از سوی قوه مقضائیه که متضمن 25 درصد افزایش در مبلغ ریالی نرخ دیه است و با توجه به افزایش 21 درصدی نرخ حق بیمه رشته شخص ثالث به موجب مصوبه شورای عالی بیمه، کلیه شرکت‌های بیمه موظفند، بیمه نامه‌های شخص ثالثی را که تاریخ شروع پوشش آنها از تاریخ ابلاغ بخشنامه بیمه مرکزی و پس از آن باشد با تعهدات بدنی800  میلیون تومان (معادل دیه ماه‌های حرام) و تعهدات مالی حداقل 20 میلیون تومان و با حق بیمه‌های مندرج در جدول زیر صادر کنند.
شرکت‌های بیمه و نمایندگان باید بخشنامه و جدول را در معرض دید افراد قرار دهند.

برای کسب اطلاعات جامع در خصوص بیمه شخص ثالث و پوشش‌های آن به این لینک مراجعه نمایید.

نحوه اعمال تخفیف‌ها

نحوه اعمال انواع تخفیف‌ها و اضافه نرخ‌های حق بیمه مربوط به بیمه شخص ثالث، بر اساس ضوابط مندرج در آئین نامه اجرایی ماده (۱۸) قانون فوق و با رعایت تصویب نامه شماره 65485/ت55299هـ در تاریخ 27/05/98 و بخشنامه شماره ۹۶/۴۰۰/۱۲۰۰۵۸ مورخ 12/09/96 بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

بیمه حوادث راننده

۳- در راستای اجرای ماده (۳) قانون «بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه -مصوب سال ۱۳۹۵» و آئین نامه اجرایی آن- مصوب هیئت وزیران، شرکت‌های بیمه مکلفند بیمه نامه‌های حوادث راننده‌ای را که تاریخ شروع پوشش آنها از تاریخ ابلاغ و پس از آن باشد، با تعهدات حداقل 6 میلیارد ریال و با نرخ‌ها و ضوابط مقرر در آئین نامه مذکور صادر کنند و در صورت تقاضای بیمه گذاران، مبلغ تعهدات بیمه حوادث راننده صادره قبلی را با اخذ حق بیمه مربوط تا مبلغ مذکور افزایش دهند.

الحاقیه بیمه شخص ثالث

بر اساس قانون بیمه شخص ثالث، دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث برای افزایش تعهدات بدنی برای بیمه‌نامه‌هایی با تاریخ شروع قبل از اول فروردین 1401 غیرقانونی است. همچنین آن دسته از بیمه‌نامه‌هایی که تاریخ شروعشان بین اول تا هشتم فروردین 1401 و با تعهدات سال قبل صادر شده‌است. شرکت‌های بیمه باید به افراد در خصوص افزایش تعهدات بدنی بیمه نامه‌های خود به میزان مقرر در قانون اطلاع رسانی کنند. بر اساس قانون بیمه شخص ثالث مصوب در سال 1395، تعهدات بدنی بیمه شخص ثالث در زمان صدور باید به میزان دیه ماه‌های حرام باشد. البته بیمه گزاران می توانند برای افزایش خسارات مالی خود، اقدام به اخذ الحاقیه افزایش تعهدات مالی از شرکت‌های بیمه خود کنند.

در سال ۱۴۰۱ شاهد افزایش نرخ بیمه شخص ثالث با ۲۱ درصد رشد بودیم. از روی بیمه‌گزاران محترم می‌بایست برای دریافت الحاقیه بیمه اقدام نمایند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
31 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

مجازات رانندگی بدون گواهینامه و قانون بیمه شخص ثالث برای رانندگان فاقد گواهی نامه

آیا بیمه شخص ثالث خسارات رانندگی بدون گواهی نامه را جبران می‌کند؟ مجازات فرد متخلف چیست؟ این اطلاعات را در این مقاله بخوانید!

30 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث (قانون تخفیف بیمه ثالث اردیبهشت1401)

تخفیفات عدم خسارت هنگام انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین دغدغه رانندگان خودرو است. چون اگر فرد از درصد بالایی تخفیفات به دلیل رانندگی ایمن خود برخوردار باشد، در هنگام خرید بر کاهش قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر چشمگیری دارد.

29 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه خودرو خودران؛ تحولی جدید در صنعت بیمه ماشین بدون راننده

برای آشنایی با خودرو بدون راننده و چگونگی بیمه خودرو خودران، این مقاله را مطالعه کنید.

05 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

مزایا و معایب بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت مناسب چه افرادی است؟ چگونه می‌توان این بیمه نامه را تهیه کرد؟ برای آگاهی بیشتر این مقاله را بخوانید.

03 اردیبهشت 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

آدرس مراکز پرداخت خسارات بیمه شخص ثالث و بدنه

اگر می‌خواهید از شرکت بیمه شخص ثالث یا بدنه خسارات خود را دریافت کنید، اما نمی‌دانید به کدام مرکز مراجعه نمایید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

31 فروردین 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب
عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید